Księga Nekromancji z Thay w Baldur’s Gate 3 – jak ją zdobyć i otworzyć?

| autor: Leon Nowak | Przeczytasz w 6 minut
Zwiększ rozmiar tekstu
Księga Nekromancji z Thay w Baldur’s Gate 3 – jak ją zdobyć i otworzyć?

W Baldur’s Gate 3 Księga Nekromancji z Thay (w angielskiej wersji BG3 Necromancy of Thay) to interesujący przedmiot, przypominający z wyglądu słynny Necronomicon z filmu Martwe zło (czyżby to był easter egg?). Dostępne już w 1. akcie gry tomiszcze pełne zapomnianej i zakazanej wiedzy może okazać się niezwykle przydatne na wczesnym etapie zabawy. Stanowi ono również początek interesującego wątku fabularnego, ciągnącego się przez dużą część produkcji.

Niestety zdobycie oraz użycie przedmiotu wiąże się z pewnymi trudnościami. Z tym poradnikiem jednak cały proces nie powinien sprawić Wam żadnych problemów i tym samym podczas grania w Baldur’s Gate 3 Księga Nekromancji z Thay powinna szybko trafić w Wasze ręce i zapewnić odpowiednie bonusy.  

Spis treści:

BG3 Księga Nekromancji z Thay – jak ją zdobyć?

Podziemia budynku w Spustoszonej Wiosce

Drewniany właz zaprowadzi Was do podziemi pod Spustoszoną Wioską.
Drewniany właz zaprowadzi Was do podziemi pod Spustoszoną Wioską.

Pierwszym krokiem ku zdobyciu artefaktu będzie udanie się do Spustoszonej Wioski w 1. akcie gry. Wejdźcie do budynku znajdującego się w południowej części obozowiska goblinów. Właściwy dom rozpoznacie po charakterystycznej, długiej ladzie oraz licznych roślinach i alchemicznych odczynnikach zdobiących wnętrze.

Za wspomnianą ladą znajduje się drewniany właz. Użyjcie go, by zejść do podziemi.

Przemierzając przestrzeń pod budynkiem, pod żadnym pozorem nie wchodźcie w interakcję ze znajdującymi się tutaj drewnianymi trumnami! Próba przeszukania jednej z nich zakończy się przebudzeniem „śpiącego” wewnątrz nieumarłego, który natychmiast zainicjuje walkę. Zaniepokojony szkielet zaalarmuje również swych martwych pobratymców. Przewaga liczebna oraz dość duża wytrzymałość umarlaków może szybko sprowadzić na Waszą drużynę zagładę, dlatego najlepszym wyborem będzie pozostawienie nieumarłych w spokoju.

Udajcie się w głąb pomieszczenia, aż do momentu, gdy na Waszej drodze stanie pewne rozgadane lusterko.

Magiczne lustro – jak mu odpowiadać?

Kolejną przeszkodą dzielącą Was od zdobycia księgi będzie magiczne, zdobione lustro. Po wejściu z nim w interakcję artefakt przemówi do Was, a następnie zada Wam serię pytań.

Magiczne lustro strzeże wejścia do laboratorium. Jeszcze tylko kilka kroków dzieli nas od zdobycia w BG3 przedmiotu Księga Nekromancji z Thay.
Magiczne lustro strzeże wejścia do laboratorium. Jeszcze tylko kilka kroków dzieli Was od zdobycia w BG3 przedmiotu Księga Nekromancji z Thay.

Dalsza przeprawa będzie zależeć od tego, czy magiczny artefakt zadowoli się Waszymi odpowiedziami. Niewłaściwa opcja dialogowa poskutkuje aktywowaniem pułapki – lewitującej, metalowej kuli, która poczęstuje Waszych bohaterów ogniem, a co gorsza, obudzi wspomnianych poprzednio nieumarłych.

By zdobyć sobie względy lustra, wybierajcie następujące opcje dialogowe:

  • Pytanie 1: Podajcie swoje imię.
  • Pytanie 2: Przedstawcie się jako sojusznik.
  • Pytanie 3: Zasugerujcie swój negatywny stosunek do lisza z krainy Thay.
  • Pytanie 4: Odpowiedzcie, że balsamowiec może posłużyć do oczyszczania ran.
  • Pytanie 5: Odpowiedzcie, że poszukujecie zaklęcia, które uwolni Was od pasożyta.

Poskromione prawidłowymi odpowiedziami lustro otworzy dla Was przejście.

Alternatywną metodą na pokonanie lustra jest jego zastraszenie. Wasz bohater będzie musiał wykonać odpowiedni rzut. Sukces w teście sprawi, że wystraszony artefakt odpuści sobie rozmowę i pozwoli Wam przejść.

Niektóre klasy mają również inne opcje na poradzenie sobie z uciążliwą przeszkodą. Barbarzyńca będzie mógł np. rozbić lustro kamieniem. Udany rzut kostką na siłę w brutalny sposób utoruje Wam drogę do laboratorium maga i zbliży do znalezienia w Baldur’s Gate 3 upragnionego przedmiotu, jakim jest Księga Nekromancji z Thay.

Laboratorium maga

Po pokonaniu przeszkody w postaci magicznego lustra znajdziecie się w sali wypełnionej po brzegi regałami z książkami i alchemiczną aparaturą.

Interesująca graczy BG3 Księga Nekromancji z Thay znajduje się w jednym ze skrajnych pomieszczeń i ukryta jest za zamkniętymi wrotami. Uważajcie jednak, gdyż pochopne podejście do krat uruchomi znajdującą się pod nimi pułapkę. Udany rzut na percepcję kogoś z Waszej drużyny powinien uprzedzić przed zagrożeniem. Płytę naciskową możecie dezaktywować przy pomocy zestawu narzędzi do rozbrajania pułapek.

Niepozorny klucz na półce w jednym z pomieszczeń.
Niepozorny klucz na półce w jednym z pomieszczeń.

Same wrota prowadzące do księgi zamknięte są na klucz. Możecie spróbować otworzyć je wytrychem, lecz prostszą metodą będzie użycie zardzewiałego klucza. Ten z kolei znajdziecie po przeciwnej stronie kompleksu pomieszczeń, w pokoju wyłożonym kamieniem. Klucz leży po prostu na jednej z półek.

Pułapka – płyta naciskowa ukryta w piedestale.
Pułapka – płyta naciskowa ukryta w piedestale.

Po dotarciu do księgi ponownie zachowajcie czujność, gdyż piedestał, na której spoczywa, również jest uzbrojony w pułapkę. Jeżeli rzut na percepcję ją dla Was ujawni, możecie spróbować dezaktywacji przy pomocy odpowiednich narzędzi. Alternatywnym rozwiązaniem jest umieszczenie na piedestale przedmiotu o podobnej wadze (np. innej książki), dzięki czemu przycisk nie zostanie uruchomiony.

Inspekcja tomu zasugeruje Wam, że aby otworzyć Księgę Nekromancji z Thay w BG3, będziecie potrzebować pewnego specjalnego przedmiotu

By wydostać się z podziemi, możecie wrócić po swoich śladach lub skorzystać z aktywowanego dźwignią przejścia w pomieszczeniu z kluczem.

BG3 Księga Nekromancji z Thay – jak ją otworzyć?

Mroczny ametyst

Studnia skrywająca wejście do jaskiń.
Studnia skrywająca wejście do jaskiń.

Przedmiotem, który aktywuje księgę, jest znajdujący się w jaskiniach pod wioską Mroczny ametyst. Na szczęście zejście do systemu grot znajduje się zaraz w centrum wioski, ukryte pod postacią kamiennej studni. Wejście w interakcję ze studnią pozwoli Wam po krótkiej chwili zejść do ogarniętych ciemnością podziemi.

Groty pod miastem są wypełnione przeciwnikami pod postacią olbrzymich pająków i goblinów. Chcąc uniknąć konfliktu, możecie spróbować zakraść się niezauważenie za plecami patrolujących wrogów.

Skierujcie się w głąb kompleksu jaskiń, wybierając górną ścieżkę. Ta usłana jest trudnymi do przedarcia się pajęczynami, które mogą chwilowo zablokować bohaterów. Po dotarciu do drugiego segmentu połączonych grot szczególnie miejcie się na baczności! Wkroczyliście bowiem do leża królowej pająków.

Potężny przeciwnik stanowi dla niskopoziomowej drużyny śmiertelne zagrożenie. Sprawy nie ułatwia również fakt, że poszukiwany drogocenny ametyst znajduje się na dnie pieczary, zaraz pod leżem królowej.

Niebezpieczna droga do ametystu.
Niebezpieczna droga do ametystu.

Możliwym rozwiązaniem jest jednak kradzież kamienia po cichu, przemykając poza zasięgiem wrogów. By to sobie ułatwić, odłączcie jednego z członków drużyny i wyślijcie go na samotne przeszpiegi. Pojedynczy heros łatwiej uniknie wykrycia. W razie potrzeby wykorzystajcie zdolności, takie jak Błogosławieństwo Oszusta, które może nałożyć Posępne Serce.

Po zabezpieczeniu kamienia możecie spokojnie opuścić nieprzyjemne podziemia.

Otwarcie księgi – jakie są bonusy?

Interakcja z niebezpieczną księgą.
Interakcja z niebezpieczną księgą.

Gdy będziecie już w posiadaniu ametystu, ponownie zbadajcie księgę. Po umiejscowieniu ametystu na okładce, będziecie mogli zadecydować, co dalej stanie się z tomem. Wasza decyzja wpłynie na bonusy, jakie gwarantuje w BG3 Księga Nekromancji z Thay. 

Co daje Księga Nekromancji z Thay w BG3? Oto dostępne możliwości i efekty.

  • Przeczytanie księgi – studiując księgę, Wasza postać zmuszona będzie do wykonania trzech rzutów obronnych na mądrość – każdy kolejny z rosnącym poziomem trudności. Gdy uda Wam się je wszystkie zaliczyć, bohater zyska bonus w postaci +1 do rzutów obronnych i rzutów na umiejętności związane z mądrością. Poza tym otrzymacie dostęp do zaklęcia Rozmawianie z umarłymi.
  • Zniszczenie księgi – w dowolnym momencie możecie wyrzucić przeklęty tom na ziemię, a następnie zniszczyć go przy pomocy chociażby zaklęcia kleryka – Pocisk wiodący (Guiding Bolt). Czyn ten przyzwie jednak 3 cieniste potwory, które rzucą się na Was.
  • Zatrzymanie księgi – Wasza postać zatrzyma księgę w ekwipunku. Będziecie mogli wrócić do niej w dowolnym momencie.
  • Oddanie księgi – jeżeli w Waszej drużynie przebywa Astarion, poprosi Was on o oddanie mu tomu. Gdy to zrobicie, łotrzyk przejmie artefakt, zadowolony z Waszej decyzji, i to on nauczy się zaklęcia Rozmawianie z umarłymi.

Co dalej z Księgą Nekromancji z Thay w Baldur’s Gate 3?

Motyw księgi powróci w 3. akcie gry. By dowiedzieć się więcej, podążajcie za wskazówkami oferowanymi Wam przez opis zadania w dzienniku. Na razie zaś Księga Nekromancji z Thay, w angielskiej wersji BG3 Necromancy of Thay, musi pozostać mroczną tajemnicą – ale jak widać, bardzo cenną z uwagi na korzyści, jakie może zagwarantować.

Może Cię zainteresować:

Komputronik Gaming Google News
Absolwent studiów medioznawczych i pasjonat gier wideo. Jego główne zainteresowania to papierowe i komputerowe gry RPG, kolekcjonerskie karcianki oraz retro technologia.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.9/5 - (9 głosów)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO