Wymagania sprzętowe CS:GO dla 30, 60 lub 144 fps-ów

| autor: Wiktor Granowski | Przeczytasz w 3 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu
Wymagania sprzętowe CS:GO dla 30, 60 lub 144 fps-ów

Sprawdzamy wymagania CS:GO – sieciowej strzelanki studia Valve, cieszącej się niesłabnącą popularnością i w chwili pisania tych słów przeżywającej kolejny boom związany z nadejściem następcy, czyli Counter-Strike’a 2. Dla graczy CS:GO wymagania mogą być wrażliwym tematem. Od posiadanego sprzętu zależy bowiem, ile będziemy wyciągać fps-ów (frames per second, co oznacza liczbę klatek na sekundę). Im większa jest wartość, tym płynniejsza rozgrywka. Z kolei im płynniejsza rozgrywka, tym łatwiej nam reagować na poczynania przeciwników.

W niniejszym artykule omawiamy minimalne wymagania CS:GO niezbędne do odpalenia gry w 30 klatkach na sekundę, zalecane wymagania CS:GO dające nam 60 fps-ów, a także rekomendowaną specyfikację pozwalającą osiągnąć 144 fps-y. Ostatni przypadek jest szczególnie ważny dla osób, które chcą grać w CS:GO podczas zawodów e-sportowych. Omawiamy też inną kwestię, dotyczącą CS:GO – ile GB gra zajmuje na naszych dyskach.

Spis treści:

CS:GO minimalne wymagania sprzętowe (30 fps):

  • System operacyjny: Windows 7 / Vista / XP
  • Procesor: Intel Core 2 Duo E6600 lub AMD Phenom X3 8750
  • Pamięć RAM: 2 GB
  • Karta graficzna: wyposażona w co najmniej 256 MB pamięci, kompatybilna z DirectX 9.0c oraz ze wsparciem dla Pixel Shader 3.0 (np. Nvidia GeForce GTX 420 lub AMD Radeon HD 6450)

Osoby chcące uruchomić CS:GO na sprzęcie firmy Apple muszą spełnić następujące wymagania:

  • System operacyjny: MacOS X 10.11 (El Capitan) lub nowszy
  • Procesor: Intel Core Duo Processor (co najmniej 2 GHz)
  • Pamięć RAM: 2 GB
  • Karta graficzna: ATI Radeon HD 2400 lub NVIDIA 8600M

Minimalne wymagania CS:GO dla fanów Linuxa i SteamOS znajdują się poniżej. Zwróćcie uwagę na drobne różnice między kartami graficznymi (w porównaniu do wymagań dla komputerów z systemem Windows) oraz większą ilość RAM-u.

  • System operacyjny: Ubuntu 12.04
  • Procesor: 64-bitowy, Dual Core od Intela lub AMD 2,8 GHz 
  • Pamięć RAM: 4 GB
  • Karta graficzna: NVIDIA GeForce 8600 / 9600GT, ATI / AMD Radeon HD2600 / 3600 (sterowniki: NVIDIA 310, AMD 12.11), OpenGL 2.1

Uruchomienie gry w 30 fps-ach nie nastręczy większych trudności nawet starszym komputerom. Minimalne wymagania CS:GO podawane przez producenta mówią o systemach operacyjnych od Windowsa XP oraz procesorach Intel Core 2 Duo E6600 lub AMD Phenom X3 8750.

Jeśli chodzi o kartę graficzną – wystarczą starsze modele, takie jak Nvidia GeForce GTX 420 lub AMD Radeon HD 6450. Do uruchomienia produkcji Valve niezbędne jest także 2 GB pamięci RAM. To wymóg zdecydowanie poniżej obecnych standardów.

Do tego należy uwzględnić urządzenia peryferyjne: monitor, klawiaturę, myszkę do CS:GO oraz głośniki lub słuchawki. Z uwagi na szybki charakter rozgrywki w CS:GO, warto wyposażyć się w akcesoria stricte dla graczy, które pozwolą na jak najlepsze osiągi. Oznacza to monitory obsługujące wysokie rozdzielczości, a także klawiaturę i mysz, które nie męczą nadgarstków przy dłuższych sesjach.

Istotny jest również czas reakcji Waszego sprzętu, czyli ile upływa między np. kliknięciem przycisku strzału a faktycznym oddaniem strzału w grze. Nawet najdrobniejsze różnice mogą decydować o zwycięstwie lub porażce w meczu.

CS:GO zalecane wymagania sprzętowe (60 fps):

  • System operacyjny: Windows 7 / Vista / XP
  • Procesor: Intel Pentium DualCore E5700 lub AMD Phenom 8750 Triple-Core
  • Pamięć RAM: co najmniej 2 GB
  • Karta graficzna: Nvidia GeForce GT 630 lub AMD Radeon HD 6670

Jakie CS:GO ma wymagania zalecane? Oficjalne nigdy nie zostały podane, ale gra jest dostępna na rynku wystarczająco długo, by społeczność graczy mogła je ustalić samodzielnie. Wymagania CS:GO dla 60 fps-ów uwzględniają procesory Intel Pentium Dual Core E5700 3 GHz i AMD Phenom 8750 Triple-Core lub inny podobnej klasy.

W przypadku karty graficznej dobrze sprawdzi się Nvidia GeForce GT 630 albo AMD Radeon HD 6670. RAM-u nie może być mniej niż 2 GB, a system operacyjny wcale nie musi być najnowszy. CS:GO będzie działać w 60 fps-ach nawet na Windowsie XP, ale oczywiście lepiej zaopatrzyć się w nowszą wersję oprogramowania Microsoftu.

Starszy sprzęt niekoniecznie spełni wymagania zalecane CS:GO, ale każdy nowszy laptop lub komputer stacjonarny nie powinien mieć większych problemów z tym zadaniem. 


CS:GO wymagania sprzętowe, by mieć 144 fps-ów:

  • System operacyjny: Windows 7 / Vista / XP
  • Procesor: AMD Ryzen 5 5600 / Ryzen 7 3700X lub Intel Core i5 12400 / i5 13400
  • Karta graficzna: Nvidia GeForce RTX 3050 8GB / GTX 1650 Super 4GB lub AMD Radeon RX 6500 XT / RX 580 8GB / RX 590 8GB
  • Pamięć RAM: 16GB DDR4 (2x8GB, 3200MHz)

Dla wszystkich z Was, którzy pragną grać w CS:GO zawodowo, przygotowaliśmy wymagania sprzętowe niezbędne do osiągnięcia 144 fps-ów. Tak duża liczba klatek na sekundę gwarantuje jeszcze płynniejszą rozgrywkę, a to z kolei pozwala szybciej zauważać zmiany na polu walki, np. wychylającego się zza drzwi przeciwnika.

Profesjonalnym graczom przyda się również trening polegający na wyrobieniu refleksu oraz dokładnym poznaniu broni i map w CS:GO. Niemniej każdy podchodzący do rozgrywek e-sportowych przeważnie posiada sprzęt o powyższej lub lepszej specyfikacji.

Popularny poradnik:
Jak zdobyć rangę w CS:GO?

Ile GB zajmuje Counter Strike: Global Offensive?

Sprawdźmy też, ile GB CS:GO zajmuje na naszych dyskach. Niezależnie od tego, jakie mamy podzespoły i w ilu fps-ach chcemy uruchomić grę, zawsze musimy się upewnić, że mamy około 15 GB wolnej przestrzeni.

Każdy dysk współczesnego laptopa czy komputera stacjonarnego oferuje dużo, dużo więcej miejsca. Dlatego też, jeśli martwiliście się, ile zajmuje CS:GO, to powyższa informacja powinna Was uspokoić. Jak widać, pod każdym względem CS:GO ma bardzo niskie wymagania sprzętowe.

Mogą Cię zainteresować:

Komputronik Gaming Google News
Z wykształcenia księgowy, z zawodu analityk, z zamiłowania gracz. Łączy pasję do gier ze spostrzeżeniami na temat branży elektronicznej rozrywki i światowej gospodarki.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.5/5 - (6 głosów)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO