Dragon Age 4 to Dragon Age: Straż Zasłony. Znamy datę premiery, towarzyszy i nie tylko!

| autor: Patryk Manelski | Przeczytasz w 4 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu
Dragon Age 4 to Dragon Age: Straż Zasłony. Znamy datę premiery, towarzyszy i nie tylko!

Najnowsza odsłona Dragon Age została oficjalnie zaprezentowana! Znamy już podstawowe informacje na jej temat. Ku zaskoczeniu wszystkich – nie otrzyma ona podtytułu Dreadwolf, jak myśleliśmy do tej pory, ale The Veilguard, co tłumaczymy jako Straż Zasłony. Kiedy zatem Dragon Age: Straż Zasłony uraczy nas swoją premierą? Podsumowujemy wszystko, co wiemy o najnowszej odsłonie Dragon Age.

Spis treści:

Kiedy będzie premiera nowego Dragon Age?

W sumie na Dragon Age 4 przyszło nam czekać całą dekadę. Już w listopadzie 2024 roku wyjdzie Dragon Age: Straż Zasłony, więc przekonamy się, czy było warto! Należy przy tym zaznaczyć, że znajomość poprzednich gier z serii nie będzie wymagana (stąd w oficjalnym tytule brak numeracji), chociaż fani z pewnością docenią wiele nawiązań, o które zadba studio BioWare.

BioWare i Electronic Arts jeszcze nie podali ceny gry – przypuszczamy jednak, że za produkcję przyjdzie nam zapłacić około 350 zł, zgodnie z obecnymi stawkami za tytuły z kategorii AAA. Latem ruszy przedsprzedaż Dragon Age 4 i wtedy poznamy więcej szczegółów, w tym zawartość poszczególnych edycji.

O czym opowie Dragon Age: Straż Zasłony?

Akcja gry Dragon Age: Straż Zasłony dzieje się po wydarzeniach przedstawionych w Dragon Age: Inkwizycji oraz dodatku Intruz. Jeśli zamierzacie zagrać w te tytuły, to ostrzegam – przedstawienie fabuły nadchodzącej odsłony wymaga podania spoilerów!

Jeden z naszych towarzyszy, Solas, okazał się Fen’Harelem, czyli mistyczną istotą odpowiedzialną za los elfów oraz oddzielenie naszego świata Thedas od Pustki. Mowa o tytułowej Zasłonie, którą Solas ostatecznie postanowił zniszczyć, aby naprawić błędy z przeszłości. Nie wszystko poszło jednak zgodnie z planem i w konsekwencji jego działań do krainy wpuszczone zostały dwa elfickie bóstwa, pragnące przejąć kontrolę nad Thedas.

To sam początek przygody w Dragon Age, a właściwą jej część stanowią nasze poszukiwania drużyny. Jako Rook, jeden ze Strażników Zasłony, musimy zebrać zespół, aby powstrzymać elfich bogów przed przejęciem Thedas. Podejmowane w trakcie podróży decyzje wpłyną na przebieg fabuły, jak i jej zakończenie. Znaczenie będą miały również osoby, z którymi ruszymy ku przygodzie, bo każda z nich ma swoją historię i motywacje.

Jak wygląda rozgrywka w nowym Dragon Age?

W grze Dragon Age: Straż Zasłony gameplay oglądamy z perspektywy trzeciej osoby, czyli dokładnie tak, jak miało to miejsce w poprzedniej części. W walce postawiono na dynamiczną akcję bez klasycznej, aktywnej pauzy, nadającej rozgrywce turowego charakteru. Zamiast tego otrzymamy koło umiejętności, które wstrzyma zabawę, abyśmy mogli wydać polecenia towarzyszom oraz wykorzystać ich umiejętności specjalne. Dzięki temu DA4 ma zaoferować nieco taktycznych opcji.

Towarzysze to niezwykle istotny element gry. W trakcie przygody pokierujemy trzyosobową drużyną, przy czym sami zdecydujemy o jej składzie. Do wyboru mamy siedmioro bohaterów, a każdy ma swoje unikalne zdolności oraz cechy charakterystyczne. Warto dodać, że Dragon Age: Straż Zasłony oferuje rozbudowany system romansów, przy czym postacie niezależne mogą wchodzić w związki również ze sobą, a nie tylko z naszym protagonistą.

Co się zaś tyczy głównego bohatera, to możemy zdecydować o jego rasie, frakcji, wyglądzie oraz klasie. Do dyspozycji mamy wojownika, maga lub łotrzyka, przy czym każda z nich ma swoje specjalizacje. Jak to w grze RPG, spory wpływ na siłę herosa będzie miał zdobywany podczas przygód ekwipunek. 

Nowy Dragon Age nie będzie miał trybu sieciowego – cała rozgrywka skoncentruje się na kampanii fabularnej dla pojedynczego gracza. Twórcy obiecali również brak mikropłatności, przepustek bojowych czy wymogu połączenia z siecią.

Dragon Age: Straż Zasłony bez otwartego świata 

Motorem napędowym gry Dragon Age: Straż Zasłony będą zadania fabularne, pchające historię do przodu. Całość uzupełniona zostanie o misje poboczne i wątki związane z naszymi towarzyszami. Niemniej twórcy podkreślają, że ich gra nie będzie miała zwyczajowo otwartego świata, w którym gracz może się zagubić. Zamiast tego chcą zaoferować kompaktową przygodę, w której każda przygoda jest istotna.

Warto przy tym zaznaczyć, że sama gra nie będzie liniowa czy korytarzowa. Zwiedzimy wiele różnorodnych lokacji czy krain, ale zawsze będziemy wracać na Rozdroża. To odrębny wymiar między światami, skąd udamy się do kolejnych miejsc. Tam znajdziemy również latarnię morską, będącą naszą bazą wypadową.

Dostępne frakcje w Dragon Age: Straż Zasłony

Podczas tworzenia w postaci w grze Dragon Age: Straż Zasłony przyjdzie nam wybrać jedną z sześciu frakcji, do jakiej ma przynależeć nasz bohater. Każda zaowocuje innym początkiem historii. Dostępne będą:

 • Szara Straż – znana z pierwszej odsłony Dragon Age, odpowiadająca za walkę z pomiotami i potworami;
 • Skaczący za Zasłonę – zajmujący się badaniem ruin starożytnych elfów;
 • Smoki Cienia – ugrupowanie buntujące się przeciwko skorumpowanym rządom i niewolnictwu w Tevinterze;
 • Władcy Fortuny – zrzeszający podróżników, łowców i poszukiwaczy skarbów z Rivanu;
 • Żałobna Gwardia – zakon nekromantów sprawujących opiekę nad Wielką Nekropolią w Nevarze;
 • Antiviańskie Kruki – bezlitośni zabójcy, działający w ciemnościach i znani jako obrońcy Antivii.

Dragon Age: Straż Zasłony – towarzysze

Dragon Age: Straż Zasłony zaoferuje 7 towarzyszy, w tym widoczną na powyższej grafice Neve.
Dragon Age: Straż Zasłony zaoferuje 7 towarzyszy, w tym widoczną na powyższej grafice Neve.

W nowej części Dragon Age będziemy mogli przyłączyć do swojej drużyny 7 kompanów. Lista prezentuje się następująco:

 • Harding – krasnoludzka zwiadowczyni, która wspomoże nas łukiem, jak i niespodziewanymi zdolnościami magicznymi;
 • Davrin – opiekujący się młodym gryfem Szary Strażnik;
 • Bellara – zafascynowana tajemnicami Elvhenan Skacząca za Zasłonę;
 • Taash – odważna i lubiąca przygody łowczyni smoków, związana z Władcami Fortuny;
 • Lucanis – specjalista w zabijaniu, ale za to mający raczej słabe umiejętności interpersonalne przedstawiciel Antiviańskich Kruków;
 • Emmrich – nekromanta przynależący do Żałobnej Gwardii, w pakiecie z kościanym asystentem o imieniu Manfred;
 • Neve – mająca cyniczne usposobienie członkini Smoków Cienia. 

Dragon Age: Straż Zasłony – wymagania sprzętowe na razie nieznane

Na razie nie wiemy, jakie Dragon Age: Straż Zasłony będzie miał wymagania sprzętowe. Ujawniono tylko, że gra wyjdzie na PC oraz konsolach PlayStation 5 i Xbox Series X/S. Pominięcie urządzeń Sony i Microsoftu poprzedniej generacji oznacza, że lepiej przygotować porządny komputer. Gdy tylko pojawi się więcej informacji na temat specyfikacji PC potrzebnej do zagrania w DA4, to natychmiast się nimi podzielimy.

Przypominamy, że Dragon Age: Straż Zasłony ma premierę wyznaczoną na listopad 2024 roku.

Komputronik Gaming Google News
Jego życiem jest wirtualna farma na której może hodować cyfrowe pomidory. Swój wolny czas ładuje również w gry MMO, bo kocha interakcję z innymi graczami. Nie ma znaczenia, czy chodzi o walkę, handel, współpracę, czy zwykłą rozmowę – ten element bawi go najbardziej. Jeśli z jakiegoś powodu nie ma dostępu do Sieci, daje nura do świata mang oraz fantastyki, zwłaszcza tej polskiej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.7/5 - (3 głosy)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO