Diablo 4 – kiedy premiera? Gameplay zachęca do udziału w beta-testach

Autor
Krzysiek Kalwasiński
Mój pierwszy wybór to wszelkiej maści gry zręcznościowe, ale dobrym RPG (zwłaszcza japońskim) również nie pogardzę. Bawi mnie wszystko poza typowymi grami sportowymi. Filmy również aktywnie zabierają mi czas, podobnie jak muzyka.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 - (5 głosów)
| autor: Krzysiek Kalwasiński |Przeczytasz w 6 minut
Zwiększ rozmiar tekstu
Diablo 4 – kiedy premiera? Gameplay zachęca do udziału w beta-testach

Blizzard ma ambitne plany co do Diablo 4 – premiera gry wzbudza coraz więcej emocji. W ostatnim czasie poznajemy kolejne szczegóły na temat zbliżającej się produkcji Blizzarda. Pochodzą one z oficjalnych i nieoficjalnych źródeł. Ostatnie doniesienia należą do tej pierwszej grupy. Najnowsza część cyklu ma być tzw. grą-usługą. Dostaliśmy też informację, że wkrótce wybrani gracze będą mieli możliwość wzięcia udziału w beta testach Diablo 4. Wisienką na torcie jest ostatni przeciek gameplaya, który zdecydowanie warto zobaczyć.

Spis treści:

Zarówno pierwsze, jak i późniejsze materiały prezentujące Diablo IV spotkały się z bardzo pozytywnym odzewem. Od tamtego czasu zadebiutowało jednak Diablo Immortal, które okazało się nieprzyjazną graczom maszynką do zarabiania pieniędzy. Tym samym w społeczności zaistniała obawa, że z „czwórką” będzie podobnie. W swoim oświadczeniu Blizzard stara się uspokoić graczy, obiecując, że mikrotransakcje dotyczyć będą jedynie przedmiotów kosmetycznych.

Diablo 4 jako gra-usługa. Co wiemy o mikrotransakcjach i elementach kosmetycznych?

Z treści artykułu opublikowanego przez twórców gry dowiadujemy się, że w Diablo IV obecne będą sezony znane z Diablo III oraz Diablo II: Resurrected. To system polegający na wykonywaniu okresowych wyzwań i zgarniania za to nagród. Każdy sezon to też okazja dla twórców do wprowadzenia poprawek w grze. Pierwszy z nich ma wystartować wraz z premierą gry. Deweloperzy informują, że po zakończeniu sezonu będziemy mogli grać swoją postacią dalej w zwykłym trybie. Jeśli jednak będziemy chcieli rozpocząć zabawę w następnym sezonie, potrzebna będzie postać stworzona od nowa.

Diablo 4 premiera i sezony
W Diablo 4 obecne będą sezony znane z Diablo 3 i Diablo 2: Resurrected.

Jeśli chodzi o postępy dokonywane w ramach sezonów w Diablo IV, mają one funkcjonować na zasadach zbliżonych do tego, co jest w Diablo Immortal. Za darmo będziemy mogli zdobywać elementy ozdobne, walutę premium oraz wzmocnienia. Karnet płatny umożliwi nam jedynie pozyskanie elementów ozdobnych i waluty premium, którą z kolei będziemy mogli wydać na elementy kosmetyczne. Wszystko więc wskazuje na to, że nie będziemy mieć do czynienia z modelem „pay-to-win”.

Diablo IV skórki
Przykład jednego z legendarnych pancerzy. Po lewej jest standardowy, a po prawej dostępny do zakupu lub zdobycia.

Podobno wiele przedmiotów będziemy mogli zdobyć bez zaglądania do sklepu – mają być bowiem rozrzucone po świecie gry. Jeśli natomiast chodzi o wyżej wspomniane wzmocnienia, mają one przykładowo przyspieszyć zdobywanie doświadczenia. Co najważniejsze, nie będzie można ich kupić.

Rozwój gry Diablo IV po premierze

Diablo 4 będzie rozwijane przez długi czas. Z treści przytoczonej wyżej publikacji twórców wynika, że będą oni dbać o dodawanie nowości, mających utrzymać zainteresowanie graczy – innymi słowy: odświeżać „metagrę” Diablo IV. Dlatego po premierze pojawiać się będą nowe przedmioty legendarne, glify czy tablice poziomów mistrzowskich. Wszystko, aby odświeżyć grę i podarować graczom nowe możliwości konfiguracji.

Diablo 4 metagra
Tak ma prezentować się odświeżanie metagry w Diablo 4.

Autorzy nowej odsłony obiecują też, że będą słuchać graczy i skupiać się na naprawie elementów, które społeczność uzna za priorytetowe. Istnieje więc szansa, że Diablo IV stanie się ostatecznie tym, czego przez lata oczekiwali gracze.

Dokładna data premiery Diablo 4 nie jest jeszcze znana.

Wiemy jedynie, że gra pojawi się na PC, PS4, PS5, Xbox One oraz na Xbox Series X/S w 2023 roku.

A która odsłona jest obecnie najlepsza?
Seria Diablo – zestawienie wszystkich gier

Diablo IV ma mieć rozbudowany kreator postaci. Wskazują na to informacje z przecieku

Na początku tego miesiąca pojawiły się przecieki zdradzające funkcje kreatora postaci. Opublikowane informacje wskazują na to, że zamiast suwaków (pozwalających na ukształtowanie m.in. rysów twarzy) znanych z Diablo Immortal, będziemy mogli wybrać któryś z przygotowanych wzorów. Tyczy się to również koloru skóry, owłosienia czy tatuaży. Charakter kreatora może się oczywiście zmienić do czasu premiery.

Diablo 4 kreator postaci
Zrzut ekranu przedstawiający kreator postaci z wczesnej wersji Diablo 4.

Po stworzeniu postaci mamy zostać postawieni przed wyborem poziomu trudności. Informacje z przecieku wskazują na to, że twórcy dostarczą system znany z ostatecznej wersji Diablo 3. Możliwe będzie oczywiście stworzenie postaci hardkorowej, którą bezpowrotnie stracimy po pierwszym zgonie. Przeciek wskazuje również, że pojawi się możliwość handlowania z innymi graczami. Ma to być jednak ograniczone i dotyczyć przedmiotów bardziej pospolitych niż te najrzadsze.

A co obecnie dzieje się w świecie Diablo? Zobacz:
Diablo 3 sezon 2 – poprawki i nowości

Przeciek gameplaya Diablo 4

W drugiej połowie września 2022 roku pojawił się kolejny przeciek dotyczący Diablo 4.

Do sieci trafiły dwa filmy, prezentujące łącznie 43 minuty niewidzianych wcześniej fragmentów rozgrywki z najnowszej odsłony kultowego cyklu hack’n’slashów od firmy Blizzard.

Możecie je znaleźć w tym miejscu (via Reddit). Śpieszcie się jednak, gdyż najprawdopodobniej zostaną one usunięte 17 listopada. Na rzeczonych filmach możemy zobaczyć osobę grającą klasą Barbarzyńcy. Wykonuje ona kilka zadań, prezentując potężne umiejętności tego wojownika. Ponadto zaprezentowano drzewko umiejętności oraz sklep, w którym będzie można zakupić przedmioty kosmetyczne. Szerzej o nich piszemy wyżej.

Oglądając omawiane materiały, możecie zauważyć, że niektóre lokacje nie wyglądają na ukończone. Nie jest to nic zaskakującego. Trzeba bowiem pamiętać, że choć tytuł już na tym etapie wygląda na grywalny, wciąż jest daleki od ukończenia. Z tym też wiąże się fakt, że nawet jeśli coś na rzeczonych filmach wygląda na zrobione, to niewykluczone, że w finalnej wersji będzie wyglądało inaczej.

Beta testy Diablo 4 – kiedy wystartują i jak się dostać?

Niedługo po opisanym wyżej wycieku gameplaya firma Blizzard podała kilka oficjalnych informacji na temat Diablo 4. Dotyczą one zamkniętych beta-testów rozgrywki postfabularnej, czyli tzw. endgame’u. Będzie to pierwsza z wielu możliwości sprawdzenia najnowszej odsłony kultowego cyklu hack’n’slashów, jaką otrzymają wybrani gracze na PC oraz konsolach PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One oraz Xbox Series X/S (dotyczy każdego urządzenia ze wsparciem zabawy i progresji międzyplatformowej).

Do testów zaproszone zostaną osoby, które spędziły najwięcej czasu w Diablo III oraz Diablo II: Resurrected.

Mają one gwarantować jak najbardziej wiarygodne informacje zwrotne na temat trybu PvP (tzw. Pola Nienawiści) oraz innych atrakcji, w jakich będzie można brać udział po zakończeniu głównej opowieści. Mowa o takich elementach, jak:

 • Piekielne Przepływy – wydarzenia regionalne opierające się na niezwykle trudnych walkach, podczas których można zdobywać żar niezbędny do otwierania skrzyń Piekielnych Przepływów z cennymi nagrodami;
 • Podziemia Koszmarów – niesamowicie trudne lochy stanowiące wyzwanie nawet dla doświadczonych graczy;
 • Szepty Umarłych – zadania wykonywane dla Drzewa Szeptów, za które można otrzymać upiorne przysługi. Po zebraniu odpowiedniej liczby dostajemy opcję ich wymiany na cenne nagrody;
 • Tablice Mistrzostwa – system rozwoju odblokowywany po osiągnięciu 50. poziomu, mający na celu dodatkowe wzmocnienie bohatera.

Niestety testerzy nie będą mogli mówić publicznie o swoich wrażeniach. Dlatego też postronni gracze muszą uzbroić się w cierpliwość i czekać na otwarte beta-testy, które odbędą się na początku przyszłego roku. Aby wziąć udział w zamkniętych testach Diablo 4, na platformie Battle.net musicie wyrazić zgodę na otrzymywanie newsletterów oraz ofert specjalnych od firmy Blizzard. Dokładną instrukcję jak to zrobić znajdziecie w tym miejscu. Zaproszenia będą wysyłane do 18 listopada.

Twórcy zdają sobie sprawę, że zabawa w endgame jest niezwykle ważna dla wielu odbiorców. Dlatego też chcą, by w Diablo 4 była ona satysfakcjonująca i nie brakowało w niej różnorodnych wyzwań. Miejmy nadzieję, że dzięki wsparciu społeczności tak się właśnie stanie.

Diablo 4 – wymagania sprzętowe

Choć zdradził już wiele, Blizzard nie ujawnił jeszcze, jaki komputer do grania w Diablo 4 będzie wymagany, by grać bez lagówMamy za to sprzętowe wymagania, jakich spodziewają się eksperci z Game Debate, którzy znani są z tego, że raczej się nie mylą (a przynajmniej nie jakoś znacząco). Możemy więc przyjąć, że oficjalne wymagania nie będą się mocno różnić od tych, które prezentujemy poniżej.

Wymagania minimalne:

 • Procesor: Intel Core i3-9100 lub AMD Ryzen 3 2300X
 • Karta graficzna: GeForce GTX 1050 Ti lub Radeon R9 380X
 • Pamięć RAM: 8GB
 • Miejsce na dysku: ok. 55GB

Wymagania zalecane:

 • Procesor: Intel Core i5-9500 lub AMD Ryzen 5 2500X
 • Karta graficzna: GeForce GTX 1070 lub Radeon RX Vega 56
 • Pamięć RAM: 16GB
 • Miejsce na dysku: ok. 55GB

Jak więc widać, nie obejdzie się raczej bez (w miarę) nowego procesora i przyzwoitej karty graficznej. Jeśli nie spełniasz wymagań, ale masz stosunkowo młody komputer, być może wystarczy ci wymiana jednego lub dwóch komponentów. W innym razie będzie trzeba rozejrzeć się za nowym pecetem…

Diablo 4, czyli powrót, na jaki czekaliśmy

Wszystko wskazuje na to, że Diablo 4 będzie co najmniej dobrą grą, nawet jeśli pojawiają się już pierwsze zgrzyty (jak choćby mikrotransakcje). Możemy jednak liczyć na dobry, mroczny klimat i wiele godzin dobrej zabawy w odpowiednio unowocześnionym stylu, ale wiernym pierwotnym założeniom. Wciąż będziemy zwalczać hordy potworów, szukać łupów, wykonywać ciekawe zadania i dostosowywać ekwipunek. A wszystko to w klasycznym rzucie izometrycznym.

Do wyboru ma być 5 klas postaci. Mowa o czarodzieju, druidzie, łotrze, barbarzyńcy lub nekromancie. Zgodnie z tradycją każdy z nich ma posiadać unikalne zdolności i styl walki. Można się też spodziewać, że po jakimś czasie pojawią się nowe klasy.

Komputronik Gaming Google News

Mogą Cię zainteresować:

Czytaj Więcej


Czytaj NANO