Elden Ring – wymagania sprzętowe. Jaki komputer poradzi sobie z grą?

| autor: Patrycja Ulatowska | Przeczytasz w 5 minut
Zwiększ rozmiar tekstu
Elden Ring – wymagania sprzętowe. Jaki komputer poradzi sobie z grą?

Warto zerknąć na wymagania Elden Ring, ponieważ sukces gry zdecydowanie przekonuje do jej zakupu. Jest to kolejna produkcja typu soulslike, cechująca się wysokim poziomem trudności już od samego początku rozgrywki. Zachwyt graczy oraz doskonałe recenzje Elden Ring przełożyły się na bardzo dobrą sprzedaż tytułu. W maju firma Bandai Namco podała, że sprzedał się on w 13,4 miliona egzemplarzy. Dla porównania cała seria Souls do maja 2020 roku rozeszła się w ponad 27 milionach egzemplarzy. W tym artykule dowiesz się, co sprawiło, że gra osiągnęła tak duży sukces komercyjny.

Spis treści:

Elden Ring – wymagania sprzętowe

Premiera Elden Ring miała miejsce 25 lutego 2022, więc jest to stosunkowo nowa gra. Wymagania na PC Windows kształtują się następująco:

Minimalne wymagania Elden Ring:

 • System operacyjny: Windows 10 lub Windows 11 w wersji 64-bitowej
 • Procesor: Intel Core i5-8400 / AMD Ryzen 3 3300X
 • Karta graficzna: Nvidia GeForce GTX 1060 3 GB / AMD Radeon RX 580 4 GB
 • Pamięć RAM: 12 GB
 • Miejsce na dysku: 60 GB
 • Wersja bibliotek DirectX: DirectX 12

Rekomendowane wymagania Elden Ring:

 • System operacyjny: Windows 10 lub Windows 11 w wersji 64-bitowej
 • Procesor: Intel Core i7-8700K lub AMD Ryzen 5 3600X
 • Karta graficzna: Nvidia GeForce GTX 1070 lub AMD Radeon RX Vega 56 8 GB
 • Pamięć RAM: 16 GB
 • Miejsce na dysku: 60 GB
 • Wersja bibliotek DirectX: DirectX 12

Oficjalne minimalne i rekomendowane wymagania Elden Ring są w miarę niskie, jednak jeżeli chcesz zagrać w wyższej rozdzielczości i z lepszej jakości grafiką, zdecyduj się na nową kartę graficzną. Jeśli chodzi o wymagania sprzętowe komputera lub laptopa, to dysponując budżetem na poziomie 4-5 tysięcy zł powinieneś znaleźć odpowiedni model dla siebie, na którym gra będzie chodzić bez zarzutu.

Elden Ring wymagania

Elden Ring – cena i platformy

Gra dostępna jest na PS4, PS5, Xbox One oraz Xbox Series X/S i oczywiście PC. W zależności od platformy cena Elden Ring oscyluje pomiędzy 249 a 299 złotych.

Fabuła i rozgrywka w Elden Ring

Elden Ring to gra typu soulslike – połączenie 3-osobowej gry akcji, w której przeplatają się elementy RPG. Duży nacisk w tym gatunku kładzie się na odkrywanie świata i jego tajemnic, jednak nie to jest jego cechą charakterystyczną. Soulslike jest najbardziej znane ze swojego wysokiego poziomu trudności, skąpych samouczków czy wyraźnie określonych celów. Sprawia to, że w tego typu grach ginie się wyjątkowo często.

Główny wątek fabularny Elden Ring owiany jest tajemnicą, którą gracz może odkryć, zbierając strzępki informacji. Akcja toczy się w krainie The Lands Between, która podzielona została na 6 królestw, rządzonych przez innego półboga. Trzeba ich pokonać i odebrać fragmenty tytułowego Elden Ring. W złożonym, mrocznym świecie fantasy tworzy się bohatera – można określić jego wygląd oraz płeć. Elden Ring zapewnia graczowi dowolność w rozwoju postaci i zastosowanie odpowiedniej taktyki do różnych sytuacji.

Elden Ring postaci

Warto oczywiście wspomnieć o złożonym, zręcznościowym systemie walki. Starcia z wrogami są bardzo dynamiczne i każde z nich należy traktować z rozwagą, odpowiednio przygotowując strategię. By przemieszczać się po rozległym, otwartym świecie, można skorzystać z wierzchowca, który przybiegnie na wezwanie w dowolnym momencie. Można również z jego grzbietu swobodnie prowadzić walki z przeciwnikami. Gra umożliwia też opcję przyzywania innych graczy do naszego świata – wówczas, w trybie kooperacji, znacznie łatwiej poradzić sobie z wymagającymi przeciwnikami. Jednocześnie maksymalnie mogą walczyć 4 osoby.

Elden Ring rozgrywka

Dlaczego gracze tak zachwycają się Elden Ring?

Elden Ring to rozrywka na kilkadziesiąt godzin na naprawdę wysokim poziomie.

Wysoka oceny gry na wielu portalach to składowa różnych czynników. Jednym z nich jest swoboda ruchu i działania, do tej pory niespotykana w soulslike’ach. Do dyspozycji graczy pozostają zamki, jaskinie oraz inne obszary, zaprojektowane tak, że stanowią dosyć skomplikowane labirynty.

Gra Elden Ring

Kreacja świata, przeciwnicy oraz klimat zapierają dech w piersiach. Sama eksploracja jest bardzo wciągająca, mimo częstych zgonów, a dynamiczne wydarzenia sprawiają, że można wsiąknąć na wiele godzin. Gra jest pełna różnych sekretów oraz mechanik, których odkrycie zajmie z pewnością jeszcze dłuższy czas.

Produkcją nad nową grą From Software dowodził Hidetaka Miyazaki, a swoją rolę odegrał w niej także George R.R. Martin, pisarz znany z serii Pieśń lodu i ognia, na podstawie której powstał serial Gra o Tron. Stoi on za stworzeniem tła oraz historii dla gry, z którego mocno czerpali twórcy. W wielu recenzjach pojawia się zachwyt nad stylem artystycznym rozgrywki, melancholijnym klimatem i ścieżką dźwiękową, która towarzyszy graczom przez niemalże cały czas. Dużym plusem jest też system walki, który został bardziej dopracowany.

Elden Ring

Recenzje i oceny Elden Ring potwierdzają, że mamy do czynienia z naprawdę porządną produkcją. W opiniach chwalone są wszystkie aspekty produkcji, a także brak naprawdę poważnych błędów, które uniemożliwiałyby rozgrywkę.

W przypadku minusów Elden Ring najczęściej przewija się kwestia oprawy graficznej, która mimo, że jest bardzo dobra, to nie tak next-genowa, jak niektórzy by chcieli. Pojawiają się również głosy, że początek rozgrywki jest dość schematyczny, jak i w innych grach od From Software. Mimo wszystko, jest to tytuł, który może przekonać do siebie osoby, które nigdy nie były wielbicielami soulsów.

Popularność Elden Ring w sieci i działalność społeczności

Dzięki bardzo dobremu przyjęciu zarówno przez media branżowe, jak i sporą rzeszę graczy, a także doskonałej sprzedaży, Elden Ring zyskał bardzo dużą popularność w sieci. W ciągu 60 dni od premiery w serwisie YouTube filmy z tego tytułu obejrzano łącznie 3,4 miliarda razy, co jest rekordem na tej platformie, jeśli chodzi o debiuty.

Różnego typu materiały publikowane w sieci pokazują, jak bardzo kreatywna i aktywna potrafi być społeczność Elden Ring. Jedną z ciekawszych historii związanych z tym tytułem są perypetie gracza znanego jako Let Me Solo Her (bądź też Klein Tsuboi). Przez długi czas był on znany z tego, że z katanami w ręku oraz garnkiem na głowie pomagał innym w walce z Malenią, czyli jednym z trudniejszych bossów w grze. W końcu sam zrobił to ponad 2 tysiące razy, za co dostał specjalną nagrodę od FromSoftware (m.in. drewnianą rzeźbę Malenii oraz prawdziwy miecz ozdobiony napisem „Rise, Tarnished”). Ostatecznie jednak Let Me Solo Her znudził się swoją misją i przestawił na rywalizację PvP.

Inną ciekawą rzeczą zainspirowaną przez Elden Ring jest fanowska figurka z klocków Lego, przedstawiająca wędrujące mauzoleum. Przygotował ją użytkownik Reddita o pseudonimie HoboSapient. Całość waży ponad 13 kilogramów, a do jego budowy użyto od 5 do 6 tysięcy klocków LEGO, których zbiór zajął 20 lat. Efekt końcowy możecie podziwiać poniżej. 

Fanowska figurka wędrującego mauzoleum z Elden Ring.
Fanowska figurka wędrującego mauzoleum z Elden Ring.
Zobacz także ranking gier:
Najlepsze gry z otwartym światem

Mogą Cię zainteresować:

Komputronik Gaming Google News
Filozof z wykształcenia, fanka nowych technologii i gier komputerowych. W wolnych chwilach uwielbia grać w Talisman, czytać fantastykę i biografie, piec ciasta i babeczki oraz jeździć na rowerze.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 - (3 głosy)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO