ASUS zaprezentował jedynego w swoim rodzaju RTX-a 4060 Ti

| autor: Krzysiek Kalwasiński | Przeczytasz w 1 minutę
Zwiększ rozmiar tekstu
ASUS zaprezentował jedynego w swoim rodzaju RTX-a 4060 Ti

Na chińskiej stronie internetowej Bilibili pojawił się film, na którym zaprezentowano nietypowy model karty graficznej GeForce RTX 4060 Ti. Wyróżnia się on możliwością podpięcia dysków SSD. W ten sposób nie tylko wykorzystuje nieużywane złącza PCIe 4.0, ale i zapewnia nośnikom danych lepsze chłodzenie.

GeForce RTX 4060 Ti z dwoma dyskami SSD

Wspomniany film przyciągnął uwagę entuzjastów sprzętu komputerowego, toteż na Twitterze pojawiło się co najmniej kilka wpisów o tej ciekawej nowince. Pod wpisami nie brakuje pochwał dla pomysłodawców, choć nie zabrakło też obaw związanych z kwestią chłodzenia czy użytecznością rozwiązania.

Przedstawiciele Asusa utrzymują, że chłodzenie GPU zostało tak zaprojektowane, aby możliwe było jednoczesne chłodzenie karty graficznej oraz zamontowanych na niej dysków SSD. Testy producenta pokazywały, że temperatury dysku były niższe, niż wtedy, gdy znajdował się na płycie głównej – osiągał około 42 stopnie Celsjusza nawet w bardziej wymagających scenariuszach.

Nie powinno również być problemów z wydajnością, bo RTX 4060 Ti korzysta z PCIe 4.0 x8 – można więc podpiąć dwa dyski PCIe 4.0 x4 i w ten sposób wykorzystać wszystkie możliwości interfejsu. Kwestię zasilania rozwiązuje jedna 8-pinowa wtyczka w połączeniu z energią dostarczaną przez szyny PCIe.

Jeśli natomiast chodzi o użyteczność pomysłu, powinien on dobrze sprawdzić się w przypadku komputerów, którym brakuje portów M.2 czy też miejsca na podłączenie kolejnych nośników. Takie dyski można by przeznaczyć w całości na gry z różnych platform. Nie ma jednak informacji na temat wprowadzenia tego modelu na rynek. Pozostaje wyczekiwać potencjalnych informacji.

Karty graficzne GeForce RTX 4060 Ti:

Komputronik Gaming Google News

Może Cię zainteresować:

Mój pierwszy wybór to wszelkiej maści gry zręcznościowe, ale dobrym RPG (zwłaszcza japońskim) również nie pogardzę. Bawi mnie wszystko poza typowymi grami sportowymi. Filmy również aktywnie zabierają mi czas, podobnie jak muzyka.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 - (2 głosy)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO