Diablo 4 – fabuła, rozgrywka, rozwijanie postaci i poradniki

| autor: Zbigniew Woźnicki | Przeczytasz w 4 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu
Diablo 4 – fabuła, rozgrywka, rozwijanie postaci i poradniki

Seria Diablo to jedna z najważniejszych marek Blizzarda. Położyła podwaliny pod gatunek RPG akcji oraz pokazała, że krwawość i brutalność może zostać wykonana w dojrzały i niekarykaturalny sposób. Diablo 4 kontynuuje tę tradycję, a dla graczy otwiera się na jeszcze więcej. Pełna multiplatformowość i system semi-MMORPG sprawiają, że możemy w dowolnym momencie rozgrywki wspólnie z innymi graczami włączyć się do starcia z siłami ciemności. Świat Sanktuarium jeszcze nigdy nie był tak ogromny.

Data premiery5 czerwca 2023 r. (PC, PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series X/S)
ProducentBlizzard Entertainment
WydawcaBlizzard Entertainment
GatunekRPG akcji, hack’n’slash
Tryb grysingle player, multiplayer
Wersje językowepolska (napisy i dubbing), angielska
Kategoria wiekowa PEGI18
Cena215–350 zł

Spis treści:

O czym jest Diablo 4? Fabuła gry

Diablo 4 kontynuuje tradycję Diablo 3 i nie jest bezpośrednio związane z wcześniejszymi częściami cyklu. Ponownie trafiamy do Sanktuarium aż 50 lat po zakończeniu dodatku Reaper of Souls. Ludzki świat jest zagrożony, tym razem przez powrót demonicy Lilith – żeby ją powstrzymać, potrzebna będzie pomoc anioła Inariusa.

Para ta była w przeszłości kochankami. To oni zebrali inne anioły i demony mające dosyć Wiecznej Wojny, a następnie wspólnie stworzyli Sanktuarium oraz ludzi. Obecna sytuacja wprost zdradza, że nic nie poszło po myśli byłej pary, która teraz chce wzajemnego zniszczenia.

Diablo 4 ma fabułę, ale wielu graczy sięga po tę produkcję dla rozgrywki.
Diablo 4 ma fabułę, ale wielu graczy sięga po tę produkcję dla rozgrywki.

My trafiamy w samo centrum wydarzeń, ponieważ przez przypadek zostajemy połączeni z Lilith. Doznajemy wizji pokazujących jej akcje oraz motywacje. Ruszamy w pościg, jednocześnie poznając tajemnice zakonu Horadrimów, który na pewno kojarzą wszyscy fani serii. Sanktuarium ponownie czeka na swojego bohatera, by ten powstrzymał siły ciemności i tym razem również fanatyczne siły światła.

Rozgrywka – otwarty świat, walka i rozwijanie postaci

Diablo 4 stawia bardzo mocno na otwarty świat, co wcześniej w serii nie miało miejsca. Zamiast korytarzowych lokacji otrzymujemy bardzo duży fragment Sanktuarium pełen potworów, tajemnic i ludzkich osad czekających na pomoc. Uniwersum gry żyje, oferując uczestnikom zabawy liczne aktywności.

Możemy do nich dołączyć w dowolnym momencie i zawsze jest szansa, że w pobliżu pojawią się inni gracze także zainteresowani pokonaniem demona lub uratowaniem wieśniaków. Zawsze kogoś spotykamy, co sprawia, że Sanktuarium wydaje się bardziej żywe niż dotychczas.

Główny element Diablo 4 stanowi walka, która stawia na wykorzystywanie efektownych umiejętności. Naszym zadaniem jest pokonywanie hord wrogów, żeby zdobywać potężne przedmioty. Maksymalnie możemy mieć dostępnych 6 aktywnych umiejętności, co wystarczy, żeby siać zniszczenie w szeregach wroga.

W Diablo 4 liczy się przede wszystkim walka – to jest hack’n’slash!
W Diablo 4 liczy się przede wszystkim walka – to jest hack’n’slash!

Łącznie w Diablo 4 znalazło się 5 klas: barbarzyńca, czarodziej, łotr, nekromanta i druid (spirytystę dodaje dopiero rozszerzenie). Każda z nich posiada charakterystyczne cechy pozwalające znaleźć postać odpowiadającą naszemu stylowi gry. Np. druid potrafi zmienić się w niedźwiedziołaka lub wilkołaka, nekromanta przyzywa umarłych, a barbarzyńca używa brutalnej siły i bogatego arsenału broni.

Rozwój postaci w Diablo 4 został skonstruowany w sposób łatwy do zrozumienia dla nowych graczy. Co poziom otrzymujemy punkty umiejętności pozwalające odblokowywać kolejne drzewka i zyskiwać tym samym nowe zdolności lub ulepszać już posiadane. Są one dodatkowo wzmacniane legendarnymi przedmiotami, czyli głównym łupem w Diablo 4. To dzięki nim, w połączeniu z zaklęciami, możemy odblokować pełny potencjał naszej klasy.

Ile kosztuje Diablo 4?

Cena Diablo 4 zależy od platformy, na której chcemy zagrać w produkcję Blizzarda. Za mniejszą kwotę, około 215 zł, dostaniemy Diablo 4 w wersji na komputery osobiste, zarówno w sklepie Battle.net, jak i na Steamie. Natomiast w przypadku wersji konsolowej cena za podstawową wersję Diablo4 wynosi około 350 zł.

Biorąc pod uwagę ilość zawartości i sezonowy rozwój tej produkcji, można uznać, że jest to uczciwa cena za grę, z którą spędzimy przynajmniej kilkadziesiąt godzin. Najlepszą wiadomością jest obecność Diablo 4 w usłudze Game Pass, co pozwala za mniejsze pieniądze przetestować ten tytuł, zanim zdecydujemy się na zakup.

Diablo 4 – wymagania sprzętowe

Blizzard zawsze pilnował, żeby jego gry mogły działać również na starszych urządzeniach, co pozwala większej liczbie graczy cieszyć się rozgrywką. Tak samo jest w przypadku Diablo 4 i fani Sanktuarium mogą spokojnie ruszyć do walki z demonami, nie martwiąc się, że ich komputer wybuchnie. Wymagania sprzętowe Diablo 4 pokazują, iż gra została stworzona z myślą o różnych PC i konsolach.

Diablo 4 ma przystępne wymagania sprzętowe.
Diablo 4 ma przystępne wymagania sprzętowe.

Dodatki do Diablo 4

Na 2024 rok zaplanowano premierę pierwszego dodatku do gry, czyli Diablo 4: Vessel of Hatred. Jak sama nazwa sugeruje, głównym antagonistą jest w nim Pan Nienawiści Mefisto, a jego i nasze ścieżki kierują się ku znanym fanom Diablo 2 obszarom miasta Kurast. Do tego rozszerzenie wprowadza nową klasę, która w serii jeszcze nigdy się nie pojawiła, a świat Sanktuarium poszerza się o nowe obszary do zwiedzenia i demony do pokonania.

Poradniki do Diablo 4

Oto lista praktycznych poradników do Diablo 4, w których znajdziesz najczęściej poszukiwane przez graczy wskazówki ułatwiające rozgrywkę:

Mogą Cię zainteresować:

Komputronik Gaming Google News
Fan gier wszelakich, który nie boi się wyzwań, nawet takich jak tutorial do Cupheada. Kiedy ma czas to gra, a czas ciągle ma i udaje mu się go znaleźć jeszcze na czytanie książek, wśród których Władca Pierścieni i Wiedźmin zajmują wyjątkowe miejsce. Najlepiej działa pod presją czasu, gdy coś miało być wykonane na za dwa dni temu.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 - (2 głosy)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO