Discord – co to? Wszystko o popularnym komunikatorze dla graczy

| autor: Ekipa Komputronik | Przeczytasz w 4 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu
Discord – co to? Wszystko o popularnym komunikatorze dla graczy

Discord to darmowy komunikator głosowy, który początkowo zrzeszał głównie graczy, umożliwiając im łatwą komunikację. Na podstawie potrzeb właśnie tej społeczności, funkcjonalność platformy przez lata była udoskonalana, co sprawiło, że Discord stał się czołowym komunikatorem w środowisku gamingowym. Aktualnie jest to zarówno komunikator głosowy, który sprawdzi się dla grupy znajomych wysyłających sobie zabawne memy, czy organizujących karaoke online, jak i platforma do zarządzania gigantycznymi społecznościami, które przekraczać mogą miliony osób na jednym serwerze.

Spis treści:

Co to jest Discord?

Discord początkowo był platformą wykorzystywaną głównie jako czat dla graczy. Od kilku lat Discord wybierany jest przez znacznie szerszą grupę użytkowników, którzy tworzą najróżniejsze i najbardziej wymyślne grupy tematyczne. W połowie 2019 roku na Discordzie zarejestrowanych było już aż 250 milionów użytkowników. Obecnie Discord jest wygodnym narzędziem, pozwalającym na spędzanie czasu ze znajomymi czy rodziną, prowadzone nim są także różne zajęcia, grane koncerty, a nawet organizowane wesela online.

Discord to bezpłatna aplikacja służąca do komunikacji głosowej, wideo lub tekstowej.

Discord to też jedno z najlepszych miejsc do bezpośredniego kontaktu z twórcami gier czy innych treści. Będąc na serwerze swoich ulubionych autorów, będziecie mogli nie tylko wejść z nimi w interakcję, ale też jako pierwsi zyskać cenne informacje o oczekiwanej produkcji. W przypadku tytułów mniejszych, dostępnych jeszcze przed oficjalną premierą, komunikacja na Discordzie będzie jednym z najbardziej efektywnych sposobów na zgłoszenie błędów i innych rzeczy wymagających poprawy.

Discord dostępny jest na systemach Windows, Android, macOS, iOS i Linux. Korzystać z niego można po założeniu konta w aplikacji lub w wersji przeglądarkowej:

Aplikacja Discord co to jest?
Aplikacja Discord

Jak działa Discord? Najważniejsze funkcje

Discord to platforma, która umożliwia rozmowy w każdej formie. Dodatkowo między innymi pozwala:

 • Współdzielić ekran z innymi
 • Streamować grę
 • Słuchać wspólnie muzyki z użyciem Spotify
 • Wygłaszać prezentacje.

Discord jest bogaty w dodatkowe narzędzia. Mogą to być np. boty na Discordzie. Dzięki nim na serwerach możliwe jest zastosowanie kontroli treści (blokowanie wybranych słów) czy generowanie automatycznych wiadomości (dla np. nowych użytkowników serwera). Nie brakuje botów, które umożliwią organizowanie grupowych zabaw – np. typu roleplay.

Ciekawą funkcją, jaką oferuje Discord, jest też tworzenie wątków. Serwery zwykle podzielone są na odpowiednie kanały tematyczne, ale w trakcie emocjonującej dyskusji łatwo zboczyć z tematu. W takich sytuacjach można poratować się założeniem wątku wewnątrz dyskusji, gdzie wypowiedzieć się będą mogły osoby zainteresowane tematem odbiegającym od głównej rozmowy.

Jak założyć konto na platformie Discord?

Oto najważniejsze wskazówki:

 • Pobierz Discord na komputer, telefon lub odpal w przeglądarce (do założenia konta potrzebujesz e-mail i nazwę użytkownika).
 • Stwórz swój serwer oraz podziel go na kanały tematyczne (do serwera mogą dołączyć jedynie osoby, które dostały zaproszenie – prywatne lub publiczne).
 • Potrzebujesz przekazać coś kilku wybranym osobom? Możesz tworzyć grupowe rozmowy prywatne bez zakładania nowego serwera.
 • Dołącz do interesujących Cię serwerów np. Ekipa Komputronik Gaming 😉 Na Discordzie Komputronik Gaming znajdziesz takie czaty tematyczne jak: szukam do gry, problemy z grą. Dodatkowo są tam też całkiem ciekawe konkursy.

Ekipa Komputronik Gaming – dołącz na Discord!

Czat w Discord

Discord Nitro, czyli wersja Premium

Discord jest w pełni darmową aplikacją, ale poprzez opłacenie abonamentu można zwiększyć zakres jej funkcji.

Osoby opłacające Nitro mogą pozwolić sobie choćby na używanie emotikonek z innych serwerów. Dla „zwykłych” użytkowników dostępne są emotki podstawowe lub te z danego serwera.

Użytkownicy korzystający z płatnej wersji Discorda mogą też przesyłać znacznie większe pliki. W darmowym wydaniu ich waga to zaledwie 8 MB, a w przypadku ulepszenia – obecnie aż 500 MB. Dzięki temu łatwiej podzielić się śmiesznym nagraniem z gry czy wysokiej jakości zdjęciem z wycieczki. Discord Nitro kosztuje 19,99 zł miesięcznie. Oprócz zakupienia abonamentu dla siebie, możecie też obdarować nim znajomych. Możliwe jest też ulepszenie ulubionego serwera, co zaoferuje dodatkowe korzyści wszystkim, którzy z niego korzystają.

Czy Discord jest bezpieczny?

Sama aplikacja jest bezpieczna, jednak przy takiego rodzaju otwartych czatach zawsze istnieje niebezpieczeństwo. Ty jako użytkownik możesz zostać zhakowany w sytuacji, gdy będziesz klikał w linki, które wyprowadzają poza Discord. Dlatego:

Nie otwieraj podejrzanych linków, nie dodawaj dziwnych botów i nie dziel się swoimi danymi osobowymi.

Discord – czy warto?

Dlaczego gracze wybierają Discord? Przekonuje ich:

 • Prosta obsługa – przyjazny wizualnie i przejrzysty interfejs.
 • Kompatybilność z innymi platformami (np. Twitch, Steam).
 • Płynne działanie, dźwięk i wideo o niskim opóźnieniu.
 • Duża funkcjonalność: boty, wątki i inne narzędzia.
 • Za darmo – wszystkie niezbędne funkcje dostępne są bezpłatnie.
 • Aktualizacje – wynikające ze stałej obserwacji potrzeb społeczności.

Kto najczęściej korzysta z Discorda?

Wiele gier posiada wbudowane czaty, jednak mimo to, gracze wybierają zewnętrzne komunikatory takie jak właśnie Discord. Najczęściej korzystają z niego gracze PC oraz gracze korzystający z telefonów. Popularność Discorda podbili także streamerzy, którzy właśnie na nim zrzeszali swoje społeczności. Aplikacja wykorzystywana jest także podczas turniejów e-sportowych, a skoro zaufali jej profesjonalni gracze, stała się bardziej przekonująca dla innych grup użytkowników.

Discord czy Teamspeak?

W pojedynku Discord vs Teamspeak wygrywa zdecydowanie Discord. Swoją przewagę zyskuje dzięki darmowemu udostępnianiu serwera i prostemu w obsłudze interfejsowi. Ciekawym pojedynkiem jest również Discord vs Skype. Discord przesyła dane audio tylko wtedy, gdy rozmówca mówi, dlatego jest bardziej wydajny. A to sprawia, że wiele osób rezygnuje ze Skype, wybierając płynną komunikację na Discordzie.

Mogą Cię zainteresować:

Komputronik Gaming Google News
Grupa technologicznych zapaleńców, którzy o świecie gamingu wiedzą wszystko. Doradzimy, poradzimy i opiszemy wszystko, co chciałbyś wiedzieć o świecie gier.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 - (7 głosów)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO