Choć platforma Valve imponuje rozmiarami i funkcjami, to też może sprawić nam trudność – na szczęście da się temu zaradzić. W tym artykule podpowiadamy, jak naprawić błąd zapisu na dysku Steam. Może on powstrzymywać nas przed pobraniem lub zaktualizowaniem gry – i tym samym uniemożliwić zabawę w upragnionej produkcji. Nasze metody jednak pomogą zaradzić temu problemowi, który może przytrafić się każdemu użytkownikowi Steama.
Spis treści:
Podobnie jak w przypadku większości tego typu problemów, warto zacząć od restartu Steama oraz – jeżeli to nie zadziała – restartu komputera. Bardzo możliwe, że już to okaże się pomocne. Może się jednak okazać, że sprawa wymaga innych działań. Na początku najlepiej wypróbować szybkie sposoby na to, jak naprawić błąd zapisu na dysku na Steamie.
Aby uruchomić Steama jako administrator, wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy ikonę Steama i wybrać odpowiednią opcję.
Czasem Steam nie może pobierać danych, ponieważ blokują to ustawienia folderu. Aby to sprawdzić, należy odnaleźć folder „Steam” na dysku i kliknąć go prawym przyciskiem myszy, a następnie wejść we „Właściwości”. Odznaczenie okna „Tylko do odczytu” może rozwiązać problem.
Wystarczy wejść w ustawienia Steama w aplikacji, wybrać zakładkę „Pobieranie”, a następnie opcję „Wyczyść pamięć podręczną”.
Trzeba odszukać na dysku folder „Steam”, następnie „steamapps” i „Pobieranie”. Jeżeli znajduje się tam folder, który waży 0 kb i ma tę samą nazwę co gra, którą próbujecie pobrać, należy go usunąć. Jeśli to poskutkuje, już nie będzie trzeba szukać odpowiedzi na pytanie, jak naprawić błąd zapisu na dysku na Steamie.
W bibliotece należy znaleźć grę, którą chcecie zainstalować, i kliknąć ją prawym przyciskiem myszy. Następnie przejść do „Właściwości”, tam odnaleźć sekcję „Zainstalowane pliki” i wybrać opcję „Sprawdź spójność plików gry”. Jeżeli pojawiły się jakieś niewłaściwe pliki, Steam powinien automatycznie je zamienić.
Możecie też sprawdzić, czy gra zainstaluje się na innym dysku w Waszym komputerze. Jeżeli tutaj również pojawią się problemy, możecie przenieść na inny dysk samego Steama. Zrobicie to, odinstalowując go i instalując jeszcze raz. Jeżeli ten sposób zadziała, warto sprawdzić, czy Wasz dysk funkcjonuje poprawnie.
Zanim jednak spiszecie swój dysk na straty, warto sprawdzić, czy problem nie jest spowodowany dodatkowymi zabezpieczeniami. Po wejściu w eksplorator plików należy kliknąć prawym przyciskiem myszy ikonę dysku i wybrać „Właściwości”. Przejdźcie do zakładki „Zabezpieczenia” i sprawdźcie, czy używane konto ma uprawnienia zapisu.
Jeżeli nie, można je dodać, klikając przycisk „Edytuj”. Należy zaznaczyć okienko „Zezwalaj” przy opcji „Zapis”. Nie zapomnijcie zatwierdzić zmian, klikając „Zastosuj”.
Jeżeli uprawnienia również były prawidłowe, możecie jeszcze przeskanować dysk w poszukiwaniu problemów. Aby to zrobić, wystarczy wejść w eksplorator plików, kliknąć prawym przyciskiem myszy ikonę dysku i wybrać „Właściwości”. W zakładce „Narzędzia” znajdziecie opcję „Sprawdź”. Aby uruchomić proces, należy ją kliknąć, a następnie w wyskakującym oknie wybrać „Skanowanie dysku”. Windows powinien naprawić część błędów, jednak w najgorszym przypadku może być konieczna wymiana dysku.
To już wszystkie sposoby na to, jak naprawić błąd zapisu na dysku Steam. Powinny one rozwiązać większość problemów powodujących pokazywanie się tego komunikatu, dzięki czemu będziecie mogli szybko cieszyć się nową grą.
Mogą Cię zainteresować: