Co fajnego można robić w Minecraft? Najciekawsze budowle i aktywności

| autor: Wiktor Granowski | Przeczytasz w 7 minut
Zwiększ rozmiar tekstu
Co fajnego można robić w Minecraft? Najciekawsze budowle i aktywności

Nie wiesz, co fajnego można robić w Minecraft? Oj, bardzo wiele! To gra umożliwiająca eksplorowanie otwartego świata, zbieranie surowców i konstruowanie różnorodnych przedmiotów i budowli. Swoboda jest ogromna, ale może gra trochę Cię przytłacza? Nic nie szkodzi – w tym artykule opisujemy, co można robić z gliny, kwarcu, wełny czy ze skóry w świecie Minecrafta. Oto nasze propozycje!

Spis treści:

Dopadła Cię nuda w świecie Minecrafta?

W tym artykule przedstawiamy, co fajnego jest do zrobienia w Minecrafcie. Pokazujemy przykłady budowli i zamków oraz przybliżamy różne aktywności, których można się podjąć, aby urozmaicić sobie rozgrywkę. Pamiętajcie jednak, że na tym zabawa się nie kończy – warto zdać się na własną wyobraźnię, żeby stworzyć konstrukcje wzbudzające podziw w oczach innych graczy.

Pomysły na budowle – czyli co fajnego można robić w Minecraft?

Wyspa

Zabawę w Minecrafcie warto rozpocząć od wybudowania schronienia, w którym ukryjemy się przed wrogimi mobkami. W tym celu można rozważyć zbudowanie wyspy, na której ulokujemy naszą chatkę. Woda stanowi nie tylko dobre zabezpieczenie, lecz także pozwala na spokojne rozwijanie domostwa. Prosta chatka to dopiero początek tego, co można robić w świecie Minecrafta.

Co fajnego można robić w Minecraft? Budowanie wyspy

Zamek

Przez setki lat zamki były metodą manifestowania przez ludzkość swojej potęgi – w Minecrafcie również to znakomicie widać. Gra daje do dyspozycji wiele rodzajów kamiennych bloków, które w połączeniu z dobrym planem pozwalają zbudować imponujące zamczysko. Możesz do tego wykorzystać internetowe poradniki i zdjęcia istniejących budowli.

Co fajnego można robić w Minecraft? Budowanie zamku

Aby lepiej chronić się przed innymi graczami, warto pójść o krok dalej i np. rozważyć budowę fosy albo wież. Możliwe jest także wykorzystanie pszczół, które posłużą do zadań obronnych.

Wioska w dżungli

Interesującym projektem budowlanym w Minecrafcie jest egzotyczna wioska w sercu dżungli. Biom dżungli posiada własny zestaw materiałów i mieszkańców, a ponadto ma otwarte tereny, czyli wszystko, czego potrzeba do zbudowania wyjątkowej konstrukcji.

Powyższe wideo podpowiada, jak zbudować plemienną wioskę z małym portem i chatkami umieszczonymi wysoko na drzewach. To kolejny przykład tego, co fajnego można robić w grze Minecraft.

Podwodna baza

Większość graczy Minecrafta buduje swoje bazy na lądzie, ale jeśli masz ochotę na poważniejsze wyzwanie, możesz skonstruować ją pod wodą, co zapewni dodatkową ochronę przed większością wrogich mobów. Aby zbudować podwodną bazę, musisz najpierw spędzić sporo czasu na lądzie, zbierając wymagane surowce.

Co ciekawego robić w Minecraft? Budowanie podwodnej bazy

Dodatkowo możesz dowiedzieć się, jak stworzyć system kanałów, dzięki którym Twoja postać będzie mogła oddychać pod wodą. To pozwoli Ci zamieszkać w podwodnej bazie pozbawionej elementów wystających poza lustro wody.

Biblioteka Aleksandryjska

Biblioteka Aleksandryjska w Egipcie była jednym z ośmiu cudów świata. Dzięki Minecraftowi jesteśmy w stanie przywrócić ją do życia.

Budowanie biblioteki Aleksandryjskiej

Biblioteka miała służyć jako repozytorium całej ludzkiej wiedzy i choć już nie istnieje, możemy się domyślać jej ogromnych rozmiarów. Z pomocą przychodzą m.in. projekty innych graczy.

Rozszerzony portal do Netheru

Zwyczajne portale do Netheru składają się z zaledwie 10 bloków i same w sobie są raczej mało ciekawe. Minecraft pozwala jednak rozszerzać i modyfikować je bez zmieniania ich podstawowej funkcji. Jeśli tylko portal do Netheru ma dwa bloki szerokości i cztery bloki wysokości, możesz go dowolnie modyfikować!

Rozszerzony portal do Netheru

W Netherze natkniemy się na rudy netherowego kwarcu, z którego wykonamy zwykły kwarc. Co można robić z kwarcu w grze Minecraft? Choćby elementy dekoracyjne, które nadadzą się do przyozdobienia portalu.

Baza nie do zdobycia

Tworzenie bazy w Minecrafcie jest frajdą samą w sobie, ale uczynienie jej superbezpieczną to przeniesienie tego wyzwania na kompletnie nowy poziom! Warto o tym pomyśleć, zwłaszcza jeśli gramy na serwerach PVP, gdzie wrogo nastawieni gracze nieustannie czyhają na nasz dobytek.

Powyższy filmik podpowiada, jak zbudować bazę nie do zdobycia. Omawia szereg pułapek i mechanizmów, z których warto skorzystać. Mowa tutaj o takich dobrociach jak kałuże lawy, zadające obrażenia fajerwerki czy unieruchamiające graczy pajęczyny.

Rozmnażalnia wieśniaków i sala tortur

To nieco grubszy projekt, bowiem wymaga przygotowania osady, w której wieśniacy mogą się rozmnażać. Zaczynamy więc od postawienia kilku budynków i zagród dla zwierząt hodowlanych. Dobrym pomysłem jest też stworzenie ogrodzenia, chroniącego całą społeczność.

Każdy dom powinien posiadać solidny fundament i drzwi. Zarówno nad, jak i pod drzwiami należy zawsze umieszczać bloki z drewna lub bruku. Wielkość domu nie ma większego znaczenia i zależy tylko od naszej inwencji twórczej. Drzwi muszą być drewniane, gdyż osadnicy w Minecrafcie nie potrafią otwierać żelaznych.

Być może zastanawialiście się, co można robić z wełny w świecie Minecrafta. Tu znajdziecie odpowiedź, bo ten materiał pozwala tworzyć różnokolorowe domy, a ich wnętrza przyozdobiać wełnianymi przedmiotami, takimi jak dywany lub pościel. Warto jednak pamiętać, że wełna jest łatwopalnym blokiem, więc szybko spłonie np. po uderzeniu pioruna.

Jest jeszcze inny przydatny materiał – i wiąże się z nim pytanie: „Co można robić z gliny w grze Minecraft?”. Za pomocą gliny otrzymamy cegły i terakotę. Te pierwsze cechują się taką samą odpornością jak kamień, więc mogą posłużyć do budowy zarówno wiejskich chat, jak i większych konstrukcji, np. przytaczanych tutaj zamków i baz.

Osadnicy będą się rozmnażać, jeśli zapewnisz im do tego warunki. Po pierwsze, należy upewnić się, że mają do dyspozycji odpowiednio wiele łóżek. Ich liczba musi być zdecydowanie wyższa niż liczebność osady. Po drugie, wieśniacy muszą mieć dostęp do dużych ilości jedzenia. Gdy te potrzeby zostaną spełnione, postacie zaczną łączyć się w pary, aż w końcu pojawią się dzieci, które będą dorastać wraz z upływem czasu. 

Dorosłych wieśniaków można dodatkowo… torturować. Nic nie stoi na przeszkodzie, by obok wioski postawić kamienną strukturę, gdzie znajduje się sala tortur, a w niej umieścić kilka bolesnych narzędzi. Okazuje się bowiem, że Minecraft jest na tyle rozbudowany, że pozwala na tworzenie takich obiektów jak dyby, stryczek, stos do palenia nieszczęśników czy żelazna dziewica.

Rainbow beacons

Na późniejszych etapach rozgrywki mamy do czynienia z tzw. beaconami. Są to bloki, które m.in. emitują jasne wiązki światła. Tym samym beacony nadają się do tworzenia ciekawych efektów świetlnych, uświetniających wszystkie nasze growe budowle.

Rainbow beacons - pomysł na budowle w Minecraft

Mało tego – oprócz beaconów możemy też skorzystać z przyciemnianego szkła. Po przepuszczeniu wiązki światła przez takie szkło jego barwa ulega zmianie, dzięki czemu dostosowujemy kolorystykę efektów świetlnych. Świetny bajer dla każdego, kto lubi dekorować swoje kreacje, i kolejna odpowiedź na to, co ciekawego można robić w minecraftowej rzeczywistości.

Pomysły na aktywności – co fajnego można robić w świecie Minecrafta?

Tor parkour

Jeśli spędziłeś już trochę czasu z Minecraftem i umiesz się swobodnie poruszać po grze, spróbuj przygotować tor przeszkód, sprawdzający Twoje zdolności skakania i przemieszczenia się po świecie gry. Możesz przygotować swój własny tor do parkouru od zera albo sprawdzić dzieła innych graczy i zainspirować się nimi.

Tor parkour - pomysł na aktywności w Minecraft

Latanie Elytrą

Elytra w Minecrafcie to przedmiot umożliwiający szybowanie, który można znaleźć na statku Endu, czyli strukturze generującej się czasami w tym właśnie wymiarze. Elytrę należy założyć na tors, po czym nacisnąć przycisk skoku w trakcie spadania. 

Pomysł na aktywności w Minecraft - Latanie Elytrą

Przedstawione wyżej działanie umożliwi nam na szybowanie, które kończy się wtedy, gdy z powrotem znajdziemy się na jakimś stałym bloku. Uważaj jednak! Jeśli podczas lotu zdecydujesz się pikować, uderzenie w podłoże poskutkuje sporymi obrażeniami. W trakcie szybowania możemy aktywować przyspieszenie, do czego potrzebujemy fajerwerków.

Prowadzenie rezerwatu dla zwierząt

Świat Minecrafta jest pełen różnorodnych mobów, z których wiele ma postać zwierząt. Mowa tutaj o zwierzętach domowych i hodowlanych, jak koty i konie, ale i dużo potężniejszych istotach, np. o smoku, który lata po Endzie.

Rezerwat to nic innego jak jedno miejsce, w którym wszystkie te zwierzęta byłyby zgromadzone. Jest to nie lada wyzwanie, bo niektórym mobkom trzeba zapewnić odpowiednie warunki do życia, jak choćby wystarczająco dużo przestrzeni. Niemniej dla chcącego nic trudnego, a powyższe wideo zdaje się to potwierdzać. Jeśli chcesz powtórzyć wyczyn, przygotuj się na kilka tygodni trudnych starań!

Automatyczne farmy Allay

Aktualizacja 1.19 do Minecrafta przyniosła milutkiego mobka o nazwie Allay, który znajduje i przynosi przedmioty dla gracza. Co do zasady – ma pomagać w naszych przygodach, ale może także obsługiwać gospodarstwo rolne! Do jego możliwości należy zbieranie przedmiotów i ich sortowanie.

Co ciekawego można robić w Minecraft? Automatyczne farmy Allay

Hodowla pszczół

Automatyczne farmy to tylko początek tego, co można robić w minecraftowym świecie. Są to najczęściej przynoszące jedzenie gospodarstwa uprawne, ale możliwe jest też stworzenie zamiast nich hodowli pszczół.

Hodowla pszczół w Minecrafcie nie tylko działa automatycznie, lecz także przynosi nieograniczone ilości miodu. Ponadto pszczoły mogą służyć jako dodatkowe zabezpieczenie bazy przed wrogimi graczami.

Arena walk

Ostatnią propozycją w naszym artykule o tym, co można robić w minecraftowej grze, są walki na arenie. Miejsce to przybiera różną postać – od klatki typowej dla starć MMA przez ringi bokserskie po starożytne kolosea. Zainspiruj się przykładami z telewizji, fotografii lub zbuduj arenę kompletnie od zera z użyciem własnej wyobraźni!

Arena walk w Minecraft

Jeśli nie wiesz, co można robić ze skóry w minecraftowym świecie, to tu znajdziesz odpowiedź. Z tego materiału można przygotować różne elementy wyposażenia potrzebne do walki na arenie – np. zbroje, hełmy, tuniki, buty czy spodnie.

Tym sposobem kończymy przedstawianie tego, co ciekawego można robić w Minecrafcie. Opcji, jak widać, jest bardzo wiele, a to tylko ułamek możliwości, jakie oferuje produkcja Mojang Studios.

Mogą Cię zainteresować:

Komputronik Gaming Google News
Z wykształcenia księgowy, z zawodu analityk, z zamiłowania gracz. Łączy pasję do gier ze spostrzeżeniami na temat branży elektronicznej rozrywki i światowej gospodarki.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 - (6 głosów)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO