GeForce Experience – wszystko, co musisz wiedzieć

| autor: Mikołaj Łaszkiewicz | Przeczytasz w 5 minut
Zwiększ rozmiar tekstu
GeForce Experience – wszystko, co musisz wiedzieć

Oprogramowanie GeForce Experience od Nvidii to rozwiązanie, które może przydać się każdemu pecetowemu graczowi. Optymalizacja gier, automatyczne pobieranie sterowników, proste przechwytywanie ekranu i nie tylko – wszystko to czeka w aplikacji. Z naszego artykułu dowiecie się, czym dokładnie jest GeForce Experience i jakie daje możliwości. Poznacie też bardziej praktyczne porady dotyczące tego, jak nagrywać za pomocą oprogramowania Nvidii, skąd pobrać GeForce Experience czy jak optymalizować gry. Zapraszamy do lektury!

Spis treści:

GeForce Experience – co to jest i jak działa?

W największym skrócie można powiedzieć, że GeForce Experience to dedykowane narzędzie od Nvidii dające dostęp do szeregu usług poprawiających komfort graczy.

U podstaw programu GeForce Experience stoi możliwość automatycznego optymalizowania gier. To ciekawa opcja, dzięki której jednym kliknięciem dostosujecie ustawienia graficzne danego tytułu do możliwości Waszego komputera.

W efekcie nawet gracze, którzy nie potrafią lub nie mają ochoty na zabawę z suwakami wewnątrz gry, mogą cieszyć się najlepszą możliwą jakością obrazu przy zadowalającej wydajności.

Z doświadczenia mogę powiedzieć, że działa to całkiem nieźle i zazwyczaj zapewnia odpowiedni balans pomiędzy jakością a liczbą klatek na sekundę. Jeśli chcecie, to możecie ręcznie dostosować optymalizację w GeForce Experience i np. położyć większy nacisk na fajerwerki graficzne kosztem fps-ów albo uzyskać największą możliwą liczbę klatek na sekundę, obniżając detale.

Drugą ciekawą funkcją GeForce Experience, która z pewnością ucieszy wielu graczy, jest możliwość automatycznego pobierania najnowszych sterowników. Posiadanie aplikacji Nvidii w zasadzie eliminuje konieczność dbania o regularne aktualizacje – wystarczy zgodzić się na to, by program samoczynnie pobierał najnowsze sterowniki i kliknąć później „instalacja” w menu głównym.

GeForce Experience – co to jest?

Co to jest Shadowplay?

Streamerzy, fani trybów fotograficznych i domorośli e-sportowcy docenią rozbudowane możliwości nakładki Shadowplay. Pozwala ona:

 • nagrywać i udostępniać filmy z rozgrywki,
 • wykonywać zaawansowane zrzuty ekranu,
 • a nawet transmitować grę na żywo!

To wszystko odbywa się minimalnym kosztem wydajności, więc nie powinniście odczuwać negatywnych skutków ubocznych w trakcie zabawy. W tym samym miejscu możecie także włączyć licznik klatek na sekundę.

Co to jest Nvidia Ansel?

Nvidia Ansel jest prawdopodobnie najbardziej zaawansowanym narzędziem do robienia zrzutów ekranu. Zgodnie z informacjami podawanymi przez Nvidię, można za jego pomocą tworzyć małe dzieła sztuki ze screenshotów w trybach superrozdzielczości, 360, HDR oraz stereoskopowym 3D. Jeśli to dla Was mało, to wiedzcie, że utworzone materiały możecie udostępniać bezpośrednio z aplikacji w serwisach Facebook, Zdjęcia Google oraz Imgur.

Co to jest Nvidia Freestyle?

Nvidia Freestyle to coś dla nieco bardziej zaawansowanych „gamerów”. Dzięki zestawowi specjalnych filtrów zmienicie wygląd danej gry. Od prostych „ulepszaczy” kolorów, przez sepie, odcienie szarości, aż po specjalne wyostrzanie obrazu – znajdziecie tu sporo opcji. Jeśli nigdy nie próbowaliście wpływać na wygląd swojej gry, to tutaj możecie zrobić to za pomocą kilku kliknięć.

GeForce Experience – jak nagrywać?

Łatwe i nieobciążające nagrywanie ekranu to z pewnością jedna z najważniejszych funkcji aplikacji GeForce Experience. Żeby nagrać klip, wystarczy włączyć w ustawieniach nakładkę i wcisnąć kombinację klawiszy ALT + F9 (w domyślnej konfiguracji). Jeśli to nie zadziała, to możecie manualnie przywołać menu skrótem ALT + Z (w domyślnej konfiguracji) i kliknąć „Nagrywaj”. I to wszystko. Jak wspomniałem, nagrywanie za pomocą GeForce Experience jest wyjątkowo proste.

GeForce Experience – jak nagrywać?

Skąd wziąć GeForce Experience?

GeForce Experience możecie pobrać na dwa sposoby:

 • Pierwszy z nich to wejście na oficjalną stronę Nvidii dedykowaną aplikacji. Znajdziecie ją tutaj
 • Drugą opcją jest samodzielne pobranie sterowników graficznych do posiadanej karty Nvidii i zaznaczenie podczas instalacji, że oprócz nich chcecie także mieć na swoim komputerze GeForce Experience. Wyszukiwarka sterowników znajduje się pod tym adresem

Jak optymalizować gry w GeForce Experience?

Żeby zoptymalizować wszystkie posiadane przez Was gry, wystarczy:

 1. Wejść na stronę główną GeForce Experience
 2. Wybrać przycisk „trzy kropki” w prawym, górnym rogu ekranu
 3. Wcisnąć „Optymalizuj wszystkie gry i aplikacje”

Jeśli nie chcecie robić tego zbiorczo, to po kliknięciu w dowolną grę z biblioteki można optymalizować tylko ją, nie ruszając przy tym innych. Przydatna może być także funkcja automatycznej optymalizacji wszystkich gier, które zainstalujecie w przyszłości. Żeby to zrobić, trzeba:

 1. Kliknąć na ikonę „Ustawienia” w prawym górnym rogu.
 2. Następnie przejść do zakładki „Gry i aplikacje” i zaznaczyć pole „Automatycznie optymalizuj nowo dodane gry i aplikacje”.
GeForce Experience - optymalizowanie gry

Jak dodać gry do GeForce Experience?

Podobnie jak w przypadku optymalizacji, cały proces może odbywać się automatycznie lub manualnie. Jeśli chcecie, by GeForce Experience samo wykryło wszystkie zainstalowane na komputerze tytuły, wystarczy, że klikniecie w przycisk „trzy kropki” w prawym, górnym rogu ekranu i wciśniecie „Wyszukaj gry i aplikacje”.

Z kolei by włączyć manualne dodawanie gier do biblioteki GeForce Experience, trzeba:

 • Kliknąć na ikonę „Ustawienia” w prawym górnym rogu
 • Przejść do zakładki „Gry i aplikacje” i zaznaczyć pole „Dodaj”
 • Na ekranie wyboru folderu należy wskazać ten, który zawiera wybraną przez Was grę
GeForce Experience gry - jak dodać?

Jak włączyć i wyłączyć GeForce Experience?

Domyślnie po instalacji aplikacja GeForce Experience będzie uruchamiać się wraz ze startem systemu Windows. Jeśli tak się nie stanie, to wystarczy, że włączycie menu Start i wyszukacie tam GeForce Experience.

Żeby wyłączyć aplikację, nie wystarczy wcisnąć krzyżyka w prawym górnym rogu ekranu.

Należy przejść do zasobnika systemowego, wciskając strzałkę w prawym dolnym rogu Paska zadań, a następnie prawym przyciskiem myszy kliknąć na ikonę GeForce Experience i wcisnąć „Zakończ”.

Co to jest Gamestream?

Gamestream to ciekawe rozwiązanie dla posiadaczy urządzeń Nvidia Shield lub kompatybilnych smartfonów z systemem Android. Pozwala ono na przesyłanie obrazu z komputera na inny sprzęt (np. telewizor z przystawką Nvidia Shield) i granie w ulubione tytuły, nawet gdy jest się w innym pokoju niż ten, w którym stoi komputer. Możliwe jest także połączenie się ze swoim pecetem, gdy jest się poza domem, choć wtedy jakość może nieco ucierpieć ze względu na różne czynniki – takie jak szybkość i stabilność połączenia internetowego.

Mogą Cię zainteresować:

Komputronik Gaming Google News
Fan gier Nintendo, kolekcjoner konsol i komputerów, uwielbia retro, ale nie pogardzi next-genową grafiką. Serię FIFA darzy miłością od najmłodszych lat i co roku spędza 1000 godzin z Football Managerem. O komputerach wie wszystko.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 - (3 głosy)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO