DualSense Edge oferuje słabszą baterię od podstawowej wersji pada

| autor: Miłosz "AlexB" Szubert | Przeczytasz w 4 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu
DualSense Edge oferuje słabszą baterię od podstawowej wersji pada

Pierwsza krótka prezentacja DualSense Edge pojawiła się podczas Opening Night Live, czyli konferencji otwierającej tegoroczną edycję targów gamescom. Już wtedy nowy pad do PlayStation 5 wzbudzał ogromne zainteresowanie. Pod koniec stycznia urządzenie to trafiło do ogólnej sprzedaży. Czy warto się nim zainteresować? Sprawdziliśmy, co nowa propozycja od Japończyków ma do zaoferowania.

Spis treści:

Cena DualSense Edge – nie jest tanio

W październiku 2022 roku firma Sony opublikowała powyższy zwiastun, który dał nam lepsze spojrzenie na kontroler. Poznaliśmy wówczas jego datę premiery, która okazała się ostateczna. DualSense Edge zadebiutował na rynku 26 stycznia 2023 roku.

Jeśli chodzi o koszt nowego pada, to cena DualSense Edge wynosi w USA 199 dolarów. W polskich sklepach można go dostać od 1199 złotych. Nie jest więc tanio, więc warto przeanalizować, co oferuje nowy produkt.

DualSense Edge – nowy kontroler do PlayStation 5

W skład zestawu DualSense Edge wchodzą: kabel USB w oplocie, obudowa złącza, etui, dwie standardowe nasadki na gałki, dwie nasadki na gałki o wysokim profilu, dwie nasadki na gałki o niskim profilu, po dwa tylne przyciski dolne i górne.

To zdecydowanie pad PS5 dla wymagających graczy

Zgodnie z zamysłem DualSense Edge jest sprzętem przeznaczonym dla najbardziej wymagających graczy, stanowiącym odpowiedź na Xbox Elite od konkurencji. Pozwoli on na bardzo dowolną konfigurację poszczególnych elementów, by stworzyć „własne, unikalne doświadczenia w grze” i sprawić, że zabawa stanie się dla nas wygodniejsza niż kiedykolwiek wcześniej. A jeśli wszystko poukładamy sobie w odpowiedni sposób, to może okazać się, że zabawa w różnych tytułach okaże się dużo łatwiejsza niż przy użyciu normalnego kontrolera.

DualSense Edge – co oferuje?

Zagłębiając się jednak w szczegóły – jakie konkretnie elementy można spersonalizować w kontrolerze Edge i co jeszcze on zaoferuje? Odpowiedź na to pytanie daje wpis na oficjalnym blogu PlayStation. Oto zamieszczona w nim lista atrakcji w formie skrótowej:

  • Elementy sterujące – pojawiła się opcja „zremapowania” bądź dezaktywacji określonych przycisków czy dostosowania czułości drążków analogowych oraz spustów
  • Profile sterowania – posiadacze DualSense Edge otrzymali możliwość zapisywania swoich ulubionych ustawień sterowania i przełączania się między nimi w locie, jeśli na przykład uznają, że w danym momencie zabawy przydałaby się inaczej rozplanowana charakterystyka przycisków
  • Interfejs użytkownika na kontrolerze – na padzie umieszczono specjalny dedykowany przycisk funkcyjny (Fn), który umożliwi łatwe dostosowanie ustawień przy zachowaniu koncentracji na grze (wspomniane wyżej szybkie przełączenie się między profilami sterowania, dostosowanie głośność gry oraz czatu itp.)
  • Wymienne nakładki – do nowego pada można dodać kilka tego typu gadżetów, jak na przykład półkopuły i dźwignie na tylne przyciski, mające ułatwić dostęp do nich
  • Wymienne moduły analogów (nowe, sprzedawane oddzielnie)

Oprócz tego DualSense Edge oferuje rzecz jasna wszystkie funkcje klasycznego DualSense’a. Mowa tu chociażby o wbudowanym mikrofonie czy też sterowaniu ruchem.

Pierwsi użytkownicy narzekają na słabą baterię

Wraz z wszystkimi powyższymi udogodnieniami przychodzi jednak pewien problem, który dla niektórych użytkowników może okazać się dość istotny. Otóż, jak przyznało jeszcze przed premierą pada samo Sony, posiada on krótszy czas pracy od standardowego DualSense 5. Zgodnie ze słowami przedstawicieli Japończyków (via The Verge): „Chcieliśmy osiągnąć dobrą równowagę pomiędzy czasem pracy bezprzewodowej a dostarczaniem solidnych, wysokowydajnych funkcji”.

Ciekawi szczegółów? Otóż jak sprawdziły osoby, które już dostały DualSense Edge, faktycznie bateria jest wyraźnie mniejsza niż w podstawowym kontrolerze do PlayStation 5, a jej pojemność wynosi 1050 mAh (w porównaniu z 1560 mAh w poprzedniku). Pod tym względem plasuje to najnowszego pada Sony nieco wyżej od DualSense 4 do PS4, który mógł się pochwalić akumulatorem o pojemności 1000 mAh (via VGC).


Podstawowe wersje padów DualSense:


DualSense Edge „wierny dziedzictwu kontrolerów PlayStation”

Osobą, która kierowała pracami nad DualSense Edge, był Daisuke Kurihara. Oto, w jaki sposób wypowiedział się na temat urządzenia:

  • Możliwość stworzenia bezprzewodowego kontrolera DualSense Edge była dla naszego zespołu spełnieniem marzeń. Chcieliśmy być wierni dziedzictwu kultowych kontrolerów PlayStation, tworząc pad, który umożliwia graczom eksperymentowanie i personalizację elementów na podstawie ich własnego, unikalnego stylu gry – niezależnie od tego czy lubią oni rywalizację, czy też po prostu wolą mieć więcej opcji, by dostosować swój sposób zabawy. Bezprzewodowy kontroler DualSense Edge posiada również szereg przemyślanych rozwiązań konstrukcyjnych, które mamy nadzieję spodobają się graczom, w tym wyraźną, inspirowaną kontrolerem DualSense czarno-białą kolorystykę oraz unikalny wzór PlayStation Shapes na powierzchni touchpada i spustów. Jesteśmy wdzięczni wielu graczom, profesjonalnym zawodnikom esportowym i deweloperom, którzy dostarczali swoje opinie na temat projektu kontrolera.
Nowy kontroler Sony

Nowy pad PS5 – tylko dla graczy pro?

DualSense Edge jest bardzo użytecznym gadżetem, i to nie tylko dla osób chcących mieć pełną kontrolę nad konfiguracją swojego pada. Niewykluczone, że to właśnie dodatkowe opcje personalizacji okazały się również zbawienne dla graczy z różnych powodów niemogących komfortowo korzystać ze zwykłych kontrolerów DualSense. Tak czy inaczej, sprzęt znalazł swoich odbiorców.

Mogą Cię zainteresować:

Komputronik Gaming Google News
Filmoznawca z wykształcenia. Interesuje się wszystkim, co interesujące. Fan tenisa, koszykówki, komiksów, dobrych książek i gier strategicznych Paradoxu. Od niedawna domorosły Mistrz Gry (podobno wychodzi mu to całkiem nieźle).
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.7/5 - (4 głosy)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO