Baldur’s Gate 3 – wymagania sprzętowe. Wrota otworzą się szybciej, niż zakładano

| autor: Krzysiek Kalwasiński | Przeczytasz w 7 minut
Zwiększ rozmiar tekstu
Baldur’s Gate 3 – wymagania sprzętowe. Wrota otworzą się szybciej, niż zakładano

Twórcy Baldur’s Gate 3 opublikowali garść ważnych informacji na temat nadchodzącej produkcji. Dowiedzieliśmy się, że nowa odsłona kultowej serii będzie rekordowo długa i po brzegi wypełniona przerywnikami filmowymi. Okazało się też, że posiadacze PC zagrają w pełną wersję szybciej, niż planowano. Więcej informacji pojawiło się także na temat edycji xboksowej. Oprócz nowych faktów, w treści znajdują się również wcześniejsze ogłoszenia – m.in. zaktualizowane wymagania sprzętowe Baldur’s Gate 3 czy zawartość, która ma znaleźć się w pełnej wersji.

Spis treści:

Baldur’s Gate 3 – wymagania sprzętowe

Przy okazji udostępnienia gry we wczesnym dostępie Larian Studios ujawniło wymagania sprzętowe Baldur’s Gate 3. Wciąż nie są one wygórowane, ale jednak trochę urosły – twórcy dokonali aktualizacji.

Minimalne wymagania Baldur’s Gate 3:

 • System operacyjny: Windows 10 (64-bitowy)
 • Procesor: Intel Core i5-4690 lub AMD FX-8350
 • Pamięć: 8 GB RAM-u
 • Karta graficzna: Nvidia GeForce GTX 970 4 GB lub AMD Radeon RX 480 4 GB
 • DirectX: wersja 11Miejsce na dysku: 150 GB dostępnej przestrzeni

Zalecane wymagania Baldur’s Gate 3:

 • System operacyjny: Windows 10 (64-bitowy)
 • Procesor: Intel Core i7-8700K lub AMD Ryzen 5 3600
 • Pamięć: 16 GB RAM-u
 • Karta graficzna: Nvidia GeForce RTX 2060 Super 6 GB lub AMD Radeon RX 5700 XT 8 GB
 • DirectX: wersja 11Miejsce na dysku: 150 GB dostępnej przestrzeni


Baldur’s Gate 3 – premiera pełnej wersji na PC nieco szybciej

Baldur’s Gate jest bez wątpienia jedną z najlepszych serii w historii, która dumnie reprezentuje kultowe gry RPG. Nic więc dziwnego, że wiadomość o powstawaniu Baldur’s Gate 3 wywołała niemałe poruszenie wśród fanów. Wszak od premiery „dwójki” minęło już ponad 20 lat. Oczywiście po drodze pojawiły się odświeżone wersje kultowego RPG-a, ale przez długi czas „trójka” znajdowała się jedynie w sferze marzeń.

Ostatecznie Baldur’s Gate 3 od przeszło dwóch lat znajduje się w fazie wczesnego dostępu. Przez ten czas mogliśmy jedynie gdybać, kiedy gra opuści wczesny dostęp. Podczas ceremonii The Game Awards 2022 dowiedzieliśmy się, że tytuł ma mieć oficjalną premierę w sierpniu 2023 roku. Dokładną datę poznaliśmy przy okazji ostatniej prezentacji State of Play. Ostatnio została ona jednak przyspieszona, przynajmniej jeśli chodzi o wersję PC. Posiadacze PlayStation 5 będą musieli poczekać nieco dłużej.

Baldur’s Gate 3 zadebiutuje 3 sierpnia 2023 roku na PC. Wersja na PlayStation 5 po lekkiej obsuwie zadebiutuje 6 września.

Gdy pierwszy raz ogłoszono datę premiery, opublikowany został nowy zwiastun tytułu. Możemy na nim zobaczyć nieco cutscenek przybliżających fabułę, a także wiele fragmentów rozgrywki pochodzących z wersji na PlayStation 5. Całość możecie podziwiać poniżej.

Decyzja o przyspieszeniu premiery na PC została podyktowana tym, iż jest ona już po prawdzie gotowa – nie ma więc sensu kazać graczom dłużej czekać. Wersja na PlayStation 5 z kolei zaliczyła poślizg, bo dopieszczenie aspektów technicznych tego wydania przysparza twórcom nieco więcej trudności, niż zakładali.

Zobacz inne premiery 2023:
Najlepsze premiery gier 2023 roku

Baldur’s Gate 3 również na konsolach Microsoftu

Wraz ze zwiastunem Baldur’s Gate 3, który pojawił się w ramach najnowszego State of Play, dowiedzieliśmy się, że gra zadebiutuje na PlayStation 5. Sytuacja nieco zasmuciła fanów konsol Microsoftu. Na szczęście posiadacze Xboxa Series X/S prawdopodobnie również będą mogli zaopatrzyć się w grę w przyszłości.

Nie jest to co prawda potwierdzona informacja, ale twórca gry, Swen Vincke, wyraźnie zaznaczył, iż studio „nie bawi się w ekskluzywność”. Wspomniana wypowiedź (widoczna powyżej) wzbudziła niemałe poruszenie wśród fanów – wszak wciąż nie było oficjalnej zapowiedzi wersji dla Xboxa. W związku z tym reżyser postanowił rozwiać wątpliwości i potwierdzić, że jedynym powodem, dla którego nie zapowiedziano jeszcze Baldur’s Gate 3 na Xboxa, są pewne problemy techniczne.

„Gracze Xboxa. Widzimy Wasze pytania o to, czy i kiedy możecie spodziewać się Baldur’s Gate 3 w wersji na Waszą konsolę. Pracujemy nad nią już od jakiegoś czasu, ale natrafiliśmy na problemy techniczne – mowa o kooperacji na podzielonym ekranie. Wciąż dyskutujemy rozwiązanie tego problemu, ale nie jesteśmy w stanie stwierdzić, kiedy uda się je znaleźć. Nie lubimy zapowiadać czegokolwiek, dopóki nie jesteśmy na to gotowi. Nie chcemy też niepotrzebnie budzić nadziei, dopóki nie upewnimy się, że dostarczymy to, co obiecujemy”.

Więcej światła na ten aspekt rzucono w wywiadzie dla serwisu IGN. Warunkiem wydania gry na obie konsole Microsoftu jest to, że będą one posiadać te same funkcje w rozgrywce. Największe trudności sprawia zoptymalizowanie kooperacji na podzielonym ekranie, bo podczas wspólnej zabawy obaj gracze mogą poruszać się swobodnie – często po gęsto zaludniony miastach.

To jednak nie wszystko, bo problemem jest też to, jak bardzo Baldur’s Gate 3 się rozrosło podczas przebywania we wczesnym dostępie (skutkiem tego jest podniesienie minimalnych wymagań sprzętowych na PC). Xbox Series S ma trudności z udźwignięciem tego wszystkiego, ale Microsoft wspiera deweloperów w próbach rozwiązania tego problemu. Może się więc skończyć na tym, że wersja na słabsze konsole będzie musiała liczyć się z pewnymi ograniczeniami, ale na ten moment twórcy nie potrafią powiedzieć, czego mogą one dotyczyć.

Wcześniej dowiedzieliśmy się, że zapisany stan gry z Baldur’s Gate 3 będziemy mogli swobodnie przerzucać pomiędzy wszystkimi sprzętami, na których gra będzie dostępna za sprawą funkcji crossplay. Nic nie będzie więc stało na przeszkodzie, aby zacząć zabawę na PS5, a następnie kontynuować ją na PC.

Wczesny dostęp do Baldur’s Gate 3

Jak już wspomnieliśmy, na ten moment gra Baldur’s Gate 3 jest dostępna w wersji early access. Gracze testują ją od października 2020 roku. Obecna cena Baldur’s Gate 3 to 199 złotych. Grę możemy zakupić na następujących platformach dystrybucji (przypominamy jednak, że poniższe wersje gry nie są jeszcze pełną wersją, ponieważ Baldur’s Gate 3 jest nadal w fazie produkcji):

Na tę chwilę gra Baldur’s Gate 3 jest dostępna wyłącznie na komputerach osobistych. Tytuł zmierza również na PlayStation 5 i niewykluczone, że pojawi się na konsolach Xbox. Tak było w przypadku Divinity: Original Sin, które ogramy również na Xboksie i PlayStation – w zależności od tego, która platforma do grania bardziej nam odpowiada.

Baldur’s Gate 3 – nowa zawartość

Podczas rozmowy z redaktorami serwisu Rock Paper Shotgun założyciel studia Larian podzielił się nowymi informacjami na temat nadchodzącego Baldur’s Gate 3.

Przed premierą pełnej wersji Baldur’s Gate 3 do gry trafi jeszcze sporo zawartości, zwłaszcza jeśli chodzi o jej pierwszy akt.

To zarówno dobra, jak i zła wiadomość. Dobra z uwagi na to, że atrakcyjnej zawartości nigdy za wiele – twórca jest przekonany, że zadowoli ona oddanych fanów. Zła, ponieważ wymusi to ponowne zainstalowanie gry i zablokuje możliwość skorzystania z dotychczasowego zapisu gry – zmiany będą na tyle znaczące, że nie będzie on już kompatybilny.

To jednak ostatni przypadek, kiedy nastąpi taka „czystka” progresu. Swen Vincke obiecuje, że osobiście tego dopilnuje. Jeśli jednak gracze chcą cieszyć się grą w spokoju i o nic się nie martwić, radzi on poczekać do wydania wersji 1.0. Twórca nie przewiduje problemów, które mogłyby doprowadzić do opóźnienia premiery.

O czym opowie Baldur’s Gate 3? Fabuła

Baldur’s Gate 3 przedstawi historię osadzoną w obecnej erze Zapomnianych Krain. Twórcy potwierdzili, że akcja tytułu rozgrywa się 100 lat po wydarzeniach przedstawionych w grze Baldur’s Gate 2: Tron Bhaala. Wiąże się to również z połączeniem historii z pierwszymi dwiema częściami gry, o czym wspominali sami twórcy.

Naprawdę nie chcemy nikomu zepsuć niespodzianki, ale nie nazwalibyśmy tego Baldur’s Gate 3, gdyby nie było żadnego powiązania. Powiem tylko, że dotykamy historii pierwszych części – to, co się wtedy wydarzyło, prowadzi bezpośrednio do BG3. Nie zobaczysz tego na samym początku gry, lecz z czasem wszystko będzie zrozumiałe.

Baldur’s Gate 3 - fabuła

Głównymi antagonistami historii mają być Łupieżcy umysłów, którzy znaleźli sposób na podróżowanie między światami. Dokonują oni inwazji, w wyniku czego mieszkańcy poszczególnych krain zostają zarażeni pasożytem, żeby po pewnym czasie przemienić się w Illithida. Główny bohater Baldur’s Gate 3 oraz jego towarzysze również są pod jego wpływem, jednak z pewnego powodu charakteryzuje ich odporność na jego działanie. 

Początkowo naszym zadaniem będzie znalezienie lekarstwa, ale z czasem przekonamy się, że pasożyt zapewnia szereg dodatkowych umiejętności.

W grze znajdziemy się pośrodku jednej z najbardziej kultowych wojen z Dungeons & Dragons – Wojnie Krwi. Oparto ją na module Baldur’s Gate: Descent Into Avernus. Nie oznacza to jednak, że twórcy spoczęli na laurach i skorzystali z gotowej historii. Fabuła Baldur’s Gate 3 jest unikalna, a w celu jej odkrywania zwiedzimy między innymi Avernus, a także tytułowe Wrota Baldura.

Wszystkie scenki Baldur’s Gate 3 dłuższe od ośmiu sezonów Gry o tron

Wszystkie wydarzenia, które poznamy podczas przechodzenia Baldur’s Gate 3, zostaną oczywiście ukazane w formie scenek. Niektóre z nich będą skupiać się na dialogach, ale nie zabraknie tych bardziej filmowych. Wszystkich nagrań tego typu łącznie ma być ponad 170 godzin, co oznacza dłuższy czas trwania niż całe osiem sezonów serialowej Gry o tron. Tą i innymi podobnymi ciekawostkami twórcy podzielili się w aktualizacji dla społeczności na Steamie.

W Baldur’s Gate 3 będziemy też sporo czytać. Scenariusz gry liczy ponad 2 miliony słów, co pod kątem objętości przewyższa tolkienowską trylogię Władcy Pierścieni. Do dyspozycji mamy otrzymać siedmiu grywalnych bohaterów, z których każdy ma mieć bogatą i wyjątkową przeszłość, a co za tym idzie – pragnienia i cele. Bogaty kreator postaci pozwoli nam na wybór spośród 11 ras (i 31 podras) i przypisanie naszego protagonisty do jednej z 12 klas (i 46 podklas). Do tego dochodzi ponad 600 zaklęć, co daje trzykrotnie lepszy wynik względem tego, co oferowało rozbudowane Divinity: Original Sin.

Rozgrywka w Baldur’s Gate 3 – różnice względem poprzednich odsłon

Deweloperzy z Larian Studios zdecydowali się wprowadzić istotną zmianę w porównaniu do poprzednich części kultowej serii RPG. W Baldur’s Gate 3 walki będziemy prowadzić w trybie turowym, a nie w czasie rzeczywistym z aktywną pauzą, jak to było w „jedynce” i „dwójce”.

Jak przystało na grę w świecie Dungeons & Dragons, rzut kością będzie odgrywał dużą rolę w rozgrywce.

Twórcy nie zapomnieli, że ich najnowsza gra jest osadzona w świecie Dungeons & Dragons. Dlatego też istotny wpływ na rozgrywkę w Baldur’s Gate 3 będzie miał charakterystyczny dla papierowych RPG-ów rzut kostką. To właśnie od niego rozpocznie się każda potyczka, a rezultat zadecyduje o tym, kto pierwszy wykona ruch – my czy przeciwnik.

Duży wpływ na wynik walki będzie miało wykorzystanie elementów otoczenia – np. podpalimy rozlany olej lub zamoczymy broń w kwasie. Wszystko ma zależeć od tego, jaką akcję gracz zechce wykonać w swojej turze. Ten aspekt rozgrywki Baldur’s Gate 3 powinien dać nam ogromne możliwości.

Dodajmy, że grę będziemy mogli przejść w pojedynkę albo w trybie kooperacji. Druga opcja pozwoli na zabawę w maksymalnie cztery osoby (online) bądź tylko z jednym znajomym (lokalnie, na współdzielonym ekranie).

Kreator i klasy postaci w Baldur’s Gate 3

Zanim gracze skosztują dobrodziejstw związanych z turową walką, będą musieli stworzyć własną postać. Twórcy z Larian Studios oddali w nasze ręce rozbudowany kreator, umożliwiający stworzenie dowolnego głównego protagonisty. 

Baldur’s Gate 3 - kreator postaci

Nie zapomniano jednak o osobach, które chcą jak najszybciej przejść do zagłębienia się w historię Baldur’s Gate 3. Specjalnie dla nich przygotowano szereg gotowych postaci do wyboru. Podobnie wyglądało to w Divinity: Original Sin 2, gdzie to właśnie wymyśleni przez twórców bohaterowie byli najlepszym wyborem – przede wszystkim ze względu na większą liczbę dialogów.

Jak na prawdziwego RPG-a przystało, w Baldur’s Gate 3 znajdziemy kilka standardowych klas postaci, a dla każdej z nich przewidziano dodatkowe subklasy. Oczywiście, jak można się domyślić, wybór będzie miał diametralny wpływ na styl rozgrywki.

Oto lista dostępnych klas postaci w Baldur’s Gate 3:

 • Kleryk (Life, Light, Trickery)
 • Wojownik (Battle Master, Eldritch Knight)
 • Łowca (Hunter, Beast Master)
 • Łotrzyk (Arcane Trickster, Thief)
 • Czarnoksiężnik (Fiend, Great One)
 • Czarodziej (Evocation, Abjuration)
 • Druid (Circle of the Moon, Circle of the Land)
 • Mag (Draconic Bloodline, Wild Magic)
 • Barbarzyńca (Berserker, Wildheart)
 • Bard (College of Lore, College of Valour)
 • Mnich (Way of the Open Hand, Way of Shadow, Way of the Four Elements)
 • Paladyn (Oath of Devotion, Oath of the Ancients, Oath of Vengeance)
Zobacz także:
Najlepsze gry RPG
Najlepsze gry RPG

Mogą Cię zainteresować:

Komputronik Gaming Google News
Mój pierwszy wybór to wszelkiej maści gry zręcznościowe, ale dobrym RPG (zwłaszcza japońskim) również nie pogardzę. Bawi mnie wszystko poza typowymi grami sportowymi. Filmy również aktywnie zabierają mi czas, podobnie jak muzyka.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 - (12 głosów)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO