Cyberpunk 2077 to gra akcji z elementami RPG autorstwa polskiego studia CD Projekt RED. Tym razem twórcy Wiedźmina zabierają nas w niebezpieczną przyszłość, w której każde działanie ma swoje konsekwencje, a ludźmi rządzą potężne korporacje. Produkcja ta oferuje pierwszoosobową rozgrywkę, rozbudowaną fabułę, wątki poboczne i mnóstwo aktywności, którym możemy się oddawać w mieście Night City i na jego obrzeżach.
Data premiery: | 10 grudnia 2020 r. (PC, PlayStation 4, Xbox One), 15 lutego 2022 r. (PlayStation 5, Xbox Series X) |
Producent: | CD Projekt RED |
Wydawca: | CD Projekt RED |
Gatunek: | RPG |
Tryb gry: | single player |
Wersje językowe: | polska (napisy i dubbing), angielska |
Kategoria wiekowa PEGI: | 18 |
Cena: | około 189 zł |
Spis treści:
Akcja gry toczy się w dystopicznej metropolii Night City w 2077 roku. Wcielamy się w początkującego najemnika (lub najemniczkę) imieniem V stawiającego pierwsze kroki w zawodzie w niebezpiecznym mieście rządzonym przez megakorporacje. Podczas jednej z początkowych misji bohater wchodzi w posiadanie chipa zawierającego cyfrową „duszę” jednej z legend Night City. Od tamtej pory V jest najbardziej poszukiwaną osobą w mieście i musi stawić czoła potężnym przeciwnikom.
W Cyberpunku 2077 od samego początku mamy ogromny wpływ na naszą postać. Nie tylko kreujemy V od zera – decydujemy także o przebiegu fabuły poprzez wybór jego (lub jej) pochodzenia. Swoją przygodę w Night City możemy zacząć jako punk, nomad lub przedstawiciel korporacji. Nasza decyzja warunkuje wyłącznie początek gry, ale na późniejszych etapach daje również dostęp do dodatkowych opcji dialogowych.
Cyberpunk 2077 to kilkadziesiąt godzin rozgrywki wypełnionych rozbudowaną i wielowątkową fabułą, a także szeregiem misji pobocznych nierzadko wymagających dokonywania ważnych wyborów, które w mniejszym lub większym stopniu oddziałują na dalszy ciąg historii. Konsekwencje mają wymiar zarówno kameralny, jak i decydują o losach całego miasta Night City.
Cyberpunk 2077 to gra akcji RPG z pierwszoosobową perspektywą, oferująca rozbudowany i bogaty otwarty świat, po którym możemy się przemieszczać pieszo lub licznymi pojazdami. W przypadku jazdy da się podróżować również w widoku trzecioosobowym.
Podczas rozgrywki nierzadko mierzymy się z przeróżnymi przeciwnikami. Walka na każdym kroku nawiązuje do gry fabularnej Cyberpunk 2020, będącej pierwowzorem omawianej produkcji. Tym samym nasze ataki są w pełni zależne od wykorzystywanej broni i statystyk, co w praktyce oznacza, że strzał w głowę nie zawsze zabije danego wroga. Szczęśliwie w trakcie starć możemy korzystać z szeregu futurystycznych broni palnych, jak również broni białej. Jednak to nie wszystko, gdyż możemy także postawić na umiejętności hakerskie, by wpływać na ciała wrogów, lub unikać konfliktów poprzez rozmowę czy ciche zabójstwa i skradanie się.
O tym, jak będziemy walczyć w Night City, decyduje to, jak postanowimy rozwijać naszą postać. Za wykonywanie misji oraz pokonywanie wrogów otrzymujemy punkty doświadczenia, które umożliwiają podwyższanie naszych statystyk oraz zdobywanie nowych umiejętności.
Mamy pełny wpływ na to, jakim najemnikiem będzie nasz bohater. Postać można wzmacniać nie tylko poprzez levelowanie, lecz także za pośrednictwem przedmiotów czy podnoszących statystyki i zapewniających dodatkowe umiejętności wszczepów. Dodatkowo nasze działania mają realny wpływ na otaczający nas świat. Wykonując misje z głównego wątku oraz zadania poboczne, stopniowo zdobywamy punkty reputacji, które otwierają przed nami nowe możliwości i dają dostęp do kolejnych questów.
Podczas rozgrywki przemierzamy przeróżne dzielnice Night City, a także odkrywamy otaczające miasto Badlandy. Nierzadko fabuła zabiera nas również do cyfrowego świata braindance’ów. Jest to technologia umożliwiająca poznanie wcześniej zarejestrowanych doznań danej osoby.
Na szczęście wymagania Cyberpunk 2077 nie są specjalnie wygórowane, więc nawet kilkuletnie komputery poradzą sobie z grą. Warto jednak przypomnieć, że słabszy sprzęt to wolniejsze działanie oraz gorsza grafika, a akurat ta produkcja ma się czym pochwalić. Spełniając np. wymagania ultra, poznawanie fabuły w czasie zwiedzania zakamarków Night City, będzie niezwykłym doświadczeniem.
Jednym z najczęściej zadawanych przez graczy pytaniem jest to, które zakończenie Cyberpunka 2077 jest najlepsze oraz czy jest szansa, aby uratować Rogue. Przygotowaliśmy poradnik, w którym znajdziesz wszystkie zakończenia Cyberpunka 2077, poznasz najciekawszy finał tej produkcji, a także nowe zakończenie, które wprowadza dodatek Phantom Liberty.
26 września 2023 roku zadebiutował dodatek Widmo wolności (ang. Phantom Liberty). Jest to aktualnie jedyny dodatek do Cyberpunka 2077. Wprowadził on do gry nowy wątek fabularny, podczas którego poznajemy kolejnych bohaterów oraz zyskujemy dostęp do nieznanej wcześniej dzielnicy miasta o nazwie Dogtown. Poza tym Widmo wolności:
Warto jednak pamiętać, że w Widmo wolności zagramy wyłącznie na komputerach z systemem Windows i konsolach najnowszej generacji, tj. PlayStation 5 i Xbox Series X.
Początkowo Cyberpunk 2077 mierzył się z licznymi problemami technicznymi. Deweloperzy jednak stopniowo ulepszali i naprawiali swe dzieło – aż do września 2023 roku, kiedy to gra otrzymała ogromną aktualizację 2.0, będącą ostateczną wersją tej produkcji.
Świat Cyberpunka 2077 ma wiele do zaoferowania, gdyż w grze znajdziemy nawiązania do powstałego na bazie tej produkcji anime zatytułowanego Cyberpunk: Edgerunners, które dostępne jest na platformie Netflix. Poza tym cyberpunkowe realia możemy poznawać też za sprawą serii komiksów wydawanej w Polsce przez wydawnictwo Egmont. Jeden z tomów – Sny wielkiego miasta – otrzymał nawet prestiżową nagrodę Hugo w kategorii „Najlepsza powieść graficzna lub komiks”.
Mogą Cię zainteresować: