Minecraft pozwala na niemal nieograniczoną zabawę. To gra umożliwiająca eksplorowanie otwartego świata, zbieranie surowców i konstruowanie różnorodnych przedmiotów i budowli. Zastanawiasz się, co można zbudować w Minecraft? A może szukasz nowych wyzwań?
W tym artykule przedstawiamy, co fajnego jest do zrobienia w Minecrafcie. Pokazujemy przykłady budowli i zamków oraz pomysły na różne aktywności, których można się podjąć, aby urozmaicić sobie rozgrywkę. Pamiętajcie jednak, że na tym zabawa się nie kończy – warto zdać się na własną wyobraźnię, żeby stworzyć konstrukcje wzbudzające podziw w oczach innych graczy Minecrafta.
Spis treści:
Zebraliśmy najciekawsze sposoby na wykorzystanie gliny, kwarcu, wełny czy skóry w świecie Minecrafta. Oto najlepsze pomysły na budowle:
Jeśli szukasz pomysłu na to, co można zbudować w Minecraft, to na początek doskonałą inspiracją mogą być Twoje ulubione budynki z gier i filmów. Przykładowo – istnieje społeczność, która skupia się na odtwarzaniu w MC świata przedstawionego we Władcy pierścieni. W ten sposób powstały kopalnie Morii, ogromne zamki czy sielankowe wioski. Przeróżne filmy i gry zapewnią setki pomysłów na budowle w Minecraft. Można próbować odtwarzać konstrukcje samodzielnie, ale jeśli nie czujesz się wystarczająco pewnie, warto poszukać planów opublikowanych przez innych graczy. W końcu fani mogli wpaść na podobny pomysł i stworzyć już jakiś genialny projekt.
Zabawę w Minecrafcie warto rozpocząć od wybudowania schronienia, w którym ukryjemy się przed wrogimi mobkami. W tym celu można rozważyć zbudowanie wyspy, na której ulokujemy naszą chatkę. Woda stanowi nie tylko dobre zabezpieczenie, lecz także pozwala na spokojne rozwijanie domostwa. Prosta chatka to dopiero początek pomysłów na fajne budowle w Minecraft.
Przez setki lat zamki były metodą manifestowania przez ludzkość swojej potęgi – w Minecrafcie również to znakomicie widać. Gra daje do dyspozycji wiele rodzajów kamiennych bloków, które w połączeniu z dobrym planem pozwalają zbudować imponujące zamczysko. Możesz do tego wykorzystać internetowe poradniki i zdjęcia istniejących budowli. Aby lepiej chronić się przed innymi graczami, warto pójść o krok dalej i np. rozważyć budowę fosy albo wież. Możliwe jest także wykorzystanie pszczół, które posłużą do zadań obronnych. Możesz również rozważyć użycie materiałów bardziej wytrzymałych niż kamień. Na niektórych serwerach znajdziemy nawet zamki składające się w całości z obsydianu. W takiej budowli poczujesz się wyjątkowo.
Interesującym projektem budowlanym w Minecrafcie jest egzotyczna wioska w sercu dżungli. Biom dżungli posiada własny zestaw materiałów i mieszkańców, a ponadto ma klimatyczne tereny, czyli wszystko, czego potrzeba do zbudowania wyjątkowej konstrukcji. Powyższe wideo podpowiada, jak zbudować plemienną wioskę z małym portem i chatkami umieszczonymi wysoko na drzewach.
Większość graczy Minecrafta buduje swoje bazy na lądzie, ale jeśli masz ochotę na poważniejsze wyzwanie, możesz skonstruować ją pod wodą, co zapewni dodatkową ochronę przed większością wrogich mobów. Aby zbudować podwodną bazę, musisz najpierw spędzić sporo czasu na lądzie, zbierając wymagane surowce. Dodatkowo możesz dowiedzieć się, jak stworzyć system kanałów, dzięki którym Twoja postać będzie mogła oddychać pod wodą. To pozwoli Ci zamieszkać w podwodnej bazie pozbawionej elementów wystających poza lustro wody.
Biblioteka Aleksandryjska w Egipcie była jednym z ośmiu cudów świata. Dzięki Minecraftowi jesteśmy w stanie przywrócić ją do życia. Biblioteka miała służyć jako repozytorium całej ludzkiej wiedzy i choć już nie istnieje, możemy się domyślać jej ogromnych rozmiarów. Z pomocą przychodzą m.in. projekty innych graczy. Do Biblioteki Aleksandryjskiej możesz dołączyć też inne cuda starożytnego świata, np. Ogrody Seramidy albo piramidę Cheopsa. Takie przedsięwzięcie wymaga oczywiście zebrania wielu materiałów i ogromu wolnego czasu.
Zwyczajne portale do Netheru składają się z zaledwie 10 bloków i same w sobie są raczej mało ciekawe. Minecraft pozwala jednak rozszerzać i modyfikować je bez zmieniania ich podstawowej funkcji. Jeśli tylko portal do Netheru ma dwa bloki szerokości i cztery bloki wysokości, możesz go dowolnie modyfikować! W Netherze natkniemy się na rudy netherowego kwarcu, z którego wykonamy zwykły kwarc. Co można robić z kwarcu w grze Minecraft? Choćby elementy dekoracyjne, które nadadzą się do przyozdobienia portalu.
Tworzenie bazy w Minecrafcie jest frajdą samą w sobie, ale uczynienie jej superbezpieczną to przeniesienie tego wyzwania na kompletnie nowy poziom! Warto o tym pomyśleć, zwłaszcza jeśli gramy na serwerach PVP, gdzie wrogo nastawieni gracze nieustannie czyhają na nasz dobytek. Powyższy filmik podpowiada, jak zbudować bazę nie do zdobycia. Omawia szereg pułapek i mechanizmów, z których warto skorzystać. Mowa tutaj o takich dobrociach jak kałuże lawy, zadające obrażenia fajerwerki czy unieruchamiające graczy pajęczyny.
Na późniejszych etapach rozgrywki mamy do czynienia z tzw. beaconami. Są to bloki, które m.in. emitują jasne wiązki światła. Tym samym beacony nadają się do tworzenia ciekawych efektów świetlnych, uświetniających wszystkie nasze growe budowle.
Mało tego – oprócz beaconów możemy też skorzystać z przyciemnianego szkła. Po przepuszczeniu wiązki światła przez takie szkło jego barwa ulega zmianie, dzięki czemu dostosowujemy kolorystykę efektów świetlnych. Świetny bajer dla każdego, kto lubi dekorować swoje kreacje, i kolejna odpowiedź na to, co ciekawego można robić w minecraftowej rzeczywistości.
Sprawdź też nasze pomysły na aktywności, których warto się podjąć w grając w Minecraft:
Jeśli spędziłeś już trochę czasu z Minecraftem i umiesz się swobodnie poruszać po grze, spróbuj przygotować tor przeszkód, sprawdzający Twoje zdolności skakania i przemieszczenia się po świecie gry. Możesz przygotować swój własny tor do parkour od zera albo sprawdzić dzieła innych graczy i zainspirować się nimi.
Elytra w Minecrafcie to przedmiot umożliwiający szybowanie, który można znaleźć na statku Endu, czyli strukturze generującej się czasami w tym właśnie wymiarze. Elytrę należy założyć na tors, po czym nacisnąć przycisk skoku w trakcie spadania. To umożliwi nam na szybowanie, które kończy się wtedy, gdy z powrotem znajdziemy się na jakimś stałym bloku. Uważaj jednak! Jeśli podczas lotu zdecydujesz się pikować, uderzenie w podłoże poskutkuje sporymi obrażeniami. W trakcie szybowania możemy aktywować przyspieszenie, do czego potrzebujemy fajerwerków.
Jeżeli masz ochotę na ambitny projekt w Minecraft, warto pobawić się maszynami z redstone. Można zacząć od konstrukcji, które ułatwią nam zdobywanie surowców, takie jak automatyczne farmy jedzenia i wełny czy przepalarki, a także dodatków do baz, np. tajnych przejść i wind. Im więcej nauczysz się o działaniu redstone w Minecraft, tym bardziej zaawansowane mechanizmy będziesz mógł zbudować. Przykładem takiego imponującego projektu jest maszyna grająca przedstawiona na powyższym filmiku.
Świat Minecrafta jest pełen różnorodnych mobów, z których wiele ma postać zwierząt. Mowa tutaj o zwierzętach domowych i hodowlanych, jak koty i konie, ale i dużo potężniejszych istotach, np. o smoku, który lata po Endzie. Rezerwat to nic innego jak jedno miejsce, w którym wszystkie te zwierzęta byłyby zgromadzone. Jest to nie lada wyzwanie, bo niektórym mobkom trzeba zapewnić odpowiednie warunki do życia, jak choćby wystarczająco dużo przestrzeni. Niemniej dla chcącego nic trudnego, a powyższe wideo zdaje się to potwierdzać. Jeśli chcesz powtórzyć wyczyn, przygotuj się na kilka tygodni trudnych starań!
Aktualizacja 1.19 do Minecrafta przyniosła milutkiego mobka o nazwie Allay, który znajduje i przynosi przedmioty dla gracza. Co do zasady – ma pomagać w naszych przygodach, ale może także obsługiwać gospodarstwo rolne! Do jego możliwości należy zbieranie przedmiotów i ich sortowanie.
Automatyczne farmy to tylko początek tego, co można robić w minecraftowym świecie. Są to najczęściej przynoszące jedzenie gospodarstwa uprawne, ale możliwe jest też stworzenie zamiast nich hodowli pszczół. Hodowla pszczół w Minecrafcie nie tylko działa automatycznie, lecz także przynosi nieograniczone ilości miodu. Ponadto pszczoły mogą służyć jako dodatkowe zabezpieczenie bazy przed wrogimi graczami.
Ostatnią propozycją w naszym artykule o tym, co można robić w minecraftowej grze, są walki na arenie. Miejsce to przybiera różną postać – od klatki typowej dla starć MMA przez ringi bokserskie po starożytne kolosea. Zainspiruj się przykładami z telewizji, fotografii lub zbuduj arenę kompletnie od zera z użyciem własnej wyobraźni! Jeśli nie wiesz, co można robić ze skóry w minecraftowym świecie, to tu znajdziesz odpowiedź. Z tego materiału można przygotować różne elementy wyposażenia potrzebne do walki na arenie – np. zbroje, hełmy, tuniki, buty czy spodnie.
Tym sposobem kończymy przedstawianie tego, co ciekawego można zbudować i zrobić w Minecrafcie. Opcji, jak widać, jest bardzo wiele, a to tylko ułamek możliwości, jakie oferuje produkcja Mojang Studios.
Mogą Cię zainteresować: