Fajne gry na PC – ranking 2024. Aktualnie najlepsze gry na komputer

| autor: Aleksandra Wosz | Przeczytasz w 5 minut
Zwiększ rozmiar tekstu
Fajne gry na PC – ranking 2024. Aktualnie najlepsze gry na komputer

Rynek gier rozrasta się z dnia na dzień. Technologia idzie naprzód, twórcom nie brakuje pomysłów, a gracze oczekują świeżych i nietuzinkowych produkcji. Tym samym na każdym kroku słyszy się o coraz to nowszych tytułach. Niestety, nie każdy z nich okazuje się tak dobry, jak zakładano, a gracze przecież czekają na fajne gry na PC. Sprostanie ich wymaganiom nie jest łatwe, ale nie niemożliwe.

W ostatnich latach ukazało się wiele produkcji, które zachwyciły społeczność, zapisując się na kartach historii jako najlepsze gry na komputer. Postanowiliśmy zatem zebrać w rankingu najciekawsze gry na PC. Wybraliśmy 10 najmocniejszych tytułów ostatnich lat, które zdecydowanie są warte uwagi graczy.

Najlepsze gry na PC – TOP 10

Niełatwo wskazać najlepsze gry na PC, zatem zanim przejdziemy do samego zestawienia, warto zastanowić się, co tak naprawdę wyróżnia dobre i popularne gry komputerowe? Odpowiedź na to pytanie jest równie trudna jak wskazanie konkretnych tytułów. Ilu ludzi, tyle upodobań i opinii. Ile produkcji, tyle różnych zalet, które przyczyniły się do uznania konkretnych pozycji za fajne gry na PC. Złotego przepisu na sukces zatem nie ma. Poniższym dziełom udało się jednak zaskarbić sobie sympatię graczy, co sprawiło, że znalazły się w naszym zestawieniu jako najlepsze gry na komputer.

  1. Baldur’s Gate 3
  2. Red Dead Redemption 2
  3. Grand Theft Auto V
  4. Elden Ring
  5. Wiedźmin 3: Dziki Gon
  6. Minecraft
  7. Disco Elysium
  8. Portal 2
  9. Persona 3 Reload
  10. Planescape Torment: Enhanced Edition

1. Baldur’s Gate 3

Baldur’s Gate 3 to trzecia odsłona kultowego cyklu RPG. Swoim debiutem przyciągnęło przed ekrany komputerów nie tylko entuzjastów serii, lecz także całkiem nowych graczy ciekawych tego, co tytuł ten ma do zaoferowania – a ma całkiem sporo. Zaczynając od trybu tworzenia postaci, w którym występuje ogrom różnorodnych ras i klas do wyboru, przez rozgrywkę obfitującą w podejmowane przez nas decyzje, a kończąc na tym, że przygoda ta nie musi dotyczyć tylko jednego gracza, ponieważ twórcy przewidzieli tryb sieciowej kooperacji, dzięki czemu możemy grać wspólnie ze znajomymi.

To zaledwie część zalet BG3, a świadczą o tym liczne nagrody i przytłaczająco pozytywne opinie graczy. Mimo że tytuł ten zadebiutował stosunkowo niedawno, bo w 2023 roku, już został okrzyknięty jedną z najlepszych produkcji w swoim gatunku i zajmuje zaszczytne miejsce wśród pozycji uznanych za fajne gry na PC. 

2. Red Dead Redemption 2

Kontynuacja znanej serii gier Read Dead. Ta część premierę miała w 2018 roku i w tym okresie święciła triumfy na konsolach PlayStation 4 oraz Xbox One. Po sukcesie, jaki osiągnęła, niewiele ponad rok później trafiła również na komputery, by błyskawicznie stać się przedstawicielem kategorii „najlepsze gry na PC”.

Red Dead Redemption 2 przenosi gracza na Dziki Zachód końca XIX wieku, aby tam mógł zetknąć się z zapewniającą wielogodzinną rozgrywkę głęboką fabułą oraz ogromnym otwartym światem i wspaniałą grafiką, którą można napawać się podczas leniwych przejażdżek konnych. Fajne gry na PC muszą się wyróżniać, a ten tytuł z pewnością ma czym – mianowicie nietuzinkowym klimatem oraz dbałością o najmniejsze detale.

3. Grand Theft Auto V

GTA V to kolejne w tym zestawieniu dzieło Rockstar Games. Przenosi gracza do świata gangsterów, zbrodni i niebezpiecznych porachunków. Popularne gry komputerowe często cechuje możliwość przeżycia czegoś ciekawego i GTA właśnie to oferuje. Ta prawie 10-letnia produkcja przez lata zgarniała pozytywne oceny – wielu przyciąga dreszczyk emocji pojawiający się podczas dokonywania napadu lub próby ucieczki przed policją.

Za tym, że jest to pozycja dla każdego, komu chcielibyśmy polecić fajne gry na komputer, przemawia również fakt, iż trafia ona do różnorodnych graczy ze względu na swoją budowę. Składa się z dwóch trybów – single i multiplayer. W pierwszym z nich bierzemy udział w kampanii fabularnej i wcielamy się w trzech nieszablonowych bohaterów prowadzących dość niebezpieczny tryb życia. GTA Online jest natomiast skierowane do osób, które potrzebują trochę więcej wolności działania – pozbawiony konkretnej historii moduł pozwala na nieograniczony udział w różnych gangsterskich przedsięwzięciach.

4. Elden Ring

Elden Ring to RPG akcji należące do nurtu znanego jako soulslike. Celem gier tego typu jest głównie eliminacja przeciwników, w tym wielu potężnych bossów. Produkcja studia FromSoftware ku zadowoleniu graczy wspiera rozgrywkę dogodnym systemem walki, który sprawia satysfakcję, oferując wręcz niezliczone ilości różnorodnej broni i czarów

Gry typu soulslike charakteryzują się również wysokim poziomem trudności – już od pierwszych minut zabawy. W Elden Ringu nie jest on jednak przesadnie frustrujący, dzięki czemu nie zniechęca początkujących. Branżowe nagrody i zachwyty społeczności potwierdzają, iż tytuł ten musiał trafić na listę produkcji uznawanych za fajne gry na komputer.

5. Wiedźmin 3: Dziki Gon

Już klasyka, choć nie ma jeszcze zbyt wielu lat na karku – gra stosunkowo niedawno trafiła na najnowsze generacje konsol. Wiedźmin 3 nie pojawia się tutaj tylko jako przejaw naszej dumy narodowej; po prostu żaden ranking przedstawiający fajne gry na PC nie może się bez niego obejść. CD Projekt RED od lat czuwa nad historią Geralta, starając się, aby wersja na komputery była tą najbardziej dopieszczoną. Gracze również nie zapomnieli o tej produkcji i wracają do tego mrocznego, fantastycznego świata, sami urozmaicając sobie rozgrywkę, na przykład poprzez mody.

6. Minecraft

Nieskrępowana zabawa jest cechą, która wyróżnia Minecrafta i sprawia, że nie mogło go zabraknąć na liście prezentującej fajne gry na laptopa czy komputer stacjonarny. W tej produkcji jedyne, co ogranicza gracza, to jego własna wyobraźnia. Można traktować ten tytuł jako rasowy survival, przyjemny i spokojny sandbox lub popuścić wodze fantazji i tworzyć w nim niesamowite budowle, na dodatek zapraszając do rozgrywki znajomych. Gra jest przystępna zarówno dla starszych, jak i młodszych – przez lata swego istnienia wręcz wychowała generację fanów, którzy nadal powracają do niej z niemałym sentymentem.

7. Disco Elysium

Disco Elysium to izometryczne RPG, które sukces zawdzięcza swojej oryginalności. Produkcja ta porzuca szeroko rozumianą walkę na rzecz poświęcenia uwagi rozbudowanej warstwie narracyjnej, w której nie brakuje trudnych, w tym filozoficznych, tematów. Powagę rozważań łagodzi jednak sarkazm czy czarny humor. To właśnie zachęcające do analizy dialogi, a także nietuzinkowe postacie oraz fabuła sprawiają, że Disco Elysium należy się miejsce wśród tytułów określanych jako najlepsze gry na PC.

8. Portal 2

Fajne gry na laptopa lub PC? Wśród nich z pewnością znajdzie się Portal 2. Ta z pozoru banalna produkcja Valve zachwyca łamigłówkami, sekwencjami zręcznościowymi oraz dużą dawką humoru. Fabuła broni się sama, ale na świetną zawartość składa się również tryb kooperacji dla dwóch osób, dzięki któremu można pogłówkować oraz pośmiać się wraz z towarzyszem.

9. Persona 3 Reload

Gry z serii Persona należą do gatunku jRPG i przez lata zjednały sobie wielu fanów. Persona 3 Reload to natomiast remake jednej z nich – kultowej odsłony tego cyklu z 2007 roku. Tytuł studia Atlus został odświeżony pod względem fabuły, rozgrywki oraz grafiki, pozostał jednak jak najbardziej wierny oryginałowi. Ku zadowoleniu rodzimych graczy produkcja ta jako jedyna z serii otrzymała polskie napisy, dzięki czemu króluje nad pozostałymi i dołącza do zestawienia przedstawiającego fajne gry na PC. Dziesiątki godzin zabawy, angażująca historia i głębokie relacje z postaciami to tylko część atutów Persony 3 Reload.

10. Planescape: Torment – Enhanced Edition

Planescape: Torment to swoista klasyka sprzed ponad dwóch dekad, która w 2017 roku doczekała się wersji zremasterowanej. Gra, która przez lata odznaczała się niecodziennym klimatem, głębią postaci oraz interesującą fabułą, wypuszczona w odświeżonym wydaniu przyciągnęła tak starych, jak i nowych graczy. Niezależnie od tego, czy to po nią sięgniecie, czy może znajdziecie gdzieś na płytce CD oryginał sprzed lat – wejdźcie do tego świata pełnego filozoficznych zagadnień, mroku i w zasadzie literackiej treści. Wejdźcie, zgubcie się, odnajdźcie, a tym samym przeżyjcie niesamowite doświadczenie. Najlepsze gry na PC – takie jak ta – zapraszają! 

Może Cię zainteresować:

Komputronik Gaming Google News
Swoją przygodę z pisaniem zaczęła w grudniu 2022 roku, wcześniej tworzyła teksty tylko hobbystycznie. Dotarła do momentu, gdy zrozumiała, że ma szansę zasmakować milionów żyć dzięki różnym dziełom. Posiadaczka bardzo różnorodnego gustu i talentu do odnajdywania w każdej, nawet słabej, produkcji jasnych stron.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 - (5 głosów)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO