Co to jest RNG w grach wideo? Co sprawia, że wielu graczy go nienawidzi?

| autor: Marcin Nic | Przeczytasz w 4 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu
Co to jest RNG w grach wideo? Co sprawia, że wielu graczy go nienawidzi?

RNG jest jednym z popularnych terminów używanych przez graczy w dyskusjach i można śmiało stwierdzić, że nie należy do szczególnie lubianych. Za jego pomocą określa się mechaniki oparte na losowości, na przykład szansę na trafienie przeciwnika w grze taktycznej, znalezienie cennego przedmiotu czy zdobycie upragnionej karty w karciance. Wiele osób uważa, że RNG jest niesprawiedliwe, ponieważ może powodować sytuacje, w których o wyniku decyduje szczęście, a nie umiejętności.

Gracze uważają, że RNG wprowadza do gier element nieprzewidywalności. Niezależnie od tego, czy lubicie gry z tą mechaniką, czy też nie, warto wiedzieć, czym ona tak naprawdę jest. W poniższym tekście podejmujemy próbę wyjaśnienia tej kwestii, tłumacząc, co to znaczy RNG, jak działa i dlaczego gracze nie lubią tej mechaniki.

Spis treści:

Co oznacza skrót RNG?

Zacznijmy od tego, co znaczy RNG. To skrót od „random number generator” (przekładając na język polski – generator losowych liczb). Jest to program komputerowy lub specjalny układ, który tworzy przypadkowy ciąg elementów przedstawionych zwykle jako liczby losowe.

To właśnie od RNG zależy, jaki przedmiot wyleci z zabitego potwora, jakiego Pokemona gracz spotka na swojej drodze w Pokemon GO, oraz czy atak okaże się celny.

Czy gry korzystają z pełnoprawnego RNG?

Warto wspomnieć, że generatory liczb losowych dzielą się na dwa rodzaje: pełnoprawne oraz pseudolosowe. Komputery, jako urządzenia podporządkowane matematyce, mają problemy z prawdziwą losowością i dlatego najczęściej korzystają z jej bardzo wiarygodnej iluzji. To właśnie pseudolosowość.

W grach nie znajdziemy prawdziwego, pełnoprawnego RNG – zastosowanie w nich znajdują właśnie algorytmy pseudolosowe.

W generatorze liczb pseudolosowych algorytm tworzy liczby za pomocą obliczeń matematycznych na bazie wartości początkowych. Te liczby, tak zwane „ziarna”, nie są widoczne dla gracza. Aby wynik był za każdym razem inny, wartość startowa musi być możliwie jak najbardziej losowa. Można to osiągnąć poprzez oparcie jej na dacie – jeśli ziarno będzie odpowiednikiem podanej co do mikrosekundy aktualnej godziny, to niemal za każdym razem odpytany przez komputer generator poda mu odmienne liczby końcowe. W teorii nie jest to wartość losowa, ale w praktyce nie ma to znaczenia, bo będzie ona udawała losowość na tyle dobrze, by nie było widać różnicy.

Co to znaczy RNG?
Czy to będzie kolejna bezużyteczna znajdźka?

Czy wiedzieliście, że RNG może być podatne na manipulację?

Należy pamiętać, że losowe generatory liczb działają na podstawie pseudolosowych algorytmów. Na RNG w gamingu może wpływać kilka czynników, takich jak:

  • wartości początkowe,
  • sposób działania algorytmu
  • ograniczenia sprzętowe.

W rezultacie doświadczeni gracze mogą czasem manipulować RNG. Poprzez zmianę wartości początkowej (na przykład za sprawą manipulowania zegarem w komputerze) gracz może znacząco wpłynąć na to, jakie przedmioty będą pojawiać się w skrzyni ze skarbami. Wybór innego algorytmu może sprawić, że zyska się większą szansę na trafienie krytyczne. Warto jednak wspomnieć, że manipulowanie RNG nie zawsze jest możliwe, a nawet jeśli tak, to osiągane wyniki nie są gwarantowane – dużo zależy od technologii użytej przez twórców. 

RNG w grach wideo: Diablo 3
Diablo 3 potrafi przetestować cierpliwość graczy

Starsze gry komputerowe były bardziej przewidywalne i ograniczone pod względem umiejscowienia RNG, więc manipulacja była bardzo łatwa. Nowsze gry chcą, aby losowość była „wiarygodna” tak bardzo, jak to możliwe.

Warto pamiętać, że manipulacja RNG w gamingu jest uważana za oszustwo i nie jest mile widziana przez społeczność graczy. Jednak niektórzy twierdzą, że jest ona uzasadnionym sposobem na zwiększenie szans na wygraną.

Jak RNG wpływa na gry?

W wielu popularnych grach RNG implementowane jest po to, żeby determinować, do jakiego zdarzenia ma dojść w danym momencie. Bardzo dobrze widać to w grach MMORPG, gdzie gracz otrzymuje określoną szansę na pozyskanie danego przedmiotu. Jeśli kiedykolwiek próbowaliście zdobyć epickiego mounta w World of Warcraft, to z pewnością wiecie, jak bardzo potrafi to być frustrujące. 

Jak RNG wpływa na gry? Invincible potrafi śnić się graczom World of Warcraft po dziś dzień
Invincible potrafi śnić się graczom World of Warcraft po dziś dzień

Nawet niektóre gry rywalizacyjne, takie jak Hearthstone, w dużej mierze opierają się na mechanice opartej na ryzyku. W tym przypadku RNG jest dość kontrowersyjne, ponieważ w związku z jego zastosowaniem przez twórców umiejętności graczy mogą zejść na dalszy plan, a posiadający duże szczęście nowicjusz może pokonać zawodowca.

Warto jednak wspomnieć, że nie zawsze RNG w gamingu jest źródłem frustracji. Przede wszystkim losowość sprawia, że większość gier z tą mechanika nie staje się po pewnym czasie monotonna. Każdy klocek w Tetrisie wybierany jest losowo. Gdyby tak nie było, gra nie byłaby zabawna, stresująca ani nieprzewidywalna. Nie byłoby w związku z tym ryzykownych ani sprytnych posunięć; istniałyby tylko właściwe ruchy. 

Nikt nie odmówi też RNG tego, że skutecznie podbija adrenalinę, gdy świadomie decydujemy się na obarczony dużym ryzykiem ruch i czekamy na oparty w całości na (pseudo)losowości wynik naszego zagrania.

Co sądzić o RNG?

Trzeba przyznać, że RNG w grach wideo jest kwestią sporną. Z jednej strony jest to rozwiązanie wywołujące wiele frustracji, przede wszystkim związanej z losowością niektórych wydarzeń, na które gracz nie ma wpływu. Z drugiej jednak, wiele gier bez generatorów liczb losowych byłoby pozbawionych sensu. Gdyby nie one, każdy przedmiot podnoszony w grach RPG posiadałby takie same statystyki, a mapy wyglądałaby tak samo.

Bez RNG gry byłyby po prostu nudne i pozbawione wyzwania.

Chociaż nie wszyscy się z tym zgodzą, uważam, że RNG sprawia, iż gry mogą być bardziej sprawiedliwe, zapewniając wszystkim równe szanse na wygraną. Należy również pamiętać, że nieważne jak dobra będzie nasza postać, zawsze znajdzie się ktoś lepszy. Wtedy żadne RNG nam nie pomoże.

Mogą Cię zainteresować:

Komputronik Gaming Google News
Pasjonat wszelkich urządzeń mobilnych i nowinek technologicznych. Sympatyk koszykówki zza wielkiego oceanu. W wolnej chwili widz seriali i filmów o tematyce wojennej z różnych okresów historycznych.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 - (6 głosów)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO