Wymagania sprzętowe Baldur’s Gate 3. Kiedy premiera pełnej wersji z nową zawartością?

| autor: Marcin Nic |Przeczytasz w 6 minut
Zwiększ rozmiar tekstu
Wymagania sprzętowe Baldur’s Gate 3. Kiedy premiera pełnej wersji z nową zawartością?

Fani doczekali się oficjalnego potwierdzenia premiery Baldur’s Gate 3. Za tą pełnoprawną kontynuację serii odpowiada Larian Studios, co oznacza, że o jakość „trójki” można być spokojnym, ponieważ deweloper specjalizuje się w produkcji RPG-ów. Na ten moment Baldur’s Gate 3 znajduje się jeszcze w early accessie. Dowiedzieliśmy się, że zanim gra wyjdzie z wczesnego dostępu, to trafi do niej jeszcze sporo nowej zawartości. Twórcy podzielili się szczegółami i jednocześnie zapowiedzieli, że nie będziemy mogli przenieść zapisu do premierowej wersji Baldur’s Gate 3.

Spis treści:

Baldur’s Gate 3 – wymagania sprzętowe

Przy okazji udostępnienia gry we wczesnym dostępie Larian Studios ujawniło wymagania sprzętowe Baldur’s Gate 3. Trzeba przyznać, że nie są one wygórowane i nawet kilkuletni komputer poradzi sobie z uruchomieniem nowego RPG-a.

Minimalne wymagania Baldur’s Gate 3:

 • System operacyjny: Windows 7 SP1 64-bit
 • Procesor: Intel i5-4690 / AMD FX 4350
 • Pamięć: 8 GB RAM-u
 • Karta graficzna: Nvidia GTX 780 / AMD Radeon R9 280X
 • DirectX: wersja 11
 • Miejsce na dysku: 150 GB dostępnej przestrzeni

Zalecane wymagania Baldur’s Gate 3:

 • System operacyjny: Windows 10 64-bit
 • Procesor: Intel i7 4770K / AMD Ryzen 5 1500X
 • Pamięć: 16 GB RAM-u
 • Karta graficzna: Nvidia GTX 1060 6GB / AMD RX580
 • DirectX: wersja 11
 • Miejsce na dysku: 150 GB dostępnej przestrzeni

Baldur’s Gate 3 – premiera pełnej wersji

Baldur’s Gate jest bez wątpienia jedną z najlepszych serii w historii, która dumnie reprezentuje kultowe gry RPG. Nic więc dziwnego, że wiadomość o powstawaniu Baldur’s Gate 3 wywołała niemałe poruszenie wśród fanów. Wszak od premiery „dwójki” minęło już ponad 20 lat. Oczywiście po drodze pojawiły się odświeżone wersje kultowego RPG-a, ale przez długi czas „trójka” znajdowała się jedynie w sferze marzeń.

Ostatecznie Baldur’s Gate 3 od przeszło dwóch lat znajduje się w fazie wczesnego dostępu. Przez ten czas mogliśmy jedynie gdybać, kiedy gra opuści wczesny dostęp. Wątpliwości rozwiano dopiero na imprezie The Game Awards 2022.

Dowiedzieliśmy się na niej, że Baldur’s Gate 3 opuści wczesny dostęp, a tym samym będzie miał swoją oficjalną premierę, w sierpniu 2023 roku.

Przy okazji tego ogłoszenia otrzymaliśmy również nowy zwiastun tytułu, prezentujący tytułowe miasto i zapowiadający powrót bohaterów doskonale znanych z dwóch poprzednich części, czyli Minsca i Jaheirę. Całość możecie podziwiać poniżej.

Zobacz inne premiery 2023:
Najlepsze premiery gier 2023 roku

Wczesny dostęp do Baldur’s Gate 3

Jak już wspomnieliśmy, na ten moment gra Baldur’s Gate 3 jest dostępna w wersji early access. Gracze testują ją od października 2020 roku. Obecna cena Baldur’s Gate 3 to 199 złotych. Grę możemy zakupić na następujących platformach dystrybucji (przypominamy jednak, że poniższe wersje gry nie są jeszcze pełną wersją, ponieważ Baldur’s Gate 3 jest nadal w fazie produkcji):

Na tę chwilę gra Baldur’s Gate 3 jest dostępna wyłącznie na komputerach osobistych. Można się jednak spodziewać, że prędzej czy później trafi również na konsole. Tak było w przypadku Divinity: Original Sin, które teraz ogramy również na Xboksie i PlayStation – w zależności od tego, która platforma do grania bardziej nam odpowiada.

Edycja kolekcjonerska Baldur’s Gate 3

Oprócz zwykłego wydania do sprzedaży trafiła edycja kolekcjonerska Baldur’s Gate 3. Ma ona ściśle limitowany nakład – 25 tysięcy egzemplarzy. Osoby, które zdecydują się na jej kupno, mogą liczyć na mnóstwo atrakcji. W jej skład, oprócz samej gry wchodzi:

 • Zestaw 32 naklejek
 • Mierząca 25 cm diorama
 • 160-stronicowy artbook
 • Sporych rozmiarów i bardzo szczegółowa kość D20
 • Materiałowa mapa
 • Brelok oraz karty postaci
 • Nie zapominajmy też o samym pudełku, które prezentuje się atrakcyjnie i będzie mogło posłużyć jako ozdoba na półce.

Warto wspomnieć również o tym, że pierwszych 15 tysięcy nabywców otrzyma bonus w postaci dwóch zestawów boosterów z serii Magic: The Gathering Battle for Baldur’s Gate oraz Commander Legends: Battle for Baldur’s Gate. Całość wyceniono na 270 dolarów (około 1187 złotych). „Kolekcjonerka” jest dostępna w przedsprzedaży na oficjalnej stronie gry Baldur’s Gate 3. Edycja Kolekcjonerska zostanie rozesłana do nabywców w tym samym terminie, w którym odbędzie się premiera produkcji, czyli w sierpniu 2023 roku.

Baldur’s Gate 3 Edycja kolekcjonerska
Edycja kolekcjonerska Baldur’s Gate 3

Baldur’s Gate 3 – nowa zawartość

Podczas rozmowy z redaktorami serwisu Rock Paper Shotgun założyciel studia Larian podzielił się nowymi informacjami na temat nadchodzącego Baldur’s Gate 3.

Przed premierą pełnej wersji Baldur’s Gate 3 do gry trafi jeszcze sporo zawartości, zwłaszcza jeśli chodzi o jej pierwszy akt.

To zarówno dobra, jak i zła wiadomość. Dobra z uwagi na to, że atrakcyjnej zawartości nigdy za wiele – twórca jest przekonany, że zadowoli ona oddanych fanów. Zła, ponieważ wymusi to ponowne zainstalowanie gry i zablokuje możliwość skorzystania z dotychczasowego zapisu gry – zmiany będą na tyle znaczące, że nie będzie on już kompatybilny.

To jednak ostatni przypadek, kiedy nastąpi taka „czystka” progresu. Swen Vincke obiecuje, że osobiście tego dopilnuje. Jeśli jednak gracze chcą cieszyć się grą w spokoju i o nic się nie martwić, radzi on poczekać do wydania wersji 1.0. Twórca nie przewiduje problemów, które mogłyby doprowadzić do opóźnienia premiery.

O czym opowie Baldur’s Gate 3? Fabuła

Baldur’s Gate 3 przedstawi historię osadzoną w obecnej erze Zapomnianych Krain. Twórcy potwierdzili, że akcja tytułu rozgrywa się 100 lat po wydarzeniach przedstawionych w grze Baldur’s Gate 2: Tron Bhaala. Wiąże się to również z połączeniem historii z pierwszymi dwiema częściami gry, o czym wspominali sami twórcy.

Naprawdę nie chcemy nikomu zepsuć niespodzianki, ale nie nazwalibyśmy tego Baldur’s Gate 3, gdyby nie było żadnego powiązania. Powiem tylko, że dotykamy historii pierwszych części – to, co się wtedy wydarzyło, prowadzi bezpośrednio do BG3. Nie zobaczysz tego na samym początku gry, lecz z czasem wszystko będzie zrozumiałe.

Baldur’s Gate 3 - fabuła

Głównymi antagonistami historii mają być Łupieżcy umysłów, którzy znaleźli sposób na podróżowanie między światami. Dokonują oni inwazji, w wyniku czego mieszkańcy poszczególnych krain zostają zarażeni pasożytem, żeby po pewnym czasie przemienić się w Illithida. Główny bohater Baldur’s Gate 3 oraz jego towarzysze również są pod jego wpływem, jednak z pewnego powodu charakteryzuje ich odporność na jego działanie. 

Początkowo naszym zadaniem będzie znalezienie lekarstwa, ale z czasem przekonamy się, że pasożyt zapewnia szereg dodatkowych umiejętności.

W grze znajdziemy się pośrodku jednej z najbardziej kultowych wojen z Dungeons & Dragons – Wojnie Krwi. Oparto ją na module Baldur’s Gate: Descent Into Avernus. Nie oznacza to jednak, że twórcy spoczęli na laurach i skorzystali z gotowej historii. Fabuła Baldur’s Gate 3 jest unikalna, a w celu jej odkrywania zwiedzimy między innymi Avernus, a także tytułowe Wrota Baldura.

Rozgrywka w Baldur’s Gate 3 – różnice względem poprzednich odsłon

Deweloperzy z Larian Studios zdecydowali się wprowadzić istotną zmianę w porównaniu do poprzednich części kultowej serii RPG. W Baldur’s Gate 3 walki będziemy prowadzić w trybie turowym, a nie w czasie rzeczywistym z aktywną pauzą, jak to było w „jedynce” i „dwójce”.

Jak przystało na grę w świecie Dungeons & Dragons, rzut kością będzie odgrywał dużą rolę w rozgrywce.

Twórcy nie zapomnieli, że ich najnowsza gra jest osadzona w świecie Dungeons & Dragons. Dlatego też istotny wpływ na rozgrywkę w Baldur’s Gate 3 będzie miał charakterystyczny dla papierowych RPG-ów rzut kostką. To właśnie od niego rozpocznie się każda potyczka, a rezultat zadecyduje o tym, kto pierwszy wykona ruch – my czy przeciwnik.

Duży wpływ na wynik walki będzie miało wykorzystanie elementów otoczenia – np. podpalimy rozlany olej lub zamoczymy broń w kwasie. Wszystko ma zależeć od tego, jaką akcję gracz zechce wykonać w swojej turze. Ten aspekt rozgrywki Baldur’s Gate 3 powinien dać nam ogromne możliwości.

Dodajmy, że grę będziemy mogli przejść w pojedynkę albo w trybie kooperacji. Druga opcja pozwoli na zabawę w maksymalnie cztery osoby (online) bądź tylko z jednym znajomym (lokalnie, na współdzielonym ekranie).

Kreator i klasy postaci w Baldur’s Gate 3

Zanim gracze skosztują dobrodziejstw związanych z turową walką, będą musieli stworzyć własną postać. Twórcy z Larian Studios oddali w nasze ręce rozbudowany kreator, umożliwiający stworzenie dowolnego głównego protagonisty. 

Baldur’s Gate 3 - kreator postaci

Nie zapomniano jednak o osobach, które chcą jak najszybciej przejść do zagłębienia się w historię Baldur’s Gate 3. Specjalnie dla nich przygotowano szereg gotowych postaci do wyboru. Podobnie wyglądało to w Divinity: Original Sin 2, gdzie to właśnie wymyśleni przez twórców bohaterowie byli najlepszym wyborem – przede wszystkim ze względu na większą liczbę dialogów.

Jak na prawdziwego RPG-a przystało, w Baldur’s Gate 3 znajdziemy kilka standardowych klas postaci, a dla każdej z nich przewidziano dodatkowe subklasy. Oczywiście, jak można się domyślić, wybór będzie miał diametralny wpływ na styl rozgrywki.

Oto lista dostępnych klas postaci w Baldur’s Gate 3:

 • Kleryk (Life, Light, Trickery)
 • Wojownik (Battle Master, Eldritch Knight)
 • Łowca (Hunter, Beast Master)
 • Łotrzyk (Arcane Trickster, Thief)
 • Czarnoksiężnik (Fiend, Great One)
 • Czarodziej (Evocation, Abjuration)
 • Druid (Circle of the Moon, Circle of the Land)
 • Mag (Draconic Bloodline, Wild Magic)
 • Barbarzyńca (Berserker, Wildheart)
 • Bard (College of Lore, College of Valour)
 • Mnich (Way of the Open Hand, Way of Shadow, Way of the Four Elements)
 • Paladyn (Oath of Devotion, Oath of the Ancients, Oath of Vengeance)
Zobacz także:
Najlepsze gry RPG
Najlepsze gry RPG
Komputronik Gaming Google News

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Marcin Nic
Pasjonat wszelkich urządzeń mobilnych i nowinek technologicznych. Sympatyk koszykówki zza wielkiego oceanu. W wolnej chwili widz seriali i filmów o tematyce wojennej z różnych okresów historycznych.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 - (9 głosów)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO