Co to jest Battle Royale? Najpopularniejsze gry Battle Royale

| autor: Ekipa Komputronik | Przeczytasz w 5 minut
Zwiększ rozmiar tekstu
Co to jest Battle Royale? Najpopularniejsze gry Battle Royale

Mogłoby się wydawać, że branża gier jest usystematyzowana i chociaż cały czas pojawiają się ciekawe gry, to trudno jest wprowadzić coś nowego w kwestii gatunków i trybów rozgrywki sieciowej. W ostatnich latach pojawiła się jednak wyjątkowa, niezwykle ekscytująca dla graczy kategoria wieloosobowa.

Okazuje się bowiem, że w szybkim tempie przybywa gier oferujących zmagania battle royale, a niemal każda z nich zyskuje mniejszą lub większą popularność. Niektóre biją nawet w tym względzie różnego rodzaju rekordy. Warto zatem dowiedzieć się, co to jest battle royale oraz jakie gry battle royale są obecnie najpopularniejsze.

Spis treści:

Co to jest Battle Royale? Zasady gry w trybie Battle Royale

Być może jednym z powodów tak wysokiej popularności jest fakt, iż tryb battle royale sprowadza się do bardzo prostych zasad.

Battle Royale to zabawa dedykowana wielu graczom – kilkunastu, kilkudziesięciu, a niekiedy nawet kilkuset, którzy przenoszeni są na mapę bez uzbrojenia i ekwipunku.

Elementy te trzeba zdobyć podczas eksploracji terenu i jednocześnie od samego początku uważać na to, aby nie zginąć.

Rozgrywka w Battle Royale toczy się bowiem do chwili, gdy przy życiu zostanie jeden gracz. I to właśnie on może szczycić się mianem zwycięzcy.

Twórcy mają oczywiście możliwość różnego rodzaju modyfikacji zasad, najczęściej pojawiają się dodatkowe utrudnienia w postaci np. zmniejszającej się mapy. Nic nie stoi też na przeszkodzie ku temu, aby w zmaganiach battle royale brały udział drużyny składające się z kilku graczy.

Battle Royale – jak to się wszystko zaczęło?

Chociaż battle royale gry zyskały popularność w ostatnich latach, to w poszukiwaniu początków istnienia tego typu rozgrywki trzeba cofnąć się o kilkadziesiąt lat. Wszystko wydaje się inspirowane powieścią „Battle Royale” japońskiego pisarza Kōshuna Takamiego z 1996 roku.

W branży gier coś zaczęło się natomiast w 2013 roku, gdy światło dzienne ujrzała modyfikacja DayZ wprowadzająca do gry Arma2 elementy survivalu. Aby urozmaicić zabawę wkrótce potem twórcy dodali do niej zmagania battle royale.

Niemal identycznej modyfikacji doczekała się również Arma2, ale za pełnoprawną produkcję oferującą opisywany typ rywalizacji uznawać można H1Z1. Za wszystkimi tymi projektami stał ten sam człowiek – Brendan Greene, który nieprzypadkowo nazywany jest przez to ojcem gier battle royale.

gry battle royale H1Z1

Fenomen gier Battle Royale

Historia gier battle royale cofa nas wiele lat wstecz, ale o ich fenomenie można mówić od niedawna.

Prawdziwe wariactwo zaczęło się w 2017 roku, wraz z premierą Fortnite oraz PUBG (Playerunknown’s Battlegrounds).

Najlepszym dowodem są tutaj zresztą konkretne liczy. Odpowiedzialne za Fortnite studio Epic Games wypracowało miliardy dolarów zysku, a sama gra ma już setki milionów zarejestrowanych graczy.

gra battle royale Fortnite

Nie wypada w związku z tym dziwić się, że gry battle royale pojawiają się na zawodach e-sportowych. Chociaż początkowo wydawało się, że niespecjalnie do tego pasują, z każdym miesiącem kolejne osoby zmieniają co do tego zdanie, co może jedynie pomóc grom battle royale w dalszej popularyzacji.

Najpopularniejsze gry z trybem Battle Royale – TOP 3

Fortnite – najpopularniejsza gra na świecie

Fortnite to obecnie jedna z najpopularniejszych gier na świecie. Studio Epic Games pracowało nad nią wiele lat, ale ostatecznie okazało się, że warto było czekać.

Fortnite wyróżnia się przede wszystkim komiksową, kolorową oprawą graficzną, przez co przyciąga także młodszych graczy.

Mimo tego, że akcja rozgrywka się w świecie, w którym panoszą się zombie, tego typu oprawa okazała się trafionym pomysłem.

Podstawowa wersja gry nastawiona jest na kooperację, ale twórcy udostępnili także darmowy dodatek – Fortnite: Battle Royale i to właśnie dzięki niemu podbili serca graczy.

Battle royale Fortnite nastawiony jest na rywalizację 100 graczy. Lądują oni na dużej mapie wyposażeni jedynie w kilof. Nieprzypadkowo, ponieważ ważnym elementem rozgrywki jest tutaj niszczenie budynków oraz budowanie schronów. Wszystko jest jednak jedynie pomocą w osiągnięciu głównego celu, czyli wyeliminowania wszystkich przeciwników.

PUBG (Playerunknown’s Battlegrounds)

Przygotowana przez studio Bluehole oraz Brendana Greene’a gra PUBG to dla wielu kwintesencja rozgrywki w formule battle royale. Także tutaj liczyć trzeba się ze zmaganiami 100 graczy walczących do chwili, w której wyłoniony zostanie jeden zwycięzca. Dla zainteresowanych dostępne są też zmagania w drużynach.

PUBG uznawany jest za bardziej wymagającą produkcję.

Bardzo ważne są tutaj elementy survivalowe, umiejętne gromadzenie i wykorzystywanie nie tylko broni, które można modyfikować, ale również innych elementów wyposażenia. Istotnym elementem rywalizacji jest możliwość korzystania z różnego typu pojazdów ułatwiających przemieszczanie się.

H1Z1 – nadal popularny klasyk battle royale

H1Z1 we wczesnej wersji pojawiło się już w 2016 roku, w finalnej zadebiutowało dwa lata później. Chociaż niektórzy gracze ulegli rosnącej konkurencji i zdecydowali się bawić chociażby przy Fortnite, to H1Z1 cały czas trzyma się dzielnie.

Postapokaliptyczny świat opanowany przez zombie jest tu areną zmagań nawet 150 graczy, którzy o zwycięstwo rywalizują w pojedynkę lub w drużynach.

Jak przystało na świat stojący na krawędzi upadku, istotne jest tu umiejętne wykorzystywanie wszystkich napotkanych przedmiotów, a także wytwarzanie przydatnych gadżetów ze znalezionych surowców.

Inne gry z rozgrywką Battle Royale

Rosnąca popularność battle royale nie uchodzi uwadze producentów. Kolejny przykład to Apex Legends, gra battle royale od Respawn Entertainment i EA, która zabiera graczy do uniwersum znanego z serii Titanfall. Już w pierwszych dniach po premierze sprawdziło ją ponad 25 mln osób.

Innymi niemogącymi narzekać na zainteresowanie tytułami są Darwin Project, gdzie w tle rywalizacji pojawia się wizja epoki lodowcowej oraz Fear the Wolves przenoszące graczy do Czarnobyla.

Niektórzy producenci pozostają jedynie przy trybach battle royale wprowadzanych do gier oferujących także inne opcje zabawy. W ostatnich latach tryb battle royale pojawił się w wielu hitach.

Gry z rozgrywką Battle Royale:

  • Battlefield 5
  • Call of Duty: Black Ops IIII
  • GTA Online (Motor Wars)
  • Red Dead Redemption 2 (Gun Rush)
  • Dying Light: Bad Blood
  • PlanetSide Arena
  • Counter-Strike: Global Offensive
  • World War 3

Na jakich platformach można grać w Battle Royale?

Żaden z graczy nie będzie zawiedziony, ponieważ battle royale gości na niemal wszystkich platformach sprzętowych. Nie tylko tych wiodących w postaci komputerów oraz konsol PlayStation 4, PlayStation 5, i Xbox One, Xbox Series X/S ale także Nintendo Switch oraz urządzeń mobilnych, takich jak smartfony i tablety.

Najlepszym przykładem wydają się opisywane wyżej, najpopularniejsze produkcje. Przy Fortnite: Battle Royale bawić można się na komputerze z Windows i macOS, ale też na konsolach PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X/S i Nintendo Switch oraz urządzeniach z systemami Google Android i Apple iOS.

Niemal identycznie wygląda sytuacja z PUBG, którego w porównaniu do Fortnite: Battle Royale nie znajdziemy jedynie na Nintendo Switch.

Większość nowych, największych gier trafia na komputery oraz konsole, w związku z tym czym to właśnie na tych sprzętach pojawia się największy wybór gier z rywalizacją battle royale.

Mogą Cię zainteresować:

Komputronik Gaming Google News
Grupa technologicznych zapaleńców, którzy o świecie gamingu wiedzą wszystko. Doradzimy, poradzimy i opiszemy wszystko, co chciałbyś wiedzieć o świecie gier.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.8/5 - (5 głosów)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO