Architektura Ada Lovelace – co oferują najnowocześniejsze układy graficzne?

| autor: Wojciech Spychała | Przeczytasz w 5 minut
Zwiększ rozmiar tekstu
Architektura Ada Lovelace – co oferują najnowocześniejsze układy graficzne?

Co sprawia, że nowa architektura NVIDIA Ada Lovelace to prawdziwy przełom w branży kart graficznych? Czym wyróżnia się na tle poprzednich generacji oraz w jakich kartach graficznych została zaimplementowana? Tutaj znajdziesz wszystkie odpowiedzi na powyższe pytania.

Spis treści: 

Architektura Ada Lovelace – co oferuje?

Architektura układów graficznych Ada Lovelace, którą wykorzystano w kartach z serii NVIDIA GeForce RTX 4000, jest pod wieloma względami przełomowa. Przede wszystkim dokonano w tym przypadku ogromnego przeskoku w procesie technologicznym (z 8 nm na 4 nm), co było możliwe za sprawą zmiany fabryk z Samsung na TSMC. Przekłada się to na znacznie większy uzysk z procesu produkcji, mniejsze zużycie energii, a także (co za tym idzie) mniej wydzielanego ciepła.

GPU NVIDIA Ada Lovelace.
GPU NVIDIA Ada Lovelace.

Ada Lovelace to również nowe wersje rdzeni Tensor oraz RT (odpowiednio generacja czwarta i trzecia). Poczyniono znaczne usprawnienia w ich działaniu:

  • Rdzenie Tensor otrzymały akcelerator przepływu optycznego.
  • Rdzenie odpowiedzialne za Ray Tracing doczekały się licznych usprawnień, w tym najistotniejszej pod nazwą Shader Execution Reordering (w skrócie SER).

Zwiększono również znacząco ilość jednostek wykonawczych w obu przypadkach. Sumarycznie, w wybranych zastosowaniach, wydajność względem poprzedniej generacji wzrosła blisko trzykrotnie w przypadku obliczeń związanych ze śledzeniem promieni oraz nawet pięciokrotnie w przypadku obliczeń wykonywanych przez rdzenie Tensor.

NVIDIA Shader Execution Reordering
NVIDIA Shader Execution Reordering.

Nowa architektura oferuje również jako jedyna dostęp do trzeciej generacji technologii DLSS. Dzięki wykorzystaniu wspomnianego akceleratora przepływu optycznego możliwe jest nawet zwielokrotnienie klatek wyświetlanych na ekranie, nawet jeżeli pierwotnie wydajność ograniczały inne podzespoły – odpowiada za to funkcja DLSS 3 Frame Generation.

Schemat działania DLSS 3.
Schemat działania DLSS 3.

Ostatecznie nowe karty z rodziny Ada Lovelace są znacznie wydajniejsze w zastosowaniach związanych z enkodowaniem wideo. Nie tylko usprawniono kodek NVENC, ale również dołożono drugi, aby jeszcze bardziej zwiększyć wydajność enkodowania. To jednak nie wszystko, gdyż Ada Lovelace wprowadza również wsparcie dla kodowania AV1 (wydajność na poziomie kodeka H.265, ale bez opłat licencyjnych). Dzięki temu na topowych kartach graficznych z rodziny Ada Lovelace możliwe jest przykładowo streamowanie rozgrywki w 8K przy 60 FPS!

Wydajność serii GeForce RTX 40.
Wydajność serii GeForce RTX 40.

Za sprawą wspomnianego na wstępie przeskoku na proces technologiczny 4 nm, architektura Ada Lovelace pozwala upakować w tej samej powierzchni rdzenia blisko 2x więcej jednostek CUDA, co oczywiście przekłada się na ogromny wzrost ogólnej wydajności i w efekcie gigantyczny postęp w kwestii wydajności przeliczanej na zużywaną energię.

Pisząc prościej – karty graficzne oparte o architekturę Ada Lovelace oferują znacznie wyższą wydajność przy znacznie niższym poborze energii elektrycznej.

Ada Lovelace - gigantyczny skok wydajności przeliczanej na zużywaną energię.
Ada Lovelace – gigantyczny skok wydajności przeliczanej na zużywaną energię.

Karty graficzne z architekturą Ada Lovelace:

NVIDIA GeForce RTX 4090

Niewątpliwe najlepsza karta graficzna ubiegłego roku, która długo jeszcze pozostanie bezkonkurencyjna to NVIDIA GeForce RTX 4090. Średnio 80% przyrostu wydajności względem najmocniejszej karty poprzedniej generacji oraz obecnie ponad 30% przewagi nad najmocniejszą kartą konkurencji czyni z niej niesamowicie atrakcyjną propozycję. Sprawdza się nie tylko w rękach graczy (obsługa DLSS 3 potrafi dodatkowo podwoić wydajność), ale również jest wyśmienitą inwestycją dla profesjonalistów wykorzystujących w pracy wydajne karty graficzne. To obecnie jedyna karta graficzna, która uczciwie nadaje się do grania w rozdzielczości 4K.


NVIDIA GeForce RTX 4080 16 GB

Druga pod względem wydajności karta z architekturą Ada Lovelace zaprezentowana w 2022 roku posiada odczuwalnie mniej jednostek obliczeniowych, ale nie przeszkadza jej to w rozprawieniu się z najlepszymi kartami poprzedniej generacji. RTX 4080 16 GB w najnowszych grach oferuje również wyższą wydajność od najszybszych kart graficznych konkurencji i jednocześnie pobiera przy tym mniej energii. Za sprawą obsługi DLSS 3 dobrze radzi sobie nawet w najnowszych tytułach w rozdzielczości 4K, a 16 GB szybkiej pamięci i nowe enkodery czynią z niej równie atrakcyjną propozycję dla profesjonalistów, którzy niekoniecznie potrzebują aż tak ogromnej wydajności, jaką oferuje RTX 4090.


NVIDIA GeForce RTX 4070 Ti

RTX 4070 Ti to karta zaprezentowana na początku 2023 roku, która oferuje wydajność najmocniejszych kart poprzedniej generacji przy blisko 2x mniejszym poborze energii. Tutaj również otrzymujemy wsparcie dla najnowszych i najistotniejszych nowości wprowadzanych przez architekturę Ada Lovelace, takich jak DLSS 3 i podwójny enkoder ze wsparciem dla AV1. To karta, która idealnie sprawdzi się do grania w rozdzielczości 2560×1440 px.


NVIDIA GeForce RTX 4070

Model GeForce RTX 4070 (na moment powstawania tego artykułu) nadal nie został oficjalnie zaprezentowany, ale już teraz wiemy, że będzie to odpowiednik RTX 3080 (Ti) z poprzedniej generacji i również otrzyma wsparcie dla DLSS 3. Nadal ma oferować 12 GB GDDR6X (analogicznie jak RTX 4070 Ti), co sprawia, że również powinien dobrze spisywać się podczas grania w najnowsze tytuły w rozdzielczości 2560×1440 px.


NVIDIA GeForce RTX 4060

Ostatnia ze wstępnie zapowiedzianych kart wyposażonych w rdzenie z architekturą Ada Lovelace to NVIDIA GeForce RTX 4060. W tym przypadku zredukowana już zostanie pamięć do poziomu 8 GB, a jednostki obliczeniowe doczekają się dalszych cięć. To będzie wyśmienity wybór dla graczy wyposażonych w monitory Full HD. Oczywiście tutaj również obecne będzie wsparcie dla DLSS 3.


Komputery gamingowe z kartami z serii Ada Lovelace:

Komputery do gier z RTX 4090

Zestaw z tak mocną kartą musi oferować najwyższą wydajność również pod każdym innym względem i dokładnie tak jest w przypadku Komputronik Ultimate LC-913. Karta GeForce RTX 4090 wspierana jest tutaj przez najszybszy procesor Intel Core i9-13900K z indywidualnie zaprojektowanym chłodzeniem cieczą. Komunikacja pomiędzy nimi przebiega z pomocą 64 GB bardzo szybkiej pamięci DDR5, a całości dopełniają dyski NVMe PCI-E 4.0. To prawdziwa bestia dla gracza i maszynka do mnożenia pieniędzy dla profesjonalisty. Nie da się jej również odmówić uroku osobistego – zwłaszcza pod względem ilości zastosowanego RGB.


Komputery do gier z RTX 4080

Dla graczy i profesjonalistów z mniejszym niż nieograniczonym budżetem polecamy komputery z kartą RTX 4080. Dostępne są zestawy Komputronik IEM X713, wyposażone w nadal wyjątkowo szybkiego GeForce RTX 4080. Temu towarzyszą podobnie optymalny Intel Core i7-13700K oraz 32 GB pamięci DDR5 i szybkie dyski. Jak sama nazwa zestawu (Intel Extrem Masters) sugeruje, to zestawy dla bardzo wymagających graczy.


Komputery do gier z RTX 4070 Ti

Komputery IEM X513 wyposażone w kartę GeForce RTX 4070 Ti oraz procesory Intel Core i5 13. generacji to świetna propozycja dla graczy E-Sportowych, choć realnie bardzo dobrze sprawdzą się również w tych dużych i wymagających tytułach. To solidne i przyszłościowe zestawy o nietuzinkowym wyglądzie. Idealne do grania w rozdzielczości 2560×1440 px.

Mogą Cię zainteresować:

Poza byciem częścią ekipy Komputronik Gaming na kanale YouTube, jestem również redaktorem technologicznym portalu benchmark.pl. Od 6. roku życia fascynuję się grami i komputerami, a zdobywaną przez lata wiedzę staram się szerzyć dalej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 - (2 głosy)

Czytaj Więcej


Polecane produkty