Oto nadszedł niezwykle istotny dzień dla wszystkich fanów Counter-Strike’a i sieciowych FPS-ów w ogóle. Na rynku zadeiutowała kolejna odsłona tej zasłużonej serii. Znamy sporo szczegółów na jej temat – począwszy od przejścia na nowszy silnik w postaci Source 2, a na poprawkach jeśli chodzi o mapy skończywszy. Zdecydowanie jest to tytuł usprawniony w porównaniu z „jedynką”. W tym tekście znajdziecie wszystko, co musisz wiedzieć o CS2.
Spis treści:
W końcu możemy porzucić wszelkie spekulacje i plotki. Wczoraj, czyli 27 września o godzinie 23:00, zgodnie z domysłami, które powstały po opublikowaniu tajemniczego tweeta przez firmę Valve, Counter-Strike 2 oficjalnie zadebiutował na rynku. Można w niego zagrać zupełnie za darmo za pośrednictwem platformy Steam. Jest on dostępny m.in. w polskiej wersji językowej (obejmującej napisy). Poniżej znajdziecie jego zwiastun premierowy:
Counter-Strike 2 został określony przez firmę Valve jako „największy techniczny skok” w historii marki. Na oficjalnym kanale Valve twórc ów Half-Life’a w serwisie YouTube dostępne są filmy traktujące o omawianej produkcji. Za ich sprawą możemy przyjrzeć się zmianom wprowadzonym na niektórych mapach – większość innowacji dotyczy wyglądu, ale nie zabrakło też przebudowanych obszarów. Poza oczywistymi ulepszeniami związanymi z grafiką jest jeszcze nowe, bardziej realistyczne udźwiękowienie. Ważną zmianę stanowi ograniczenie ogólnych opóźnień powodowanych przez serwery (tzw. tick rate) – na mapie dzieje się zatem dokładnie to, co widzimy.
Nowością jest też zmiana funkcjonowania dymu. Kwestia może wydawać się błaha, ale w rzeczywistości na pewno wpłynie na rozgrywkę. Dym ma się zachowywać znacznie bardziej realistycznie – będzie się lekko rozwiewać pod wpływem wystrzeliwanych pocisków oraz reagować na otoczenie i oświetlenie, a także działania graczy. Temu aspektowi również został poświęcony osobny film. Wspomniany materiał obejrzycie poniżej.
Kolejnym elementem, który pojawił się w CS2 i zapewne przypadnie do gustu wielu graczom, jest poprawiony system rankingowy. Nadchodząca sieciowa produkcja firmy Valve ma zagwarantować nie tylko „bardziej precyzyjne” śledzenie umiejętności gracza zarówno globalnie, jak i regionalnie, ale również sprawdzać, jak radzimy sobie na poszczególnych mapach. Efektem będzie bardziej sprawiedliwe dobieranie zawodników do kolejnych rozgrywek. Więcej szczegółów znajdziecie na filmiku powyżej.
Z innych ciekawych rzeczy – w CS2 mecze są nieco skrócone. Nie rozgrywamy ich już na zasadzie „najlepszy w 15 rundach”. Zamiast tego zostaną ograniczone do 12 rund z ewentualną dogrywką (vide Gaming Bolt).
Jak już wspomnieliśmy, Counter-Strike 2 dostępny jest jako darmowa aktualizacja CS:GO. Potwierdzono, że zawartość posiadana przez graczy (jak skórki) będzie kompatybilna z nową wersją. Nie trzeba więc się martwić o żadne straty. Ekwipunek będzie oczywiście bazować na ulepszeniach graficznych nowego silnika.
Od jakiegoś czasu wiemy, że pierwszy Major odbędzie się w Kopenhadze w dniach 17-31 marca 2024 roku. Pula nagród wynosić ma 1,25 miliona dolarów. HLTV oraz Dust2.br donoszą, że kolejny sezon odbędzie się w Szanghaju. Byłby to pierwszy raz, kiedy mistrzostwa świata w Counter-Strike 2 odbyłyby się w Azji. Wcześniej miały one miejsce 15 razy w Europie, 3 razy w Ameryce Północnej oraz raz w Ameryce Południowej. Organizacją mistrzostw zajmie się firma Perfect World, czyli wydawca CS2 w Chinach. Pomoże im w tym rumuńska firma e-sportowa PGL.
Źródła donoszą, że Valve już wcześniej chciało zorganizować mistrzostwa świata w Azji. Oprócz Chin pod uwagę brano także Singapur. Plany jednak porzucono z uwagi na zbliżającą się premierę CS2. Rozegranie mistrzostw w Azji to zła wiadomość dla kibiców z Polski. Oznacza to bowiem, że trzeba będzie nastawić się na dość niewygodne godziny w przypadku chęci obejrzenia rozgrywek – różnica w czasie pomiędzy Chinami i Polską wynosi 6 godzin.
Wiemy także, kiedy rozpoczną się kolejne sezony w CS2. W 2025 roku zaplanowano je na 9–22 czerwca oraz 1–14 grudnia. W następnym roku odbędą się w dniach 8–21 czerwca oraz 30 listopada – 13 grudnia.
Może Cię zainteresować: