Baldur’s Gate 3 – kiedy premiera? Cena i wymagania

Autor
Marcin Nic
Pasjonat wszelkich urządzeń mobilnych i nowinek technologicznych. Sympatyk koszykówki zza wielkiego oceanu. W wolnej chwili widz seriali i filmów o tematyce wojennej z różnych okresów historycznych.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 - (5 głosów)
| autor: Marcin Nic |Przeczytasz w 5 minut
Zwiększ rozmiar tekstu
Baldur’s Gate 3 – kiedy premiera? Cena i wymagania

Baldur’s Gate jest bez wątpienia jedną z najlepszych serii w historii, która dumnie reprezentuje kultowe gry RPG. Nic więc dziwnego, że wiadomość o powstawaniu Baldur’s Gate 3 wywołała niemałe poruszenie wśród fanów. Wszak od premiery „dwójki” minęło już ponad 20 lat. Oczywiście po drodze pojawiły się odświeżone wersje kultowego RPG-a, ale przez długi czas „trójka” znajdowała się jedynie w sferze marzeń.

Fani jednak doczekali się zapowiedzi pełnoprawnej kontynuacji, za którą odpowiada Larian Studios. O jakość Baldur’s Gate 3 można być spokojnym, ponieważ deweloper specjalizuje się w produkcji RPG-ów. Na koncie ma bardzo dobrze ocenianą serię Divinity: Original Sin, a doświadczenie zebrane przy jej tworzeniu na pewno zaprocentuje podczas produkcji Baldur’s Gate 3.

Spis treści:

Baldur’s Gate 3 – premiera, cena i platformy

Na ten moment nie wiadomo, kiedy nastąpi oficjalna premiera Baldur’s Gate 3. Twórcy z Larian Studios obiecywali, że zrobią wszystko, co w ich mocy, żeby gracze mogli wrócić do świata Wrót Baldura jeszcze w 2022 roku.

Niestety w tym roku premiera Baldur’s Gate 3 raczej się nie odbędzie. Można śmiało założyć, że pełna wersja gry pojawi się dopiero w 2023 r.

Wczesny dostęp do Baldur’s Gate 3

Warto przypomnieć, że obecnie gra Baldur’s Gate 3 jest dostępna w wersji early access. Gracze testują ją od października 2020 roku. Niestety, jak dotąd przedstawiciele Larian Studios nie zdecydowali się na podanie daty premiery pełnej wersji swojego nadchodzącego dzieła. Obecna cena Baldur’s Gate 3 to 199 złotych. Grę możemy zakupić na następujących platformach dystrybucji (przypominamy jednak, że poniższe wersje gry nie są jeszcze pełną wersją, ponieważ Baldur’s Gate 3 jest nadal w fazie produkcji):

Na tę chwilę gra Baldur’s Gate 3 jest dostępna wyłącznie na komputerach osobistych. Można się jednak spodziewać, że prędzej czy później trafi również na konsole. Tak było w przypadku Divinity: Original Sin, które teraz ogramy również na Xboksie i PlayStation – w zależności od tego, która platforma do grania bardziej nam odpowiada. 

Baldur’s Gate 3 – wymagania sprzętowe

Z okazji udostępnienia gry we wczesnym dostępie Larian Studios ujawniło wymagania sprzętowe Baldur’s Gate 3. Trzeba przyznać, że nie są one wygórowane i nawet kilkuletni komputer poradzi sobie z uruchomieniem nowego RPG-a.

Minimalne wymagania Baldur’s Gate 3:

 • System operacyjny: Windows 7 SP1 64-bit
 • Procesor: Intel i5-4690 / AMD FX 4350
 • Pamięć: 8 GB RAM-u
 • Karta graficzna: Nvidia GTX 780 / AMD Radeon R9 280X
 • DirectX: wersja 11
 • Miejsce na dysku: 150 GB dostępnej przestrzeni

Zalecane wymagania Baldur’s Gate 3:

 • System operacyjny: Windows 10 64-bit
 • Procesor: Intel i7 4770K / AMD Ryzen 5 1500X
 • Pamięć: 16 GB RAM-u
 • Karta graficzna: Nvidia GTX 1060 6GB / AMD RX580
 • DirectX: wersja 11
 • Miejsce na dysku: 150 GB dostępnej przestrzeni

O czym opowie Baldur’s Gate 3? Fabuła

Baldur’s Gate 3 przedstawi historię osadzoną w obecnej erze Zapomnianych Krain. Twórcy potwierdzili, że akcja tytułu rozgrywa się 100 lat po wydarzeniach przedstawionych w grze Baldur’s Gate 2: Tron Bhaala. Wiąże się to również z połączeniem historii z pierwszymi dwiema częściami gry, o czym wspominali sami twórcy.

Naprawdę nie chcemy nikomu zepsuć niespodzianki, ale nie nazwalibyśmy tego Baldur’s Gate 3, gdyby nie było żadnego powiązania. Powiem tylko, że dotykamy historii pierwszych części – to, co się wtedy wydarzyło, prowadzi bezpośrednio do BG3. Nie zobaczysz tego na samym początku gry, lecz z czasem wszystko będzie zrozumiałe.

Baldur’s Gate 3 - fabuła

Głównymi antagonistami historii mają być Łupieżcy umysłów, którzy znaleźli sposób na podróżowanie między światami. Dokonują oni inwazji, w wyniku czego mieszkańcy poszczególnych krain zostają zarażeni pasożytem, żeby po pewnym czasie przemienić się w Illithida. Główny bohater Baldur’s Gate 3 oraz jego towarzysze również są pod jego wpływem, jednak z pewnego powodu charakteryzuje ich odporność na jego działanie. 

Początkowo naszym zadaniem będzie znalezienie lekarstwa, ale z czasem przekonamy się, że pasożyt zapewnia szereg dodatkowych umiejętności.

W grze znajdziemy się pośrodku jednej z najbardziej kultowych wojen z Dungeons & Dragons – Wojnie Krwi. Oparto ją na module Baldur’s Gate: Descent Into Avernus. Nie oznacza to jednak, że twórcy spoczęli na laurach i skorzystali z gotowej historii. Fabuła Baldur’s Gate 3 jest unikalna, a w celu jej odkrywania zwiedzimy między innymi Avernus, a także tytułowe Wrota Baldura.

Rozgrywka w Baldur’s Gate 3 – różnice względem poprzednich odsłon

Deweloperzy z Larian Studios zdecydowali się wprowadzić istotną zmianę w porównaniu do poprzednich części kultowej serii RPG. W Baldur’s Gate 3 walki będziemy prowadzić w trybie turowym, a nie w czasie rzeczywistym z aktywną pauzą, jak to było w „jedynce” i „dwójce”.

Jak przystało na grę w świecie Dungeons & Dragons, rzut kością będzie odgrywał dużą rolę w rozgrywce.

Twórcy nie zapomnieli, że ich najnowsza gra jest osadzona w świecie Dungeons & Dragons. Dlatego też istotny wpływ na rozgrywkę w Baldur’s Gate 3 będzie miał charakterystyczny dla papierowych RPG-ów rzut kostką. To właśnie od niego rozpocznie się każda potyczka, a rezultat zadecyduje o tym, kto pierwszy wykona ruch – my czy przeciwnik.

Duży wpływ na wynik walki będzie miało wykorzystanie elementów otoczenia – np. podpalimy rozlany olej lub zamoczymy broń w kwasie. Wszystko ma zależeć od tego, jaką akcję gracz zechce wykonać w swojej turze. Ten aspekt rozgrywki Baldur’s Gate 3 powinien dać nam ogromne możliwości.

Dodajmy, że grę będziemy mogli przejść w pojedynkę albo w trybie kooperacji. Druga opcja pozwoli na zabawę w maksymalnie cztery osoby (online) bądź tylko z jednym znajomym (lokalnie, na współdzielonym ekranie).

Kreator i klasy postaci w Baldur’s Gate 3

Zanim gracze skosztują dobrodziejstw związanych z turową walką, będą musieli stworzyć własną postać. Twórcy z Larian Studios oddali w nasze ręce rozbudowany kreator, umożliwiający stworzenie dowolnego głównego protagonisty. 

Baldur’s Gate 3 - kreator postaci

Nie zapomniano jednak o osobach, które chcą jak najszybciej przejść do zagłębienia się w historię Baldur’s Gate 3. Specjalnie dla nich przygotowano szereg gotowych postaci do wyboru. Podobnie wyglądało to w Divinity: Original Sin 2, gdzie to właśnie wymyśleni przez twórców bohaterowie byli najlepszym wyborem – przede wszystkim ze względu na większą liczbę dialogów.

Jak na prawdziwego RPG-a przystało, w Baldur’s Gate 3 znajdziemy kilka standardowych klas postaci, a dla każdej z nich przewidziano dodatkowe subklasy. Oczywiście, jak można się domyślić, wybór będzie miał diametralny wpływ na styl rozgrywki.

Oto lista dostępnych klas postaci w Baldur’s Gate 3:

 • Kleryk (Life, Light, Trickery)
 • Wojownik (Battle Master, Eldritch Knight)
 • Łowca (Hunter, Beast Master)
 • Łotrzyk (Arcane Trickster, Thief)
 • Czarnoksiężnik (Fiend, Great One)
 • Czarodziej (Evocation, Abjuration)
 • Druid (Circle of the Moon, Circle of the Land)
 • Mag (Draconic Bloodline, Wild Magic)
 • Barbarzyńca (Berserker, Wildheart)
 • Bard (College of Lore, College of Valour)
 • Mnich (Way of the Open Hand, Way of Shadow, Way of the Four Elements)
 • Paladyn (Oath of Devotion, Oath of the Ancients, Oath of Vengeance)
Zobacz także:
Najlepsze gry RPG
Najlepsze gry RPG
Komputronik Gaming Google News

Mogą Cię zainteresować:

Czytaj Więcej


Czytaj NANO