Baldur’s Gate 3 – 10 błędów, które mogą zepsuć rozgrywkę od początku

| autor: Krzysiek Kalwasiński | Przeczytasz w 3 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu
Baldur’s Gate 3 – 10 błędów, które mogą zepsuć rozgrywkę od początku

Baldur’s Gate 3 to, wzorem klasyki gatunku, gra, która oferuje ogromną swobodę. Ma to jednak swoje następstwa – w tytule nie brakuje rozmaitych wyborów, których konsekwencje mogą być odczuwalne na przestrzeni całej gry. Wymieniliśmy 10 błędów, których należy unikać.

1. Rozmawianie bez wszystkich członków drużyny

Baldur’s Gate 3 to gra stawiająca na immersję i ważną jej częścią są członkowie drużyny. Podejmowanie rozmów bez ich udziału może negatywnie odbić się na czerpaniu przyjemności z odkrywania smaczków – grając w ten sposób, nie doświadczycie gry w pełni. Tym bardziej, że relacje z towarzyszami to ważny element całej przygody.

2. Niezwiedzanie całej mapy

Świat w Baldur’s Gate 3 jest ogromny, ale – mimo czasu, jaki to zabiera – warto zwiedzać go skrupulatnie i odkrywać regiony zasłonięte mgłą wojny. Pomóc w tym mogą pomocnicy (Familiars) ze swoimi specjalnymi umiejętnościami – jak np. skok i latanie. W ten sposób odkryjecie ciekawe i ważne miejsca. Korzystanie z tych umiejętności to też dobry sposób na wykrywanie wrogów.

3. Unikanie konsekwencji wyborów

Baldur’s Gate 3 pozwala zapisywać stan gry w dowolnym momencie. Kuszącym zabiegiem może być robienie tego przed każdą scenką i powtarzanie jej w razie niezadowalającego rezultatu. Rujnuje to jednak doświadczenie w grze mocno opierającej się na wyborach. Zamiast starać się o idealne przejście gry, lepiej zobaczyć konsekwencje naszych działań, które czasami odczuwalne są dopiero po jakimś czasie. Siła gry Larian Studios w dużej mierze bierze się z jej nieprzewidywalności.

4. Rzadkie korzystanie z obozowania

Baldur’s Gate 3 oferuje możliwość odpoczywania w obozach i zbierania sił po wyczerpujących starciach. W ten sposób możecie zadbać o to, aby drużyna była gotowa do podjęcia kolejnej walki. Trzeba jednak uważać, aby nie robić tego w trakcie misji ograniczonych czasowo, bo będzie to oznaczać porażkę.

5. Niezbieranie jedzenia

Żeby poprzedni punkt miał sens, trzeba posiadać odpowiednią ilość zapasów – tylko w ten sposób drużyna będzie mogła w pełni odpocząć. Dlatego ilekroć natkniecie się na jedzenie i podobnego typu przedmioty, zawsze zabierajcie je ze sobą. W ten sposób unikniecie nieprzyjemnych sytuacji, w których okaże się, że Waszej drużynie brakuje środków do życia.

6. Ocenianie akcji jedynie na podstawie potencjału bojowego

Baldur’s Gate 3 różni się od współczesnych przedstawicieli gatunku RPG, w których możemy bez większych ograniczeń wykonywać wszystkie akcje, korzystając z ich wysokiego potencjału. Inaczej jest w grze Larian Studios, bo liczba punktów akcji na dany scenariusz jest ograniczona. Nieprzywiązywanie uwagi do kosztu samej akcji może sprawić, że zabraknie ich wtedy, kiedy będą najbardziej potrzebne.

7. Odłączanie się od drużyny

Wspominamy wyżej, żeby możliwie jak najczęściej rozmawiać z napotkanymi postaciami w towarzystwie wszystkich postaci. Przebywanie w pełnym składzie jest ważne również z uwagi na potencjalne starcia, bo te mogą nastąpić w niemal w każdej chwili. Każdy z członków drużyny pełni określoną rolę w walce i jeśli nie będzie go w pobliżu, walka najpewniej potoczy się dla Was bardzo niekorzystnie.

8. Kończenie rund w złym momencie

Niektóre z klas w Baldur’s Gate 3 mogą odkryć mgłę wojny zakrywającą mapę i np. znaleźć przeciwników. W takiej sytuacji można ich zaskoczyć, zadając pierwszy cios z dużej odległości. W takiej sytuacji łatwo przedwcześnie zakończyć rundę i stracić punkty akcji, które można wykorzystać na rozmieszczenie pozostałych członków drużyny – i dopiero wtedy wprowadzić ich do starcia poprzez wykonanie „darmowego” ataku.

9. Niekorzystanie z otoczenia podczas walk

Niejednokrotnie podczas walk w Baldur’s Gate 3 natkniecie się na różnego rodzaju elementy otoczenia, które można wykorzystać w walce – np. wybuchające beczki czy grzyby i rośliny rozpylające truciznę. Wykorzystywanie ich w odpowiedni sposób może znacząco ułatwić kolejne starcia, choć oczywiście trzeba pamiętać, aby przy tym nie wpędzić w pułapkę swojej drużyny.

10. Zabijanie sprzedawców

Może się wydawać, że zabicie i ograbienie sprzedawcy to dobry sposób na wzbogacenie się. Łatwo jednak przekonać się, że to poważny błąd. Nie tylko tracicie w ten sposób cennego handlarza, ale i dowiadujecie się, że nie ma on wszystkich towarów przy sobie. Lepiej jest spróbować okraść handlarza i zdobyty przedmiot sprzedać komuś innemu, choć jest to oczywiście ryzykowne, bo jeśli strażnicy Was przyłapią, to zostaniecie wtrąceni do więzienia.

To wszystkie 10 błędów, których należy unikać podczas grania w Baldur’s Gate 3. Na koniec przypominamy, że gra jest obecnie dostępna jedynie na PC, ale 6 września 2023 roku ukaże się także na PlayStation 5.

Może Cię zainteresować:

Komputronik Gaming Google News
Mój pierwszy wybór to wszelkiej maści gry zręcznościowe, ale dobrym RPG (zwłaszcza japońskim) również nie pogardzę. Bawi mnie wszystko poza typowymi grami sportowymi. Filmy również aktywnie zabierają mi czas, podobnie jak muzyka.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 - (3 głosy)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO