Dlaczego musisz wiedzieć, co to jest Anti-Ghosting i Key Rollover?

| autor: Joanna Skornowicz | Przeczytasz w 2 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu
Dlaczego musisz wiedzieć, co to jest Anti-Ghosting i Key Rollover?

Możesz wiedzieć dokładnie, co to jest Anti-Ghosting i Key Rollover. Jednak czytając specyfikację klawiatur gamingowych, zauważysz, że bardzo często te terminy są mylone. Producenci tworzą nawet zupełnie nowe pojęcie Anti-Ghostingu. Czym był Anti-Ghosting, a za co uznawany jest obecnie? Jak w to został wmieszany Key Rollover? Dlaczego musisz znać te parametry, wybierając klawiaturę do gier?

W tym artykule wyjaśniamy:

  • Co to jest Anti-Ghosting?
  • Co to jest Key Rollover?
  • Anti-Ghosting – nowe pojęcie, które znajdziesz u producentów
  • Jak sprawdzić Anti-Ghosting w klawiaturze?

Co to jest Anti-Ghosting?

W tym artykule dowiesz się, że producenci klawiatur często inaczej rozumieją Anti-Ghosting. Zacznijmy jednak od poprawnej definicji.

Anti-Ghosting to technologia, która w momencie naciskania kilku klawiszy jednocześnie, zapobiega rejestrowaniu dodatkowych niewciśniętych klawiszy tzw. duchów.

Kiedyś pojawianie się klawiszy widmo było dużym utrapieniem dla graczy. Obecnie ten problem jest rzadko spotykany w klawiaturach gamingowych. A było tak, że podczas wciskania kilku klawiszy jednocześnie, komputer rejestrował dodatkowy zupełnie przypadkowy, nawet niemuśnięty palcem przez użytkownika klawisz. I to właśnie ten klawisz był „duchem”. Anti-Ghosting zajął się tematem i „duszki” pozostały tylko wspomnieniem.

Co to jest anti-ghosting

Co to jest Key Rollover?

Key Rollover określa maksymalną liczbę klawiszy, które można jednocześnie wcisnąć, mając pewność, że wszystkie zostaną zarejestrowane.

Przy tym terminie spotkamy się ze skrótami np.:

6KRO: 6-klawiszowy Key Rollover, czyli maksymalnie jednocześnie możemy wcisnąć 6 klawiszy, które zostaną zarejestrowane.
10KRO: 10-klawiszowy Key Rollover, czyli maksymalnie jednocześnie możemy wcisnąć 10 klawiszy, które zostaną zarejestrowane.
NKRO: N-key Rollover oznacza, że możemy jednocześnie wcisnąć nieograniczoną ilość przycisków i wszystkie zostaną zarejestrowane.

Anti-Ghosting – nowe pojęcie

Mylenie pojęć Anti-Ghostingu i Key Rollovera przez producentów doprowadziło to tego, że trzeba brać pod uwagę istnienie nowych błędnych definicji. I tak powstała jedna z najpopularniejszych:

Anti-Ghosting to technologia, która zapewnia rejestrację wszystkich jednocześnie wciśniętych klawiszy (najczęściej trzech, ale może obejmować też więcej).

Czyli wychodzi na to, że Anti-Ghosting to N-key Rollover.

Anti-Ghosting to Key-Rollover dla wielu producentów

Producenci tworzą już nawet własne opisy, które wyjaśniają, dlaczego do definicji Key-Rollovera przypisują nazwę Anti-Ghosting. Brak rejestracji któregoś z jednocześnie wciśniętych klawiszy nazwano zjawiskiem „ghostingu”, bo ten niezarejestrowany klawisz jest klawiszem widmo-duchem. I cyk — wszystko pasuje.

Jak sprawdzić Anti-Ghosting w klawiaturze?

Klawiaturę gamingową w bardzo łatwy sposób można testować samodzielnie. W Internecie dostępne są proste narzędzia do testowania klawiatur (do pobrania lub online), które sprawdzają Anti-Ghosting i N-key Rollover. Tutaj już nie musisz znać pojęć, przetestujesz i zobaczysz wyniki, które pozwolą Ci zweryfikować, czy ilość jednocześnie wciskanych i rejestrowanych klawiszy jest zgodna z jego deklaracjami.

Jak sprawdzić Anti-Ghosting

Przykładowy test klawiatury w narzędziu Aqua’s KeyTest.

Mogą Cię zainteresować:

Komputronik Gaming Google News
Ciekawa nowości i lubiąca wyzwania. W wolnych od cyfrowych produkcji chwilach jest wojowniczą księżniczką w koszykarskim świecie lub wskakuje na deskę.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 - (5 głosów)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO