Bind na zmianę ręki – jak zmienić rękę w CS:GO?

| autor: Wiktor Granowski | Przeczytasz w 4 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu
Bind na zmianę ręki – jak zmienić rękę w CS:GO?

Bind na zmianę ręki w CS:GO to specjalna komenda, dzięki której możemy wybierać, czy nasza postać trzyma broń w lewej czy w prawej ręce. W tym artykule opisujemy, jak zmienić rękę w CS:GO – co można uczynić na dwa sposoby.

Pierwsza metoda to komenda na lewą i prawą rękę w CS:GO, wymagająca uruchomienia konsoli. Druga to bind na zmianę ręki, dzięki któremu za pośrednictwem jednego klawisza możemy podczas meczu przełączać się między kończynami.

Spis treści:

Jak zmienić rękę w CS:GO?

Zmiana ręki w CS:GO sprowadza się do tego, po której stronie ekranu wyświetlana jest broń. Nie jest to jedynie kwestia kosmetyczna – czasem decyduje ona o wyniku starcia z przeciwnikiem.

Przeniesienie broni z jednej ręki do drugiej pozwala odsłonić obszar po tej stronie ekranu, gdzie zrobiło się pusto. Przydaje się to, gdy np. skręcamy korytarzem w lewo i chcemy ostrożnie sprawdzić, co znajduje się za rogiem. W takiej sytuacji odsłonięcie prawej strony ekranu ułatwi nam dokonanie rekonesansu i pozwoli na wystarczająco szybką reakcję, jeśli za winklem czai się przeciwnik.

Oto instrukcja, jak zmienić rękę w CS:GO:

  • Najpierw należy włączyć konsolę w grze za pomocą klawisza tyldy „~”
  • Później trzeba wpisać cl_righthand 0 (komenda na lewą rękę w CS:GO) lub cl_righthand 1 (komenda na prawą rękę w CS:GO)
  • Na koniec zamykamy konsolę, ponownie naciskając klawisz tyldy „~”
  • Gotowe – zmiana ręki w CS:GO dokonana
Bind na zmianę ręki w cs go - wygląd ak-47
Komenda na zmianę ręki w CS:GO może być bardzo przydatna

Bind na zmianę ręki CS:GO

Zmiana ręki w CS:GO jest problematyczna, gdy znajdujemy się w samym środku walki. Wpisywanie komendy do konsoli zajmuję chwilę, a w tym czasie jesteśmy bezbronni i wystawieni na ataki wrogów. Dlatego warto wprowadzić bind na zmianę ręki w CS:GO, dzięki któremu za pomocą jednego kliknięcia będziemy przekładać broń z lewej dłoni do prawej i na odwrót.

Do stworzenia bindu skorzystamy z funkcji bindtoggle, która robi dokładnie to, co opisaliśmy w komendzie na zmianę ręki – zmienia wartość funkcji z 0 na 1 i vice versa. Aby poprawnie skonstruować bind na zmianę ręki w CS:GO, musimy postępować według poniższych wskazówek.

  • Włączamy konsolę w grze, naciskając klawisz tyldy „~”
  • Wpisujemy komendę bindtoggle „capslock” „cl_righthand”
  • Zamykamy konsolę, naciskając ponownie klawisz tyldy „~”

Powyższa komenda przypisuje bind na zmianę ręki w CS:GO do klawisza Caps Lock. Możemy oczywiście wybrać tutaj jakiś inny klawisz, ale należy robić to ostrożnie – np. jeśli zdecydujemy się na CTRL lub SHIFT, pozbawimy się możliwości chodzenia lub kucania. Należy zatem przypisać bind na zmianę ręki w CS:GO do przycisku, który nie odpowiada za żadną inną czynność podczas rozgrywki. Caps Lock wydaje się tutaj dobrym kandydatem.

Bind na zmianę ręki w cs go - wygląd nóż
Komenda na zmianę ręki w CS:GO tak wygląda podczas trzymania noża

Jak korzystać z komend w CS:GO?

Może się zdarzyć, że konsola uruchamiana klawiszem tyldy w ogóle nie otwiera. W takim przypadku należy wrócić do menu głównego CS:GO i przejść do ustawień gry. Tam musimy odnaleźć opcję „Włącz konsolę (~)” i przełączyć ją na „TAK”. Dzięki temu dostęp do konsoli podczas meczu stanie się dostępny i możliwe będzie wykorzystanie komend, takich jak opisany wyżej bind na zmianę ręki w CS:GO.

Bind na zmianę ręki w CS:GO w pliku config

Powyższe sposoby działają tylko w obrębie jednej sesji. Jeśli wyjdziemy z gry i wrócimy do niej np. na następny dzień, będziemy musieli zastosować jedną z powyższych metod od nowa. Alternatywą jest wprowadzenie bindu na zmianę ręki w CS:GO do pliku z configiem: autoexec.cfg.

Aby dodać bind na zmianę ręki w autoexecu, przekopiuj do pliku poniższą formułę:

alias „righthand” „righth”

alias „righth” „cl_righthand 1; alias righthand lefth”

alias „lefth” „cl_righthand 0; alias righthand righth”

bind „X” „righthand”

Podobnie jak w rozwiązaniu przedstawionym powyżej, w miejsce X wpisujemy klawisz, do którego chcemy przypisać bind na zmianę ręki.

Co zrobić jeśli plik autoexec.cfg nie istnieje?

Jeżeli nie macie pliku z configiem, to możecie taki plik stworzyć sami. Wystarczy otworzyć aplikację Notatnik, zapisać plik tekstowy z rozszerzeniem .cfg i wrzucić go do folderu, w którym znajduje się gra.

W stworzonym pliku z configiem należy umieścić podaną wyżej komendę, a następnie upewnić się, że gra faktycznie korzysta ze zmienionych przez nas ustawień. W tym celu włączamy Steama i przechodzimy do właściwości CS:GO. Tam w opcjach uruchamiania wpisujemy:

+exec autoexec.cfg

Po dokonanej zmianie komenda na zmianę ręki w CS:GO powinna bez problemu działać przy użyciu zaledwie jednego klawisza. Powinno to pomóc w odnoszeniu kolejnych zwycięstw w rozgrywkach w CS:GO.

Przy okazji zobacz inne bindy do CS:GO:

A może interesują Ciebie komendy do CS:GO:

Komputronik Gaming Google News

Mogą Cię zainteresować:

Z wykształcenia księgowy, z zawodu analityk, z zamiłowania gracz. Łączy pasję do gier ze spostrzeżeniami na temat branży elektronicznej rozrywki i światowej gospodarki.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 - (6 głosów)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO