FIFA 22 – warto było czekać na te nowości? Na czym zagrasz?

| autor: Wojciech Kulik | Przeczytasz w 4 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu
FIFA 22 – warto było czekać na te nowości? Na czym zagrasz?

Jesienna premiera nowej odsłony tej serii to już tradycja. FIFA 22 przyniosła ze sobą kilka dużych nowości, które zostały ciepło przyjęte zarówno przez recenzentów, jak i społeczność graczy. Nie obyło się jednak także bez kontrowersji. Podsumowujemy najważniejsze informacje na temat tej produkcji, prezentujemy jej wymagania i podpowiadamy, jakie komputery stacjonarne i laptopy poradzą sobie z nią bez najmniejszego problemu. Podpowiadamy też, kiedy warto zostać przy FIFA 21.

Spis treści:

 • Wymagania sprzętowe FIFA 22
 • FIFA 22 – cena gry
 • FIFA 22 na konsole
 • Najważniejsze informacje o FIFA 22
 • FIFA 22 czy FIFA 21?

Wymagania sprzetowe FIFA 22

Ekipa EA tłumaczyło, że nie wprowadzono (wspomnianych poniżej) technologicznych nowinek do wersji pecetowej, żeby zbytnio nie zwiększać jej wymagań sprzętowych. Pozytywny efekt tego jest taki, że nawet tani i kilkuletni komputer poradzi sobie z tą nową odsłoną piłkarskiej serii. Czas przejść jednak do konkretów. W przypadku FIFA 22 wymagania prezentujemy poniżej.

Minimalne wymagania FIFA 22:

 • System operacyjny: Windows 10 (64-bit)
 • Procesor: Intel Core i3-6100 @ 3,7 GHz lub AMD Athlon X4 880K @ 4,0 GHz
 • Pamięć RAM: 8GB
 • Karta graficzna: Nvidia GeForce GTX 660 lub AMD Radeon HD 7850
 • Miejsce na dysku: 50 GB

Zalecane wymagania FIFA 22:

 • System operacyjny: Windows 10 (64-bit)
 • Procesor: Intel Core i5-3550 @ 3,4 GHz lub AMD FX 8150 @ 3,6 GHz
 • Pamięć RAM: 8GB
 • Karta graficzna: Nvidia GeForce GTX 670 lub AMD Radeon R9 270x
 • Miejsce na dysku: 50 GB
Jaki komputer Fifa 22

FIFA 22 – cena gry

FIFA 22 trafiła do sklepów 1 października 2021 roku. Równocześnie zadebiutowała na wszystkich sześciu platformach docelowych, a więc komputerach PC oraz konsolach PlayStation 5, PlayStation 4, Xbox Series X|S, Xbox One i Nintendo Switch. Ile kosztuje FIFA 22?

 • Gra FIFA 22 na PC kosztuje około 210 złotych w edycji standardowej oraz 350 zł w edycji Ultimate.
 • Wersja na konsole starej generacji ma cenę na poziomie 240 zł
 • Na nowe konsole – około 270 zł. Jest też konsolowa edycja Ultimate – za 450 złotych.

FIFA 22 za darmo

Jeśli nie masz pewności, czy warto, to 10-godzinna wersja próbna gry FIFA 22 jest dostępna w usłudze EA Play. Abonenci EA Play Pro mogą zaś cieszyć się pełną wersją bez dodatkowych kosztów (subskrypcja kosztuje 60 zł miesięcznie lub 420 zł rocznie).

FIFA 22 edycja Ultimate

Wspomniana edycja Ultimate zawiera 4600 FIFA Points (których wartość to około 160 zł) oraz kilka innych bonusów cyfrowych (w tym Kyliana Mbappé na wypożyczeniu czy zawodnika z pierwszej drużyny tygodnia). Przede wszystkim jednak uprawnia do aktualizacji gry na nową konsolę.

FIFA 22 na konsole

Standardowa wersja gry FIFA 22 na PS4 i Xbox One nie pozwala na darmową aktualizację gry do wersji przeznaczonej na PS5 lub Xbox Series X|S. Jeśli planujesz zakup nowej konsoli i chcesz na niej cieszyć się tą produkcją, to lepiej zrobisz, wybierając edycję Ultimate (która taką opcję przewiduje). Warto w tym miejscu podkreślić, że to właśnie FIFA 22 w wersji na PlayStation 5 i nowe Xboxy zaoferuje najwyższą jakość. Pecetowcy i posiadacze starszych konsol nie mogą liczyć na przykład na technologię HyperMotion, dzięki której ruchy piłkarzy i piłki są znacznie bardziej realistyczne.Najważniejsze informacje o FIFA 22

Nowe animacje i poprawiona fizyka to najważniejsze nowości wprowadzone w grze FIFA 22. Dzięki nim na mecze patrzy się przyjemniej, ale na tym nie koniec.

Bardziej realistyczne zachowanie piłkarzy sprawia, że rozgrywka jest nieco wolniejsza niż w poprzednich odsłonach, a do tego stała się bardziej wymagająca. Jeśli FIFA nie stanowiła już dla ciebie wyzwania, to ta część może to zmienić.

Dzięki poprawkom związanym ze sztuczną inteligencją drużyna pod względem taktycznym gra zdecydowanie mądrzej. Bardziej przekonujące są przede wszystkim zachowania bramkarzy, ale też zawodników wychodzących na pozycje strzeleckie podczas ataków.

Zmiany nie ominęły też poszczególnych trybów rozgrywki. Na przykład w trybie kariery będziemy mogli stworzyć własny zespół, a przejmując kontrolę nad konkretnym zawodnikiem docenimy rozbudowane możliwości z zakresu rozwoju postaci i jej piłkarskiej kariery. Pojawia się też dużo więcej scenek, dzięki którym łatwiej będzie się wczuć w sytuację.

Co jeszcze? W trybie Volta – a więc mówimy tu o spadkobiercy FIFA Street – wprowadzone zostały „popisowe umiejętności” – łatwe w użyciu, ale mające duży wpływ na rozgrywkę triki, oraz nowy wskaźnik umiejętności. Z kolei Ultimate Team zyskał nowe rozwiązania, dzięki którym rywalizacja jest jeszcze bardziej zacięta i emocjonująca.

Wreszcie, FIFA 22 to także nowy polski komentarz. Miejsce Dariusza Szpakowskiego zajął Tomasz Smokowski, którego doskonale znają pewnie fani futbolu, a także widzowie Kanału Sportowego.

FIFA 22 vs FIFA 21

Tym razem faktycznie można mówić o jakichś większych zmianach, a nie tylko o aktualizacji składów i zmianie liczby w tytule. Co więcej, nowości wprowadzone w FIFA 22 zostały przyjęte pozytywnie. Recenzenci i gracze wprawdzie skrytykowali EA za pozbawienie pecetowców tych technologii, ale same w sobie mówiąc kolokwialnie robią robotę.

 • Ten nowy charakter rozgrywki niekoniecznie jest jednak dobry dla każdego.

Na dobrą sprawę więc, jeśli zastanawiasz się, którą z tych gier sobie sprawić, to podejdź do tematu w ten sposób:

 • jeśli priorytetem jest dla ciebie dynamika, wybierz FIFA 21,
 • a jeśli realizm wybierz FIFA 22.

W przypadku pecetowej wersji różnice nie są aż tak duże, dlatego też ważną rolę może odegrać przy podejmowaniu decyzji: FIFA 21 czy FIFA 22 cena. Ta nowsza gra jest oczywiście nieco droższa, ale w zamian mamy usprawnioną rozgrywkę i aktualne składy.

Komputronik Gaming Google News

Mogą Cię zainteresować:

W nowych technologiach szuka realnego wpływu na ludzkie życie i na nim właśnie się koncentruje. Na co dzień wyznaje zasadę, że prawdopodobieństwo powodzenia zawsze wynosi 50 proc., a to więcej niż potrzeba, by działać.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 - (6 głosów)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO