Umarł król, niech żyje król. Counter Strike 2 oficjalnie wystartował

| autor: Krzysiek Kalwasiński | Przeczytasz w 3 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu
Umarł król, niech żyje król. Counter Strike 2 oficjalnie wystartował

Oto nadszedł niezwykle istotny dzień dla wszystkich fanów Counter-Strike’a i sieciowych FPS-ów w ogóle. Na rynku zadeiutowała kolejna odsłona tej zasłużonej serii. Znamy sporo szczegółów na jej temat – począwszy od przejścia na nowszy silnik w postaci Source 2, a na poprawkach jeśli chodzi o mapy skończywszy. Zdecydowanie jest to tytuł usprawniony w porównaniu z „jedynką”. W tym tekście znajdziecie wszystko, co musisz wiedzieć o CS2.

Spis treści:

Counter-Strike 2 – kiedy premiera?

W końcu możemy porzucić wszelkie spekulacje i plotki. Wczoraj, czyli 27 września o godzinie 23:00, zgodnie z domysłami, które powstały po opublikowaniu tajemniczego tweeta przez firmę Valve, Counter-Strike 2 oficjalnie zadebiutował na rynku. Można w niego zagrać zupełnie za darmo za pośrednictwem platformy Steam. Jest on dostępny m.in. w polskiej wersji językowej (obejmującej napisy). Poniżej znajdziecie jego zwiastun premierowy:

Co nowego w Counter-Strike 2?

Counter-Strike 2 został określony przez firmę Valve jako „największy techniczny skok” w historii marki. Na oficjalnym kanale Valve twórc ów Half-Life’a w serwisie YouTube dostępne są filmy traktujące o omawianej produkcji. Za ich sprawą możemy przyjrzeć się zmianom wprowadzonym na niektórych mapach – większość innowacji dotyczy wyglądu, ale nie zabrakło też przebudowanych obszarów. Poza oczywistymi ulepszeniami związanymi z grafiką jest jeszcze nowe, bardziej realistyczne udźwiękowienie. Ważną zmianę stanowi ograniczenie ogólnych opóźnień powodowanych przez serwery (tzw. tick rate) – na mapie dzieje się zatem dokładnie to, co widzimy.

Nowością jest też zmiana funkcjonowania dymu. Kwestia może wydawać się błaha, ale w rzeczywistości na pewno wpłynie na rozgrywkę. Dym ma się zachowywać znacznie bardziej realistycznie – będzie się lekko rozwiewać pod wpływem wystrzeliwanych pocisków oraz reagować na otoczenie i oświetlenie, a także działania graczy. Temu aspektowi również został poświęcony osobny film. Wspomniany materiał obejrzycie poniżej.

Kolejnym elementem, który pojawił się w CS2 i zapewne przypadnie do gustu wielu graczom, jest poprawiony system rankingowy. Nadchodząca sieciowa produkcja firmy Valve ma zagwarantować nie tylko „bardziej precyzyjne” śledzenie umiejętności gracza zarówno globalnie, jak i regionalnie, ale również sprawdzać, jak radzimy sobie na poszczególnych mapach. Efektem będzie bardziej sprawiedliwe dobieranie zawodników do kolejnych rozgrywek. Więcej szczegółów znajdziecie na filmiku powyżej.

Z innych ciekawych rzeczy – w CS2 mecze są nieco skrócone. Nie rozgrywamy ich już na zasadzie „najlepszy w 15 rundach”. Zamiast tego zostaną ograniczone do 12 rund z ewentualną dogrywką (vide Gaming Bolt).

Counter-Strike 2 jako darmowa aktualizacja CS:GO

Jak już wspomnieliśmy, Counter-Strike 2 dostępny jest jako darmowa aktualizacja CS:GO. Potwierdzono, że zawartość posiadana przez graczy (jak skórki) będzie kompatybilna z nową wersją. Nie trzeba więc się martwić o żadne straty. Ekwipunek będzie oczywiście bazować na ulepszeniach graficznych nowego silnika.

CS2 z mistrzostwami świata w Azji po raz pierwszy

Mistrzostwa świata w Counter-Strike 2 po raz pierwszy rozegrają się w Azji. To zła wiadomość dla kibiców z Polski.

Od jakiegoś czasu wiemy, że pierwszy Major odbędzie się w Kopenhadze w dniach 17-31 marca 2024 roku. Pula nagród wynosić ma 1,25 miliona dolarów. HLTV oraz Dust2.br donoszą, że kolejny sezon odbędzie się w Szanghaju. Byłby to pierwszy raz, kiedy mistrzostwa świata w Counter-Strike 2 odbyłyby się w Azji. Wcześniej miały one miejsce 15 razy w Europie, 3 razy w Ameryce Północnej oraz raz w Ameryce Południowej. Organizacją mistrzostw zajmie się firma Perfect World, czyli wydawca CS2 w Chinach. Pomoże im w tym rumuńska firma e-sportowa PGL.

Źródła donoszą, że Valve już wcześniej chciało zorganizować mistrzostwa świata w Azji. Oprócz Chin pod uwagę brano także Singapur. Plany jednak porzucono z uwagi na zbliżającą się premierę CS2. Rozegranie mistrzostw w Azji to zła wiadomość dla kibiców z Polski. Oznacza to bowiem, że trzeba będzie nastawić się na dość niewygodne godziny w przypadku chęci obejrzenia rozgrywek – różnica w czasie pomiędzy Chinami i Polską wynosi 6 godzin.

Wiemy także, kiedy rozpoczną się kolejne sezony w CS2. W 2025 roku zaplanowano je na 9–22 czerwca oraz 1–14 grudnia. W następnym roku odbędą się w dniach 8–21 czerwca oraz 30 listopada – 13 grudnia.

Może Cię zainteresować:

Komputronik Gaming Google News
Mój pierwszy wybór to wszelkiej maści gry zręcznościowe, ale dobrym RPG (zwłaszcza japońskim) również nie pogardzę. Bawi mnie wszystko poza typowymi grami sportowymi. Filmy również aktywnie zabierają mi czas, podobnie jak muzyka.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4/5 - (22 głosy)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO