Czy wszyscy już streamują na Twitchu? Co to jest Twitch i co tam się dzieje?

| autor: Małgorzata Buchkovska | Przeczytasz w 7 minut
Zwiększ rozmiar tekstu
Czy wszyscy już streamują na Twitchu? Co to jest Twitch i co tam się dzieje?

Twitch.tv to jeden z wynalazków, który zrzesza coraz więcej nowych użytkowników z całego świata. To tu możesz prowadzić swoje wirtualne życie, oglądając transmisje na żywo i dzieląc się swoimi pasjami z innymi. Czym jest Twitch w świecie graczy? Twitch to aktualnie najpopularniejsza platforma dla streamerów, która zrzesza miliony widzów każdego dnia. To właśnie dlatego łatwiej się na nim wybić niż na YouTube Gaming czy Facebook Gaming. Odpowiadamy zatem na najczęściej zadawane pytania dotyczące Twitcha.

Spis treści:

 • Co to jest Twitch?
 • Czy Twitch jest darmowy?
 • Do czego służy Twitch? Aplikacja mobilna Twitch i Twitch.tv
 • Co się dzieje na Twitchu?
 • Dlaczego Twitch jest tak popularny?
 • Kto może być streamerem na Twitchu?
 • Jak zarabiać na Twitchu?
 • Popularni streamerzy na Twitchu
 • Czy Twitch jest bezpieczny?
 • Partnerstwo z Twitch a podawanie swoich danych poufnych
 • Czy Twitch jest bezpieczny dla dzieci?
 • Co to jest Twitch Prime?
 • Ile kosztuje Prime Gaming?

Co to jest Twitch?

Jedną z platform dla graczy, która wystartowała w 2011 roku, jest Twitch. Jeśli jesteś fanem gier, to z pewnością powinieneś usłyszeć co nieco na temat Twitcha.

Dziennie na Twitchu zbiera się około 15 mln osób, które wykorzystują ją głównie do live streamingów.

Na platformie odnajdziesz również wielu streamerów zajmujących się gotowaniem, muzyką i innymi dziedzinami życia. Zastanawiasz się, co to właściwie jest Twitch i dlaczego robi się o nim coraz głośniej? Najważniejsze informacje o nim zdobędziesz z tego artykułu.

Aplikacja Twitch

Czy Twitch jest darmowy?

Korzystanie z Twitcha jest całkowicie bezpłatne. Od woli oglądającego zależy czy chce on wpłacać co miesiąc 5 dolarów za miesięczną subskrypcję danego kanału. Możesz również wspierać swoich ulubieńców, przekazując im datki.

Do czego służy Twitch? Aplikacja mobilna Twitch i Twitch.tv

Tak jak już wcześniej zostało wspomniane, Twitch jest platformą streamingową, na której znajdziesz różnorodnych twórców, chcących dzielić się swoją wiedzą na żywo. Uważają oni, że Twitch nie jest jedynie typowym miejscem do streamingu wydarzeń na żywo, ale również jest to dla nich wspaniały zakątek, w którym mogą dzielić się ze swoimi fanami, kolejnymi odkryciami w dziedzinie, którą kochają.

Gracze mogą transmitować swoje poczynania przez specjalną aplikację Twitch lub stronę internetową Twitch.tv.

Platforma ta jest najczęściej wykorzystywana do gier, gdzie streamer przesyła obraz swoich dokonań dla osób, które chcą obejrzeć jego zmagania.

Co się dzieje na Twitchu?

Platforma streamingowa Twitch daje wiele rozmaitych możliwości. Każdego dnia zbierają się tu miliony osób, chcących współtworzyć razem rozrywkę i dzielić się swoimi spostrzeżeniami.

Możesz oglądać tu to, co naprawdę kochasz i dzielić się swoimi pasjami w kategoriach takich jak: gry, muzyka, talk show, sport, podróże i rekreacja, rozmowy, żywność i napoje oraz wydarzenia specjalne. Masz tu dostęp do kreatywnych treści, które również sam możesz tworzyć.

Dosłownie wszystko możesz tu transmitować na żywo i zdobywać swoją wielką grupę odbiorców.

Można śmiało powiedzieć, że Twitch to przyszłość interaktywnej rozrywki i możliwość budowania milionowej społeczności. Transmituj, twórz lub obejrzyj i reklamuj się! – to główne hasła platformy Twitch.

Co się dzieje na Twitchu

Dlaczego Twitch jest tak popularny?

Twitch popularny jest z wielu powodów, m.in. dlatego że:

 • maniacy gier komputerowych mogą tu obejrzeć transmisje z ulubionych rozgrywek np. turnieje transmitowane na żywo,
 • znajdziesz tu streamingi dotyczące gotowania, muzyki, sztuki i innych rodzajów rozrywki,
 • możesz rozmawiać na żywo z milionami osób korzystających z Twitch,
 • nadawanie na żywo, jak i oglądanie rozpoczynasz za pomocą jednego kliknięcia,
 • masz szansę promocji i zarabiania konkretnych pieniądzy,
 • strona i aplikacja są bardzo łatwe i intuicyjne w użyciu. Wystarczy kilka kliknięć, aby przenieść się do ulubionego świata rozrywki,
 • platforma jest przyjazna dla użytkowników chcących korzystać ciemnego motywu.

To tylko niektóre z możliwości, jakie daje platforma Twitch. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, koniecznie zajrzyj na stronę twitch.tv.

Kto może być streamerem na Twitchu?

Jeśli chcesz być streamerem, to platforma Twitch jest w stanie Ci to zapewnić.

Tutaj każdy może transmitować swoje dokonania czy prowadzić rozmowy na żywo.

Streamowanie wydaje się bardzo łatwym zadaniem, a niektóre osoby uważają, że np. do transmisji gier na żywo wystarczy tylko komputer. Nie jest to jednak takie proste. Do transmisji gier na żywo potrzebny będzie nie tylko dobry komputer, ale także właściwe peryferia oraz stabilne łącze internetow

Wytrwali streamerzy są w stanie zarabiać na Twitchu i to nawet nieźle. Jak streamować na Twitchu, aby zacząć zarabiać?

Nawet najlepszy sprzęt do streamowania nie jest kluczem do sukcesu. Najważniejsze jest zbudowanie swojej bazy widzów, którzy będą na tyle zainteresowani, aby wracać na Twój kanał.

Nie wiesz jak zacząć streamować?
10 porad dla początkujących streamerów

Jak zarabiać na Twitchu?

Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które podpowiedzą Ci, jak zarabiać na Twitch:

 • Platforma ta udostępnia dla widzów przycisk subskrybenta, gdzie oglądający mogą wpłacać na dany kanał 5$ miesięcznie, którym Twitch dzieli się z Tobą pół na pół. To taka miesięczna subskrypcja. Może nie wydaje Ci się to dużą kwotą, ale jednak jeśli poświęcisz wystarczającą ilość czasu na zebranie dużej ilości widzów, wówczas może Ci się uzbierać przyzwoita miesięczna suma.
 • Możesz również skorzystać z przycisku “na datki”, który wykorzystasz, jeśli posiadasz konto na PayPal-u. Budowanie świetnych relacji z widzami skutkuje wpłacaniem pieniędzy na Twój kanał, aby Cię po prostu wesprzeć. A PayPal jest najszybszym i najprostszym rozwiązaniem. Więc nie dość, że zaczniesz zbierać subskrypcje, to jeszcze uzyskasz datki od swoich fanów.
 • Twitch daje Ci również szansę na zostanie ich partnerem, a co za tym idzie, będziesz mógł zwiększyć ilość banerów reklamowych dodawanych do swojego kanału, na których oczywiście również będziesz zarabiać. Jakie warunki musisz spełnić? Puszczać transmisje na żywo przynajmniej przez 25 godzin miesięcznie i zdobyć przynajmniej 75 widzów podczas każdej transmisji. Dodatkowo musisz streamować w ciągu 12 dni.
 • System eCPM – jest to system płatności Twitch. Zawsze, kiedy Twoje filmy osiągną 1000 wyświetleń, otrzymujesz od platformy określoną sumę na Twoje konto. Im więcej ludzi będzie Cię oglądało i im szybciej przekonasz ich do zlikwidowania blokady reklam, tym więcej będziesz zarabiać. Na początek otrzymujesz od 0,70 do 1,4$ za każdy 1000, a później kwota ta zwiększa się, im więcej osób Cię ogląda.

Popularni streamerzy na Twitchu

Najpopularniejszym polskim streamerem w 2020 roku był Xayoo, ponieważ jego fani oglądali go przez ponad 12 mln godzin. Przeważnie streamował on grę w League of Legends, Sea of Thieves. Uzyskał również duże wyniki w kategorii rozmów.

Zaraz za nim uplasował się Ewroon zajmujący się głównie streamowaniem Minecrafta i Fortnite. Trzecie miejsce zajął Izak streamujący mecze CS:GO z europejskiej i polskiej sceny Counter-Strike.

Popularni streamerzy na Twitchu

Czy Twitch jest bezpieczny?

Mimo iż Twitch wydaje się bezpieczną platformą streamingową, to jednak niejeden użytkownik doświadczył zhakowania swojego konta. Jeśli zorientujesz się, że taka sytuacja spotkała i Ciebie, powinieneś od razu zmienić swoje hasło i użyć dwuskładnikowego procesu uwierzytelniania – 2FA, ponieważ zapewni Ci do dodatkową ochronę. Zadbaj również o:

 • usunięcie metody płatności, ponieważ haker może chcieć wykorzystać je do swoich celów,
 • sprawdzenie maila przypisanego do konta na Twitchu – czy na pewno należy do Ciebie,
 • zmianę hasła na swojej poczcie e mail, zwłaszcza jeśli jest takie samo jak dla Twitcha,
 • jeśli dajesz aplikacjom różnych firm ograniczony dostęp do swojego konta, odłącz się od nich. Takie działanie jeszcze bardziej zabezpieczy Twoje konto,
 • kontakt z działem obsługi Twitch, jeśli nadal nie odzyskałeś swojego konta.

Partnerstwo z Twitch a podawanie swoich danych poufnych

Wiele osób chce zostać partnerem Twitcha przez wzgląd na lepsze zarobki ze streamingu, o czym zostało wspomniane już wcześniej. Co jednak, kiedy uzyskasz pożądane wyniki?

Będziesz musiał przebrnąć przez rejestrację afiliowaną, w której zostaniesz poproszony o podanie imienia, nazwiska daty urodzenia, adresu e-mail i potwierdzenia e-mail. Dodatkowe informacje, które muszą zostać podane to: adres zamieszkania, miasto, kraj, kod pocztowy. Następnie zostaniesz poproszony o wypełnienie kwestionariusza podatkowego. W tym miejscu możesz podać swój numer PESEL, ponieważ on również jest identyfikatorem podatkowym.

Czy Twitch jest bezpieczny dla dzieci?

W dzisiejszych czasach coraz młodsze dzieci mają dostęp do Internetu, a co za tym idzie, wielu innowacji, które się w nim pojawiają. Jedną z nich jest właśnie Twitch. Jest to wspaniałe miejsce do zawierania nowych znajomości, poszerzenia horyzontów i swoich pasji, jednak mimo wszystko Twitch zapewnił odpowiednią ochronę dla jego młodszych użytkowników, tworząc ograniczenia wiekowe, ponieważ niekiedy streamerzy nie stronią od nagannych treści.

Platforma streamingowa Twitch nie jest dostępna dla młodzieży poniżej 13 roku życia, a użytkownicy posiadający od 13 do 18 lat mogą korzystać z jej usług tylko pod nadzorem rodzicielskim.

Oprócz tego Twitch zapewnia:

 • Transmisje przyjazne rodzinie – wielu streamerów działa pod hasłem “Content family friendly”, co oznacza, że starają się transmitować przyjazne motywy.
 • Każdy streamer korzysta z czatu, do którego przypisane są odgórne wymagania. Moderatorzy dbają o to, aby członkowie Twitcha ich przestrzegali.

Należy pamiętać, że na platformie Twitch znajduje się codziennie kilkanaście mln użytkowników, więc pewne transmisje mogą być po prostu dość nieprzewidywalne.

Nie znajdziesz tu typowego panelu dla kontroli rodzicielskiej, ale możesz wykorzystać kilka filtrów, wybierając kafel “Dodaj filtr” wybierając kanały dotyczące edukacji czy rodziny.

Dodatkowo możesz zablokować okno czatu, jednak nie do końca jest to wskazane, ponieważ streamerzy często wchodzą w interakcje z widzami właśnie przez to narzędzie.

Co to jest Twitch Prime?

Twitch Prime (aktualnie Amazon Prime Gaming) to usługa powiązana z Twitch.tv oraz z firmą Amazon i działa na zasadzie częściowego abonamentu Amazon Prime i Prime Video.

Twitch Prime

Użytkownicy korzystający z tej opcji mają zapewnionych wiele korzyści w postaci bonusów np. darmowej miesięcznej subskrypcji danego kanału. Fanami Twitch Prime są gracze, którzy z pakietu Prime czerpią korzyści takie jak otrzymanie bonusów w poszczególnych grach. W każdym miesiącu czekają na nich różne nagrody.

Jesteś fanem gier retro? W ramach pakietu możesz uzyskać dostęp do najbardziej popularnych tytułów np. Blazing Star. Takie bonusy umożliwiają prawdziwą gamingową podróż w czasie.

Użytkownicy platformy Twitch, którzy wykupią usługę Prime, otrzymują darmową jednomiesięczną subskrypcję ulubionego kanału, mają dostęp do unikalnych emotikon i mogą zmieniać kolorystykę czatu.

Jako że usługa Prime jest powiązana również z firmą Amazon, osoby korzystające z jej usług, mają dostęp do konkurencyjnej platformy z serialami, dokumentami czy filmami. Z pewnością każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Ile kosztuje Prime Gaming?

Cena tej usługi zależna jest od kraju, w którym zostaje włączona.

Ile kosztuje Prime Gaming

Jeśli chcesz, skorzystaj z 7-dniowego okresu próbnego, który jest całkowicie bezpłatny, wybierz opcję “Other parts of the world”. Później opłata wzrasta do 5,99$. W tym abonamencie dodatkowo zyskujesz dostęp do bogatej biblioteki filmowej Amazon Prime Video, która dziś konkuruje z Netflixem.

Nawet jeśli nie zamierzasz korzystać z platformy Twitch.tv, to jednak warto dać szansę Twitch Prime, zwłaszcza kiedy cena jest naprawdę niska.

Mogą Cię zainteresować:

Komputronik Gaming Google News
Z wykształcenia dziennikarz prasowy i coach. Tworzeniem treści zajmuje się zawodowo od kilku lat. Pisanie i dobra książka są nieodłącznymi atrybutami w jej życiu. Po latach doszła pasja do gotowania i sprzedaży. Uwielbia nowe technologie, które na co dzień może wykorzystywać w swoim życiu. Uparcie dąży do osiągania celów i nawet dobrze jej to wychodzi.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 - (6 głosów)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO