Fajne gry na komputer za darmo – TOP 10

| autor: Aleksandra Wosz | Przeczytasz w 5 minut
Zwiększ rozmiar tekstu
Fajne gry na komputer za darmo – TOP 10

Granie w gry komputerowe to dość powszechne zajęcie. Ostatecznie okazuje się jednak, że wcale nie jest to tania rozrywka i nie mówię tu o cenach sprzętu potrzebnego, by odpalić często bardzo wymagające produkcje. Bo nawet gdy ma się już odpowiednie wyposażenie, brakuje jeszcze samej gry, a tu z roku na rok trzeba za taką przyjemność płacić coraz więcej. A wtedy przychodzą z pomocą… fajne gry na komputer za darmo! Są to tytuły udostępniane bezpłatnie. Najprościej mówiąc – darmowe gry na komputer, najczęściej z opcjonalnymi mikropłatnościami

Darmowe gry na PC lub laptopa – TOP 10

Należy przyznać, że nie wszystkie darmowe gry na PC są dobre i sporej grupie graczy w ten właśnie sposób się kojarzą – jako niewiele warte i słabe jakościowo pozycje. Tylko nie o takich produkcjach traktuje niniejszy tekst. Twórcy, a wraz z nimi cały rynek, stale prą naprzód, co oznacza, że prezentowane poniżej tytuły to fajne gry na PC za darmo, cechujące się dobrym poziomem oprawy graficznej, wspierane i rozwijane, a tym samym gwarantujące długie godziny przyjemnej rozrywki. 

  1. Fortnite
  2. Counter-Strike 2
  3. Apex Legend
  4. League of Legends
  5. The Sims 4
  6. Valorant
  7. Star Wars: The Old Republic
  8. Roblox
  9. Path of Exile
  10. Genshin Impact

1. Fortnite

Żadne zestawienie obejmujące fajne gry na komputer za darmo nie może obejść się bez Fortnite’a. To gra akcji znana głównie z trybu battle royale. Produkcja ta wyróżnia się przyjazną grafiką i ciekawym światem. Zaletą są również tzw. crossovery, dzięki którym można tu spotkać postacie ze znanych bajek, filmów czy uniwersów. 

Tytuł ten nie zamyka się tylko na jeden tryb – poza walką o zwycięstwo z setką innych osób na zmniejszającej się mapie można między innymi wypróbować rozgrywki przygotowane przez członków społeczności, takie jak wyścigi czy parkour, lub stworzyć coś samodzielnie dzięki Fortnite Creative. Fortnite nie jest pozbawiony mikropłatności, podobnie jak większość pozycji tego typu. Nie zmienia to jednak faktu, że dostępny jest w modelu free-to-play i niewątpliwie należy do produkcji określanych jako fajne gry na komputer za darmo. Inaczej nie byłby aż tak popularny.

2. Counter-Strike 2

Ta kultowa strzelanka święci triumfy w świecie gier już od ponad 20 lat. Przez ten czas była niejednokrotnie odświeżana, a w 2024 otrzymała nową odsłonę w postaci Counter-Strike’a 2, wydanego jako darmowa aktualizacja do wypuszczonego w 2012 Counter-Strike’a: Global Offensive. 

Produkcje Valve to z pewnością fajne gry na PC za darmo i każda z nich ma swoich wiernych entuzjastów. Aktualnie na rynku króluje właśnie Counter-Strike 2 – oferujący gruntownie odświeżoną grafikę, która dodaje grze więcej realizmu, a także inne usprawnienia. W tym napędzanym rywalizacją tytule można spędzić mnóstwo godzin, dopracowując taktykę i walcząc z innymi graczami o zwycięstwo.

3. Apex Legend

Apex Legend oraz Fortnite to dość zbliżone do siebie pozycje i obydwu absolutnie należy się miejsce w zestawieniu „Fajne gry na komputer za darmo”. Apex Legend wyróżnia się jednak widokiem pierwszoosobowym, który może dać graczowi większe poczucie celności i precyzji. System broni to kolejna wielka zaleta tego tytułu, ponieważ wyposażenie da się na bieżąco ulepszać i dostosowywać do swoich potrzeb. To wszystko sprawia, że Apex Legend ma zagwarantowane miejsce wśród tytułów uważanych za fajne gry na PC za darmo.

4. League of Legends

Mówiąc wprost – League of Legends to jeden z najpopularniejszych tytułów na świecie. Na dodatek wydany w modelu free-to-play, a zatem to obowiązkowy punkt w zestawieniu opisującym najlepsze darmowe gry na komputer. Zabawa polega tu na rywalizacji dwóch kilkuosobowych zespołów, a konkretnie – na obronie własnych terenów przy jednoczesnym atakowaniu stref przeciwnika. Produkcja ta gwarantuje szeroki wybór postaci, rozwijanych podczas rozgrywki i zdobywających nowe umiejętności specjalne. Gra bezdyskusyjnie powinna znaleźć się na Twoim celowniku, jeśli interesują Cię fajne gry na komputer za darmo.

5. The Sims 4

Kto nie chciałby kierować czyimś życiem? Już od ponad 20 lat istnieje taka możliwość. Seria The Sims to klasyka w tym zestawieniu, która przez dekady zyskała mnóstwo fanów. Niestety, ta zabawa nie była zbyt tania, a najnowsza część w dniu premiery kosztowała krocie. Wszystko zmieniło się w październiku 2022 roku, kiedy to twórcy postanowili, że podstawowa wersja The Sims 4 przechodzi na model free-to-play.

Od tamtej pory można tworzyć własnych simów, budować domy i zapewniać bohaterom dostatnie życie lub prowadzić ich do zagłady całkowicie bezpłatnie. Oczywiście każda dodatkowa zawartość do gry pozostaje płatna, nie zmienia to jednak faktu, że podstawowa wersja The Sims 4 wpisuje się perfekcyjnie we wszelkie zestawienia typu „najlepsze darmowe gry na PC” czy „fajne gry na laptopa za darmo”.

6. Valorant

Valorant to sieciowa strzelanka, która rozgrywką może przypominać CS2, ale jest produkcją Riot Games, czyli studia odpowiedzialnego za League of Legends. Powiedzieć jednak, że Valorant to połączenie tych dwóch tytułów, to mocne uproszczenie i w sumie niezbyt trafne stwierdzenie. Pozycja ta zapewnia wyłącznie tryb rozgrywki wieloosobowej, w której gracze mierzą się ze sobą podzieleni na dwa 5-osobowe zespoły – tak zwanych atakujących i broniących. Otrzymujemy tu dobrą grafikę i mechanikę, a także ciekawe postacie wyposażone w specjalne zdolności czy szereg rozmaitych typów broni palnej. Dzięki temu wszystkiemu bez wątpienia można zaliczyć niniejszy tytuł do kategorii obejmującej fajne gry na komputer za darmo.

7. Star Wars: The Old Republic

Star Wars: The Old Republic to MMORPG osadzone w popularnym uniwersum, które umożliwia graczom przemierzanie odległej galaktyki i wcielenie się w rycerza Jedi, wojownika Sithów czy jedną z wielu innych ról. Entuzjastom uniwersum Gwiezdnych Wojen już to wystarczy, aby The Old Republic trafiło na ich listę „Najlepsze darmowe gry na PC”, jednak nie tylko zagorzali fani sięgają po ten tytuł. Gwarantuje on przyjemny klimat przygody, rozległy świat z wieloma różnorodnymi planetami oraz ogromne możliwości dostosowania postaci. Niewątpliwie zaletą jest również dalsze wsparcie twórców, którzy nie są obojętni na potrzeby graczy. To wszystko sprawia, że pozycja ta znalazła się w naszym zestawieniu „Fajne gry na komputer za darmo”. W ramach ciekawostki dodajmy, że w dniu premiery The Old Republic było płatne, ale zmieniło się to pod koniec 2012 roku.

8. Roblox

Roblox to gra, po którą sięgają zarówno starsi, jak i młodsi gracze, a to ze względu na ogromną ilość zróżnicowanych trybów zabawy. Znaleźć można tu rozgrywki utrzymane w klimacie horroru, miłe i spokojne sandboksy, wyścigi czy łamigłówki, a to tylko niewielka część tego, co Roblox oferuje. O fenomenie tego tytułu zadecydowało to, iż umożliwia tworzenie własnych światów, gier i konkurencji oraz dzielenie się nimi z całą społecznością. Mimo że chodzi o amatorów, środowisko tej produkcji jest moderowane, co trzyma całość w ryzach. Społeczność (jak i liczba udostępnianych przez nią dzieł) wciąż się powiększa – tym samym Roblox to idealny przykład tego, jak powinny wyglądać fajne gry na laptopa za darmo (miłośników innych platform uspokajam, na nich też ta pozycja jest dostępna bezpłatnie!).

9. Path of Exile

To RPG akcji należące do podgatunku hack’n’slash porządnie zagrzało sobie miejsce i łatwo go nie zwolni. Path of Exile jest kolejnym tytułem, który po dwóch dekadach nadal nie znalazł godnego przeciwnika i wciąż plasuje się w czołówce zestawień prezentujących fajne gry na komputer za darmo. Produkcja ta oferuje olbrzymi świat do eksplorowania oraz mocno rozbudowany system rozwoju postaci pozwalający na wykreowanie własnych bohaterów. Zdarza się, że jest uznawana za skomplikowaną – to stwierdzenie ma jednak pozytywny wydźwięk i udowadnia jedynie, iż Path of Exile to nie kolejna płytka darmowa pozycja.

10. Genshin Impact

Genshin Impact to trzecioosobowe RPG nastawione na eksplorację otwartego świata pełnego magii. Gracz zgłębia bogatą historię przedstawionego tu uniwersum oraz toczy walki z wykorzystaniem magii żywiołów. Tytuł ten może pochwalić się przyjemną oprawą audiowizualną oraz rozbudowanym systemem rozwoju postaci. Gratkę dla fanów z zamiłowaniem do zbieractwa stanowi ogromna ilość przedmiotów do gromadzenia i kolekcjonowania. To właśnie dzięki tym zaletom produkcja studia MiHoYo trafiła na listę przedstawiającą fajne gry na komputer za darmo – a jako że nasze zestawienie jest zróżnicowane, każdy powinien znaleźć w nim coś dla siebie!

Może Cię zainteresować:

Komputronik Gaming Google News
Swoją przygodę z pisaniem zaczęła w grudniu 2022 roku, wcześniej tworzyła teksty tylko hobbystycznie. Dotarła do momentu, gdy zrozumiała, że ma szansę zasmakować milionów żyć dzięki różnym dziełom. Posiadaczka bardzo różnorodnego gustu i talentu do odnajdywania w każdej, nawet słabej, produkcji jasnych stron.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 - (5 głosów)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO