Bambik – co to znaczy, gdy ktoś powie „ale z ciebie bambik”?

| autor: Wiktor Granowski | Przeczytasz w 3 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu
Bambik – co to znaczy, gdy ktoś powie „ale z ciebie bambik”?

Co to jest bambik? Popularność tego określenia zawdzięczamy jednej z najbardziej obleganych gier sieciowych. Jakiś czas temu na dobre zadomowiło się ono w naszej mowie potocznej. Coraz częściej znajduje zastosowanie nie tylko w kontekście gier wideo, lecz także w wielu innych dziedzinach życia. Z tego artykułu dowiecie się wszystkiego na temat słowa „bambik” – co to znaczy, skąd się w ogóle wzięło i czy jest obraźliwe.

Spis treści:

Co to bambik? Geneza określenia

„V-dolce” i „bambik” – co to takiego i co łączy te dwa słowa? Obydwa wywodzą się z sieciowej strzelanki Fortnite. V-dolce to dostępna w tej produkcji cyfrowa waluta. Nazwa „bambik” – choć już nie tak oficjalna jak określenie „v-dolce” – również po raz pierwszy pojawiła się najprawdopodobniej właśnie tam. Fortnite z kolei to popularna gra typu battle royale, w której stu graczy ściera się w walce o przetrwanie i zwycięski tytuł ostatniej osoby na mapie.

Fortnite cieszy się ogromnym zainteresowaniem zarówno wśród dzieci (przy okazji zobacz: Od ilu lat jest Fortnite?), jak i młodzieży, zatem nic dziwnego, że nowe określenie tak szybko zostało przyswojone przez nastolatków w naszym kraju. Dodatkową popularność bambik zawdzięcza platformie TikTok, gdzie użytkownicy zaczęli dzielić się filmami nawiązującymi do sformułowania „ale z ciebie bambik”. Co to znaczy, dowiecie się natomiast z dalszej części tekstu. 

Co to znaczy bambik?

Słowo „bambik” oznacza osobę początkującą, stawiającą pierwsze kroki w jakiejś dziedzinie.

Można powiedzieć, że to synonim nowicjusza. W kontekście Fortnite oznacza to zatem nowego, niedoświadczonego gracza. Starsi fani gier wideo od razu skojarzą słowo „bambik” z innymi podobnymi określeniami, jak „noob” albo „newbie”.

Bambik co to? w Fortnite „bambikiem” określa się graczy, którzy używają podstawowego wyglądu postaci.
Nie musicie już dłużej wpisywać „bambik co to”. Wyjaśniamy – np. w Fortnite „bambikiem” określa się graczy, którzy używają podstawowego wyglądu postaci.

Bambika w grze można bardzo łatwo rozpoznać, gdyż używa domyślnego wyglądu postaci (tzw. skina, skórki), bo jeszcze nie odblokował żadnego innego poprzez osiągnięcia w rozgrywce ani nie kupił niczego za pomocą wewnętrznej waluty, czyli v-dolców. To właśnie na widok takiej osoby gracze w Fortnite’a mogą powiedzieć: „ale z ciebie bambik”.

Warto dodać, że obecnie domyślny skin wyświetla się w tej grze tylko wtedy, gdy nie mamy do dyspozycji żadnego innego. W momencie, gdy zdobywamy nowy wygląd postaci, z automatu go przybieramy. To oznacza, że nawet jeśli z jakiegoś powodu chcemy udawać nowicjusza, nie możemy tego zrobić.

Zobacz także:
Najładniejsze damskie skiny w Fortnite
Fajne skiny w Fortnite

Mamy więc bezpośredni związek pomiędzy wirtualnym wyglądem a prawdopodobieństwem, że w rozmowie graczy padnie słowo „bambik”. Niewykluczone, że określenie to wywodzi się od disneyowskiej postaci jelonka Bambi, który – podobnie jak nowicjusze w grze – jest młody, niedoświadczony i bezbronny.

Wiecie już, co to jest bambik. Jeśli nie chcecie być tak określani, powinniście zdobyć nowy skin.
Wiecie już, co to jest bambik. Jeśli nie chcecie być tak określani, powinniście zdobyć nowy skin.

Fortnite to gra wymagająca nie lada zdolności. Aby odblokować dostęp do unikatowych skórek, trzeba wykazać się celnością strzelania, znajomością mapy, a także bezbłędnym wykorzystywaniem mechaniki budowania struktur (ścian i podłóg). To oznacza, że zdobycie skinów i pozbycie się miana „bambika” może stanowić spore wyzwanie. Oczywiście wspomniane przedmioty kosmetyczne da się też kupić za v-dolce, ale wtedy trzeba wydać prawdziwe pieniądze.

„Ale z ciebie bambik” – co to znaczy? Obelga czy przekomarzanie?

Nie da się ukryć, że określenie to jest nacechowane raczej negatywnie. „Bambik” – w odróżnieniu od używanych wcześniej nazw „noob” oraz „newbie” – nie bierze się z braku umiejętności w danej grze, tylko raczej odnosi do tego, jak wygląda postać.

Słowo „Bambik” może być zatem odbierane jako obelga związana z fizycznymi i wizualnymi przejawami braku doświadczenia w jakiejś dziedzinie.

Znajomość określenia „bambik” jest dość istotna, jako że przenika ono również do innych sfer życia i jest używane w szkołach, grupach rówieśniczych i na lekcjach wychowania fizycznego.

Pomimo raczej obraźliwego charakteru słowo to można też usłyszeć podczas przekomarzania się osób, które łączy przyjaźń i przewrotne poczucie humoru.

W takich przypadkach nazywanie się nawzajem nowicjuszami (lub właśnie bambikami) uznaje się za przejaw dobrego tonu. Skoro już wiecie, co to znaczy bambik, mamy nadzieję, że będzie używali tego zwrotu wyłącznie w pozytywnych kontekstach.

Może Cię zainteresować:

Komputronik Gaming Google News
Z wykształcenia księgowy, z zawodu analityk, z zamiłowania gracz. Łączy pasję do gier ze spostrzeżeniami na temat branży elektronicznej rozrywki i światowej gospodarki.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 - (8 głosów)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO