Czy to dobry czas na nową kartę graficzną? Sprawdzamy ceny kart graficznych w 2022 roku

| autor: Ekipa Komputronik | Przeczytasz w 3 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu
Czy to dobry czas na nową kartę graficzną? Sprawdzamy ceny kart graficznych w 2022 roku

Jednym z najkosztowniejszych komponentów komputerów są karty graficzne. Zastanawiasz się, kiedy jest najlepszy moment, aby je kupować ? Dobrą okazją do namierzenia korzystnej ceny kart graficznych może wydawać się Black Friday albo promocje bożonarodzeniowe. Ale czy na pewno właśnie w tym czasie warto decydować się na zakup karty graficznej? Jak obecnie wygląda sytuacja na rynku kart graficznych? Przedstawiamy dane dotyczące cen GPU w 2022 roku, przygotowane przez Brandly360.

Karty graficzne i ich dostępność

Wielu graczy w ostatnich miesiącach przekonało się o słabej dostępności GPU i trudnej sytuacji na rynku kart graficznych, na co wpływ miało kilka czynników. M.in. pandemia koronawirusa skutkowała utrudnieniami w produkcji, powodując kłopoty z dostępnością podzespołów i przerwanie łańcuchów dostaw przy jednoczesnym utrzymaniu sporego popytu na karty graficzne. Do szybkich i dużych wzrostów cen kart graficznych przyczynili się również kopacze kryptowalut, którzy kupowali je w celach zarobkowych.

Ostatnie tygodnie pokazują jednak, że sytuacja się uspokoiła, a to skutkować powinno ustabilizowaniem cen kart graficznych. Czy rzeczywiście się tak stało?

Na co zwrócić uwagę wybierając kartę graficzną, czym charakteryzują się najlepsze karty graficzne i co wpływa na ich wyższą wydajność?

Wykres cen kart graficznych GeForce RTX oraz Radeon RX

Porównajmy ceny najpopularniejszych kart graficznych Nvidia GeForce RTX 3000 i AMD Radeon RX 6000 które są dostępne na rynku od dłuższego czasu. To modele, które w zupełności usatysfakcjonować powinny użytkowników domowych.

Zebrane dane wskazują, że zakup kart graficznych GeForce RTX oraz Radeon RX w 2022 roku najmniej korzystny był na początku roku, kiedy obydwa modele notowały najwyższe ceny. Kolejne miesiące, kiedy natomiast obserwowaliśmy spadek cen, okazały się dla nabywców korzystniejsze, ale we wrześniu ponownie w niektórych przypadkach ceny kart graficznych zaczęły rosnąć.

Ceny kart graficznych GeForce RTX
Ceny kart graficznych GeForce RTX

Ceny kart graficznych GeForce RTX 3000 i Radeon RX 6000 były mocno zawyżone również w 2021 roku. Konkretne obniżki cen odnotowaliśmy dopiero wiosną roku kolejnego, a najkorzystniejszym czasem na zakup karty graficznej okazały się miesiące wakacyjne.

Obecnie ponownie możemy zauważyć wzrost cen niektórych modeli kart graficznych (widać to na przykładzie kart GeForce RTX 3080 Ti i RTX 3090 Ti oraz słabszych Radeonów i topowego 6900 XT).

Ceny kart graficznych Radeon RX 6000

Obniżka procentowa cen kart graficznych GeForce RTX:

Wyliczona z różnicy między najwyższą ceną odnotowaną w zestawieniu, a aktualną ceną w październiku 2022 roku.

 • GeForce RTX 3080 – 58%
 • GeForce RTX 3090 – 57%
 • GeForce RTX 3070 – 43%
 • GeForce RTX 3080 Ti – 42%
 • GeForce RT 3070 Ti – 42%
 • GeForce RTX 3060 – 39%
 • GeForce RTX 3060 Ti – 34%
 • GeForce RTX 3050 – 33%
 • GeForce RTX 3090 Ti – 25%

Obniżka procentowa cen kart graficznych Radeon RX:

Wyliczona z różnicy między najwyższą ceną odnotowaną w zestawieniu, a aktualną ceną w październiku 2022 roku.

 • Radeon RX 6800 – 55%
 • Radeon RX 6800 XT – 52%
 • Radeon RX 6600 – 49%
 • Radeon RX 6700 XT – 47%
 • Radeon RX 6900 XT – 42%
 • Radeon RX 6600 XT – 39%
 • Radeon RX 6500 XT – 26%

Karta graficzna – kiedy warto kupić?

Kiedy więc warto kupić kartę graficzną? – Analizując nasze dane możemy na pewno stwierdzić, że zakup karty graficznej na Black Friday czy święta będzie bardziej opłacalny niż rok temu. Ceny spadły, choć zauważamy już ich stopniowy wzrost. Nie spodziewamy się, że nagle wystrzelą w górę, będzie to raczej powolny wzrost wynikający z globalnej sytuacji ekonomicznej. Jeśli ktoś planuje zakup nowej karty graficznej to powinien zrobić to właśnie teraz – podsumowuje Marek Kosno, z Brandly360.

Danych dotyczących sytuacji na rynku kart graficznych, tego jak zmieniały się ich ceny na przestrzeni roku oraz jak wyglądają aktualne ceny, dostarczyła na firma Brandly360.

Brandly360 to narzędzie m.in. do monitoringu cen, treści i grafik w sklepach internetowych w czasie rzeczywistym. Pozwala sprawdzać na bieżąco ceny i dostępność produktów, ułatwia weryfikację i ocenę działań marketingowych, w tym działań konkurencji i klientów. Brandly360 optymalizuje pracę zespołów marketingowych, zakupowych i sprzedażowych przez automatyzację analizy danych równocześnie minimalizując ryzyko podjęcia błędnych decyzji. 

Mogą Cię zainteresować:

Komputronik Gaming Google News
Grupa technologicznych zapaleńców, którzy o świecie gamingu wiedzą wszystko. Doradzimy, poradzimy i opiszemy wszystko, co chciałbyś wiedzieć o świecie gier.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.2/5 - (5 głosów)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO