Copium – co to znaczy na Twitchu?

| autor: Zbigniew Woźnicki | Przeczytasz w 3 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu
Copium – co to znaczy na Twitchu?

Internauci przez lata wykreowali własny język oraz nietypowe określenia, które przenikają do życia codziennego. Obecnie jednym z najpopularniejszych jest copium oraz mem powstały na bazie tego słowa z udziałem równie popularnej żaby Pepe copium. Samo stwierdzenie określa stan, w jakim wiele osób często się znajduje – dotyczy ono również ludzi spoza kultury internetowej. A więc, co to znaczy?

Spis treści:

Co oznacza copium na Twitchu?

Niektórzy z Was zauważyli pewnie, że copium brzmi jednocześnie dziwnie, ale i znajomo. Wynika to z tego, że stwierdzenie składa się z dwóch bardziej powszechnych słów z języka angielskiego. Mowa o „cope” oraz „opium”. Ten pierwszy wyraz oznacza w tym przypadku próbę ucieczki od trudnej prawdy w kierunku czegoś bardziej pocieszającego, ale nie do końca prawdziwego (w dosłownym tłumaczeniu na język polski oznacza to „radzić sobie”). Natomiast drugie słowo oznacza jedną z najbardziej popularnych używek.

Czym jest COPIUM i jak wpływa na Twoje życie? (YouTube: Nie wiem, ale się dowiem).

Czym w takim razie jest połączenie tych słów? Chodzi o metaforyczne zaciąganie się lub wdychanie ogromnej ilości copium, żeby móc pogodzić się z daną sytuacją lub całkowicie jej zaprzeczyć, odrywając się od rzeczywistości. Copium odgrywa tu rolę fikcyjnej substancji odurzającej. Określenie to pojawia się często na Twitchu w momencie, gdy streamer przykładowo przegrywa mecz, ale wciąż udaje, że wszystko idzie zgodnie z planem.

Łatwym do zrozumienia przykładem może być także polska reprezentacja w piłce nożnej i słynne już matematyczne szanse na wyjście z grupy. Silna wiara w dalszy awans w takiej sytuacji może wymagać „zażycia copium”.

Użycie we współczesnej kulturze

Pierwszy raz słowo to pojawiło się w 2003 roku, jako tytuł płyty rapera Keak da Sneak. Jednak dopiero w połowie drugiej dekady XXI wieku słowo zaczęło zyskiwać na popularności. Obecnie określenie to jest najczęściej reprezentowane memem z popularną żabą – Pepe copium. Znana większości internetowej społeczności postać jest przedstawiona w masce przypiętej do butli z oznaczeniem „copium”.

Okładka wydanego w 2003 roku albumu rapera Keak da Sneak prawdopodobnie jako pierwsza wykorzystała słowo „Copium”.
Okładka wydanego w 2003 roku albumu rapera Keak da Sneak.

Obrazek jednoznacznie sugeruje, że Pepe wdycha duże ilości copium, żeby poradzić sobie z daną sytuacją. Jak można się domyślić, mem Pepe copium pierwszy raz pojawił się na 4chanie i stamtąd rozprzestrzenił się do innych rejonów Internetu. Aktualnie to jeden z najpopularniejszych memów na Twitchu i Discordzie. Wciąż oznacza on próbę zaprzeczania faktom lub racjonalizację niekorzystnych okoliczności w zafałszowany sposób. Określenie to idealnie pasuje do tak prozaicznych sytuacji, jak częste siedzenie po nocach i wmawianie sobie każdego dnia, że „tym razem położę się spać wcześniej”.

Copium Song by Day by Dave (YouTube: Day by Dave).

Hopium znaczenie: Co oznacza to słowo?

Zarówno copium, jak i hopium nie są zbyt pozytywnymi określeniami. Teoretycznie nie różnią się one od siebie za bardzo. W słowie hopium „cope” zostało zastąpione przez „hope” (z ang. nadzieja). Hopium oznacza nierealną nadzieję na to, że przyszłość będzie lepsza. Sytuacja może być w naprawdę tragicznym stanie, ale wdychanie hopium sprawia, że pojawia się ślepa wiara w „lepsze jutro”. 

Hopium dotyczy także spraw bardziej trywialnych. Przykładem może być kiepski serial lub gra i wmawianie sobie, że produkcja na pewno wyjdzie na prostą po najnowszej aktualizacji czy sezonie.

Może Cię zainteresować:

Komputronik Gaming Google News
Fan gier wszelakich, który nie boi się wyzwań, nawet takich jak tutorial do Cupheada. Kiedy ma czas to gra, a czas ciągle ma i udaje mu się go znaleźć jeszcze na czytanie książek, wśród których Władca Pierścieni i Wiedźmin zajmują wyjątkowe miejsce. Najlepiej działa pod presją czasu, gdy coś miało być wykonane na za dwa dni temu.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 - (6 głosów)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO