Baldur’s Gate 3 – poradnik dla początkujących

| autor: Miłosz "AlexB" Szubert | Przeczytasz w 3 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu
Baldur’s Gate 3 – poradnik dla początkujących

Najnowsze RPG od studia Larian, czyli Baldur’s Gate 3 niemal z miejsca stało się ogromnym hitem. Jeśli przymierzacie się do rozpoczęcia zabawy przy tej produkcji, to serwis PC Gamer przygotował 5 praktycznych wskazówek, o których powinniście pamiętać w pierwszych kilku godzinach rozgrywki. Poniżej znajdziesz porady, które przydadzą Ci się na początek zabawy przy BG3. Uwaga! W opisach możecie natknąć się jednak na pewne spoilery.

1. Płonący miecz

Pod koniec prologu, gdy rozpoczyna się starcie, w którym naszym zadaniem jest dotarcie do panelu sterującego okrętem i wykonanie skoku teleportacyjnego, możesz pomóc łupieżcy umysłów w pokonaniu jego przeciwnika. Masz na to 14 tur, więc spokojnie powinno udać Ci się to zrobić z odpowiednim zapasem, by wykonać także główne zadanie. Po śmierci demona możemy przeszukać jego ciało. Znajdziemy w nim dwuręczny miecz zadający +K4 obrażeń od ognia, co w początkowych etapach zabawy jest bardzo cennym bonusem. 

Musisz jednak uważać, gdyż po pokonaniu wroga łupieżca umysłów staje się wrogi również wobec nas. Dlatego dobrym pomysłem będzie wysłanie jednego z członków drużyny w pobliże konsoli, by był natychmiast gotowy do jej uruchomienia.

2. Użyteczny trup

Na północ od plaży, na której się rozbiłeś, trafisz na Posępne Serce, która próbuje dostać się do starożytnych ruin. Samo otworzenie wrót nie należy do najprostszych zadań, lecz w okolicy znajdują się na szęście inne wejścia. Będąc już w środku uważaj na pułapki i dostań się do ciężkich, dębowych drzwi, za którymi znajduje się posąg. Zdaj test percepcji, po czym powinieneś zobaczyć przycisk, po wciśnięciu którego Twoim oczom ukaże się sarkofag. Po pokonaniu nieumarłych, którzy ożyją w tym momencie, otwórz grób. Znajdziesz w nim chętnego do pomocy i zaskakująco żywotnego trupa.

Od tej pory będziesz mógł skorzystać z jego pomocy w obozie. Za drobną opłatą będzie on wskrzeszał poległych towarzyszy, przyzywał pomocników, jeśli w naszej drużynie pojawią się wakaty, oraz pomoże w zmianie klasy głównego bohatera (bądź bohaterki).

3. Przyjaciel diabelstw

Wśród diabelstw, które znajdziesz w Szmaragdowym gaju, jest grupa dzieci. Jeśli będziesz miał w swojej drużynie łotrzyka (nieważne, czy to główna postać, czy towarzysz jak chociażby Astarion), możesz wejść z nimi w interakcję. Pozwoli to dostrzec, że urwisy próbują Cię oszukać, a jeśli poprowadzisz rozmowę dobrze, nawet się z nimi zaprzyjaźnisz.

4. Ogry do pomocy

Na tyłach opanowanej przez gobliny Zniszczonej Wioski znajduje się dom, w którym przebywają trzy ogry. Porozmawiaj z nimi i jeśli zdasz odpowiednie, i niestety niełatwe, testy oszustwa oraz zastraszenia lub perswazji, ofiarują Ci róg bojowy. Po zadęciu w niego, rzeczone ogry wspomogą Cię w walce. Haczyk polega jednak na tym, że będą zabijali wszystko wokół, wraz z sojusznikami Twojej drużyny i cywilami. Warto zatem mieć to na uwadze przed wykorzystaniem tego ułatwienia.

Na pomoc ogrów możemy także liczyć po zapłaceniu 1000 sztuk złota i zdaniu nieco łatwiejszego, niż w opisywanym powyżej sposobie, testu oszustwa.

5. Brudne interesy

W Gaju Silvanusa tuż przy głównym wejściu, gdzie po raz pierwszy spotykasz Kaghę, znajduje się tajna skrzynia. Jest w niej tajna korespondencja, wskazująca na fakt, że tymczasowa arcydruidka prowadzi dość podejrzane interesy. Zainicjuje to zadanie, które wybawi sługi natury od niemałych kłopotów.

Jak zatem widać, już sam początek przygody obfituje w sekrety i ciekawostki, które zdecydowanie są w stanie ubarwić i ułatwić rozgrywkę. A należy pamiętać, że sam główny wątek ma wystarczać na co najmniej 75 godzin. Na przestrzeni fabuły znajdziecie zatem całą masę innych sekretów. Warto mieć oczy szeroko otwarte.

Inne popularne poradniki do BG3:

Komputronik Gaming Google News
Filmoznawca z wykształcenia. Interesuje się wszystkim, co interesujące. Fan tenisa, koszykówki, komiksów, dobrych książek i gier strategicznych Paradoxu. Od niedawna domorosły Mistrz Gry (podobno wychodzi mu to całkiem nieźle).
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 - (6 głosów)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO