Każdy gracz powinien zwrócić uwagę na input lag w swoim sprzęcie, który stanowi jeden z najistotniejszych czynników przyjemnej rozgrywki. W przypadku oglądania filmów opóźnienie nie będzie zauważalne. Jednak ten, kto choć raz ścigał się na wirtualnym torze lub grał w popularną strzelankę wie, że ułamki sekund, mogą mieć istotne znaczenie podczas rozgrywki. Jak input lag sprzętu wpływa na rozgrywkę, czym właściwie jest i jak go sprawdzić?
Spis treści:
Telewizor do gier powinien spełniać kilka warunków: charakteryzować się satysfakcjonującą przekątną, rozdzielczością co najmniej Full HD, a także być wyposażony w kilka portów HDMI. Nie każdy gracz zdaje sobie sprawę, że istnieje parametr, który może skutecznie popsuć zabawę, nawet jeśli sprzęt będzie pozornie najwyższej klasy.
W praktyce odnosi się do poruszania myszką lub przyciśnięcia klawiszy na kontrolerze. Czas opóźnienia najczęściej zależny jest od typu matrycy i rodzaju ekranu LCD. Może wynosić od 6 do 65 milisekund.
Z kolei input lag w monitorach dla graczy jest raczej możliwie najmniejszy i producenci chętniej informują o jego wartości w specyfikacjach. Więcej informacji o tym, jak wybrać dobry monitor gamingowy znajdziesz w poradniku: Jak wybrać dobry monitor do gier?
Wartość opóźnienia wejścia nie przeszkadza podczas oglądania filmów czy codziennego użytkowania sprzętu. Jest nieodczuwalna przy przeglądaniu stron internetowych czy pracy biurowej, a nawet nieco bardziej statycznych grach.
Problem pojawia się między innymi w przypadku produkcji typu First-Person Shooter (FPS) lub wyścigach. Wymagają one szybkiej reakcji, a każdy ułamek sekundy może mieć kluczowe znaczenie podczas rozgrywki. Właśnie dlatego Input lag jest parametrem, na który powinni uwagę zwrócić przede wszystkim gracze.
Jaki input lag jest akceptowalny w monitorach dla graczy? W przypadku monitorów dla graczy (gdzie sprzęt jest już dedykowany pod rozgrywki), opóźnienie wejścia powinno być możliwie najmniejsze (około 10 ms).
Niestety telewizory z parametrem o wartości mniej niż 10 ms są niemal niespotykane, więc należy pogodzić się z tym, że popularny “lag” w telewizorze zawsze będzie towarzyszył graczom. Co prawda w mniejszym lub większym stopniu.
Nawet wartość sięgająca 50 ms w przypadku amatorskiego i rekreacyjnego grania od czasu do czasu nie będzie ani denerwująca, ani uciążliwa.
Problemy rozpoczynają się, gdy wartość opóźnienia w telewizorze wynosi 60 ms i więcej. Początkowo “jedynie” irytuje, aby w dalszej kolejności skutecznie odebrać radość z gry, a właściwie ją uniemożliwić.
Choć Input lag stanowi parametr telewizora, który ma kolosalne znaczenie dla graczy, próżno szukać o nim informacji na opakowaniu sprzętu lub w instrukcji czy specyfikacji. Niestety przed podjęciem decyzji o zakupie należy posiłkować się informacjami znalezionymi w Internecie.
Istnieje wiele firm przeprowadzających rzetelne testy szerokiego spektrum modeli ekranów, a następnie publikujących ich rezultaty w sieci. Najnowsze modele od popularnych producentów zwykle charakteryzują się już opóźnieniem wejścia na poziomie satysfakcjonującym wymagających graczy.
Istnieje możliwość zmierzenia opóźnienia na telewizorze, z którego się już korzysta. Wymaga jednak posiadania pewnego sprzętu, na przykład specjalistycznego miernika o wartości około kilkuset złotych.
Można sobie poradzić również z pomocą laptopa, dokładnego stopera oraz aparatu z wystarczająco szybką migawką, choć ten sposób też nie jest pozbawiony wad.
Okazuje się, że na telewizorze, który najczęściej ma większy Input lag od monitora, stoper wyświetla mniejszą liczbę z powodu minimalnego opóźnienia. Za pomocą tej metody nie możemy jednak ustalić realnej wysokości parametru, a jedynie jego stosunek względem innego urządzenia. Sprawdzi się zatem w przypadku sytuacji, gdy rzetelne informacje na temat jednego z nich udało się odnaleźć w Internecie.
Są to między innymi opcja usuwania szumów oraz poprawy płynności czy kontrastu. Redukując ich poziom w ustawieniach, można realnie wpłynąć na długość opóźnienia.
Co więcej, większość obecnie produkowanych modeli telewizorów umożliwia skorzystanie z trybu Gry, który automatycznie ustali wszystkie parametry tak, aby były zoptymalizowane pod kątem wirtualnej rozrywki.
Input lag w monitorach dla graczy zazwyczaj jest możliwie najmniejszy, dzięki czemu nie stanowi problemu. W przypadku telewizorów do gier wymagana jest już dogłębna analizy potrzeb, a także szeregu prezentowanych przez producenta parametrów. Na pierwszym miejscu zwykle stoi przekątna ekranu, rozdzielczość matrycy, a także dostępny budżet. Niewiele osób zwraca uwagę na input lag, który niestety może być kluczowe dla osoby, która lubi grać na konsoli.
Zobacz również: