Popularność Steam Decka może jeszcze wzrosnąć

| autor: Jakub Bielecki | Przeczytasz w 6 minut
Zwiększ rozmiar tekstu
Popularność Steam Decka może jeszcze wzrosnąć

Steam Deck zaskoczył wszystkich swoją popularnością. Ta za sprawą obsługi ray tracingu może jeszcze wzrosnąć. Trzeba przyznać, że ten przenośny sprzęt staje się coraz popularniejszym sposobem na ogrywanie kolejnych tytułów. Jeszcze niedawno wielu kupujących na rynku europejskim narzekało na znaczne opóźnienia w realizacji zamówień, jednak twórcy Half-Life’a dokładają wszelkich starań, by sytuacja stale ulegała poprawie. W tym artykule opiszemy bliżej konsolę Valve Steam Deck. Sprawdzimy, czy warto kupować taki sprzęt oraz czy aktualnie dostępne gry na Steam Deck są przekonujące.

Spis treści:

Steam Deck – co to jest i jak działa?

Steam Deck jest konkurencją dla dobrze znanej konsoli Nintendo Switch, będąc przy tym o wiele wydajniejszym urządzeniem. Pozwala na dostęp do biblioteki gier platformy Steam i wielu związanych z tym funkcji. Dostępna dla Steam Deck lista gier jest długa i z pewnością niejeden gracz znajdzie tam swoje ulubione tytuły. Wszystko to możliwe dzięki 7-calowemu, dotykowemu ekranowi i wydajnemu procesorowi AMD.

Konsola Steam Deck to mobilne urządzenie do gier. Pracuje bezprzewodowo i dzięki niewielkim rozmiarom można zabrać je w dowolne miejsce.

Konsola Steam Deck działa w nieco nietypowy sposób. Łączy świat konsol przenośnych i gamingowych komputerów. Z jednej strony pozwala na szybkie uruchomienie gier dostępnych na Steamie. Z drugiej zaś można na niej zainstalować Windows i gry (w wersji jak na PC!) spoza Steama. Wymaga to nieco zachodu, jednak może dać też sporo satysfakcji.

Konsola Steam Deck
Konsola przenośna Steam Deck

Ile kosztuje Steam Deck? Cena nieco spadła

Od dnia premiery (25 lutego) Steam Deck cena nieco spadła, wciąż utrzymuje się jednak na dość wysokim poziomie. Obecnie w sprzedaży są trzy odmiany tego mini-komputera. Możemy wybrać konsolę z dyskiem 64 GB, 256 GB lub 512 GB. Najtańszy model kosztuje 1899 złotych i dla każdej kolejnej odmiany Steam Deck cena rośnie o około 500 złotych.

  • Cena Steam Deck 64 GB: 1899 zł
  • Cena Steam Deck 256 GB: 2499 zł
  • Sugerowana cena Steam Deck 512 GB: 3099 zł

Steam Deck jest dostępny w zestawie z futerałem. Kolejne warianty oferują też dodatki wewnątrz platformy Steam. Najdroższa odmiana z dyskiem 512 GB ma też lepiej wykonane etui oraz dodatkowe szkło ochronne na ekran, które odbija refleksy światła.

Początkowo po zamówieniu konsoli Steam Deck trzeba było liczyć się z potężnymi opóźnieniami w dostawie. Dziś nie słychać już o podobnych sytuacjach, choć tym razem długo należy czekać na oficjalny gadżet – stację dokującą do konsoli. Jak zarezerwować Steam Deck? Najlepiej zrobić to z poziomu strony Valve.

Specyfikacja Steam Deck

Mamy tutaj procesor AMD APU, który ma 4 rdzenie i 8 wątków. Taktowanie to 2,4-3,5 GHz, co daje wydajność na poziomie 448 gigaflopów FP32. Karta graficzna zintegrowana z układem ma wydajność na poziomie nawet 1,6 teraflopa GP32 i osiem jednostek obliczeniowych. Wsparciem jest 16 GB RAM LPDDR5 pracującej w czterech kanałach z przepustowością 5500 MT/s (32-bitowa). W zależności od wersji konsoli Steam Deck otrzymujemy coraz szybszy dysk. Podstawowy wariant ma pamięć eMMC, a kolejne – NVMe.

Znajdujące się wewnątrz obudowy Steam Deck podzespoły klasyfikują to urządzenie bardziej jako stacjonarną konsolę lub pełnoprawny komputer, niż przenośną konsolę do gier.

Wydajne podzespoły wyświetlają obraz gry na 7-calowym ekranie IPS o rozdzielczości 1280 x 800 pikseli. Ekran jest dotykowy i posiada odświeżanie 60 Hz. Sprzęt ma łączność Bluetooth 5.0 i Wi-Fi 2,4 i 5 GHz. O wrażenia z gry dba bardzo wysokiej jakości dźwięk, który możemy puścić na wbudowanych głośnikach lub przesłać na słuchawki. Bez problemu podłączymy tu też zewnętrzny ekran – wyjście DisplayPort 1.4 obsługuje do 8K przy 50 Hz lub 4K do 120 Hz (USB 3.2 Gen 2y).

Steam Deck z obsługą ray tracingu

Jak widać, Steam Deck ma odpowiednio dużo mocy, by uruchomić nawet wymagające gry, choć rzecz jasna bez oszałamiającej wydajności. Wydawać by się jednak mogło, że z konsoli firmy Valve nie da się wycisnąć wiele więcej. Nic bardziej mylnego. Ostatnio przenośna platforma otrzymała wersję beta aktualizacji systemu operacyjnego, która dodaje obsługę ray tracingu – technologii śledzenia promieni światła poprawiającej jakość oprawy graficznej.

Pierre-Loup Griffais, jeden z pracowników firmy Valve, opublikował na Twitterze post, w którym chwali się, jak ray tracing sprawuje się w grze Doom Eternal odpalonej na Steam Decku. Na opublikowanym przez niego screenie widać, że tytuł działa w 35 fps-ach, lecz trzeba wziąć pod uwagę fakt, że został on wykonany w miejscu, gdzie na ekranie nie ma żadnych przeciwników.

Plusy i minusy konsoli Steam Deck

Kontrola Steam Deck próbuje łączyć kompaktowe wymiary przenośnych urządzeń z możliwościami komputera do gier. Taki kompromis spowodował, że sprzęt jest całkiem spory – wymiary to 298 x 117 x 49 mm, a waga to około 700 g. To znacznie więcej, niż największy konkurent wśród konsol – Nintendo Switch. Plusem jest natomiast większy ekran i o wiele lepsza jakość grafiki w grach (porównując te same tytuły).

Steam Deck

Nowa konsola Valve Steam Deck wykorzystuje do sterowania dwa panele dotykowe po bokach urządzenia. Uzupełniają serię przycisków i dwie klasyczne gałki. Dzięki temu dostępna na Steam Deck lista gier jest długa. Zawiera także tytuły niedostępne dla innych konsol przenośnych – napisane z myślą o komputerach PC.

Użytkownicy i recenzenci chwalą konsolę Steam Deck za bardzo dobrą jakość wykonania i wydajną baterię. Przy pojemności 40 Wh pozwala na 4 h intensywnej gry w jeden z nowych tytułów. Włączając starsze gry możemy liczyć natomiast nawet na 6-7 godzin grania. Gdy korzystamy z przeglądarki internetowej, czy słuchamy muzyki – czas wzrośnie nawet do 8 godzin. Konsolę można zahibernować, przez co nie zużywa baterii.

Steam Deck vs Nintendo Switch

Porównanie Steam Deck do Nintendo Switch nie jest do końca zasadne. Konsola Valve jest znacznie bardziej wydajnym, ale też większym urządzeniem. Steam Deck pozwoli na uruchamianie komputerowych gier, jednak nie jest to konsola tak mobilna jak Nintendo Switch.

Do tego w przypadku Steam Deck cena może sięgnąć nawet ponad 3000 złotych. To cena, w której można już pomyśleć o konsoli nowej generacji – PlayStation 5 lub Xbox Series X|S. Cena Nintendo Switch jest znacznie niższa nawet od najtańszego wariantu Steam Decka.

Dużą różnicę zobaczymy też sprawdzając listę dostępnych gier. Lista gier na Nintendo zamyka się wyłącznie na gry przeznaczone na tę konsolę. Z kolei na Steam Deck lista gier obejmuje wiele tytułów znanych z komputerów PC. Warto jednak przyznać, że w przypadku gier spoza Steam instalacja może wymagać pewnych “niestandardowych” działań. Trzeba ściągnąć jakieś pliki, zainstalować pewne aplikacje. To raczej gratka dla miłośników “grzebania” w oprogramowaniu, niż zabawa dla osób chcących po prostu uruchomić szybko grę.

Jakie gry są dostępne na Steam Deck?

Steam Deck w Polsce znalazł sporą grupę fanów. Dzięki temu możemy znaleźć informację o dostępnej na Steam Deck liście gier. Możemy ją podzielić na trzy części. Pierwszą stanowią gry na platformie Steam, które zostały dostosowane do konsoli Deck. Ich działanie zostało poprawione i mamy pewność, że wszystko zadziała jak należy. Możemy także pobrać inne gry z biblioteki Steam, jednak czasem konieczne może okazać się obniżenie jakości grafiki, aby działały płynnie. To samo dotyczy też gier spoza Steam. Da się je zainstalować i nie jest to nic nielegalnego – samo Valve informuje bowiem o takiej opcji. Wymaga to jednak zainstalowania dodatkowego programu, a nawet całego systemu Windows.

Steam Deck gry

Najpopularniejsze gry na Steam Deck 2023

Ostatnio Valve podzieliło się najpopularniejszymi tytułami w lutym 2023 roku. Lista sporządzona jest na podstawie liczby godzin, jakie gracze spędzili w danym tytule. Na samym szczycie plasuje się największy hit ostatnich miesięcy, czyli Hogwarts Legacy, nieco starsze przeboje pokroju Cyberpunka 2077 czy Elden Ring, jak i nieco mniejsze projekty w postaci Vampire Survivors lub Stardew Valley. Większości gier z listy nikomu raczej przedstawiać nie trzeba. Ogólnie rzecz biorąc, wszystkie wymienione produkcje to istne pożeracze czasu.

Oto najpopularniejsze gry na Steam Decku w lutym 2023:

  • Hogwarts Legacy
  • Elden Ring
  • Vampire Survivors
  • Stardew Valley
  • Red Dead Redemption 2
  • The Witcher 3: Wild Hunt
  • Grand Theft Auto V
  • The Elder Scrolls V: Skyrim Special Edition
  • Hades
  • Brotato
  • Persona 5 Royal
  • Monster Hunter Rise
  • The Binding of Isaac: Rebirth
  • Fallout 4
  • Cyberpunk 2077
  • Valheim
  • Slay the Spire
  • Marvel’s Midnight Suns
  • NBA 2k23
  • Project Zomboid

Lista gier na Steam Deck może być na pierwszy rzut oka zaskakująca, ale takie Vampire Survivors to prawdziwy hit, jeśli chodzi o niezależne produkcje. Uzależniająca formuła sprawia, że coraz więcej użytkowników spędza setki godzin w tym tytule, co dobrze obrazują statystyki Steama. Elden Ring z kolei kusi ogromnym światem, skrywającym wiele tajemnic, i zapewnia wysoki poziom trudności, a Hogwarts Legacy szybko wskoczyło na listę pozycji obowiązkowych dla wszystkich miłośników Harry’ego Pottera. Stardew natomiast Valley świetnie sprawdza się w wersji przenośnej, zwłaszcza dzięki stylowi rozgrywki idealnie pasującemu do krótkich sesji. Poza tym tytuł oferuje wręcz nieskończone pokłady zabawy.

Steam Deck – czy warto kupić?

Podsumowując plusy i minusy konsoli Steam Deck z pewnością nie jest to urządzenie dla każdego. Konsola na pewno przypadnie do gustu graczom, którzy dotąd uruchamiali gry na komputerach. Pozwoli korzystać z już zakupionych gier, na przykład w ramach biblioteki Steam.

Osoby zainteresowane zakupem mobilnej konsoli, które mogą się jednocześnie pogodzić z nieco gorszą grafiką, powinny natomiast rozważyć zakup Nintendo Switch. Jest znacznie tańszy, a uruchamianie gier nie wymaga aż tyle zachodu, co w przypadku niektórych tytułów na Deck’u. Jeśli chcesz używać Steam Decka w podróży, może nie być to najlepszy wybór.

Mogą Cię zainteresować:

Komputronik Gaming Google News
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 - (9 głosów)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO