AU Optronics pokazał matrycę 480 Hz – raj dla graczy, czy niepotrzebna walka na liczby?

| autor: Jakub Bielecki | Przeczytasz w 2 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu
AU Optronics pokazał matrycę 480 Hz – raj dla graczy, czy niepotrzebna walka na liczby?

Producenci sprzętu komputerowego od lat toczą niekończący się wyścig. Jego celem jest osiągnięcie jak najlepszych parametrów podzespołów, a tym samym przyciągnięcie klientów. Poza wzrostem wydajności komputerów, czy rosnącą pojemnością dysków, istotna jest też możliwość generowania obrazu w jak najlepszej jakości.

Wpływ na to mają zarówno potężne karty graficzne, jak i same ekrany. Jeden z wiodących producentów matryc – AU Optronics – zapowiedział właśnie kolejny przełom w tej dziedzinie. Matryca 480 Hz oznacza ultraszybkie odświeżanie, płynny obraz, a przez to jeszcze większe wrażenia płynące z komputerowej rozgrywki.

Odświeżanie szybsze o 30% od aktualnego rekordzisty!

Dziś przeznaczone dla graczy monitory, a także ekrany w laptopach gamingowych mają maksymalnie 360 Hz. Co oznacza to w praktyce? Kolejne klatki wyświetlane są z prędkością 360x na każdą sekundę. Standardowe wyświetlacze (na przykład w telewizorach) mają najczęściej 60 Hz. O ekranach mówimy, że mają dobry parametr „częstotliwość odświeżania”, gdy mają 120 lub 144 Hz. Wyższy wynik oznacza już świetne parametry, co nie zniechęca producentów matryc do stałego rozwoju.

W trakcie zakończonych niedawno targów SID Display Week 2022 zaprezentowano matrycę z odświeżaniem 480 Hz.

Mówimy więc o lepszej częstotliwości odświeżania o aż 120 Hz w stosunku do dotychczas spotykanych matryc.

Matryca 480 Hz w laptopach dla graczy i większych ekranach

Pierwszy zaprezentowany ekran ma przekątną 16″ i świetny czas reakcji wynoszący 1 ms. Jego rozdzielczość to Full HD. Co ciekawe, matrycę 480 Hz wykonano w technologii TN, która nie jest już raczej spotykana w komputerach wysokiej klasy.

Drugim przedstawionym produktem był natomiast ekran wielkości 24″, który można będzie wykorzystać jako monitor do gamingowej stacji roboczej (PC).

Poza matrycami z częstotliwością odświeżania 480 Hz, AU Optronics pokazał na targach również matrycę z wbudowaną kamerą do wideo rozmów. Takie rozwiązanie przybliża nas do bezramkowych laptopów. Podobne rozwiązania od kilku lat są już wykorzystywane w telefonach komórkowych.

Niestety, nie znamy jeszcze daty wprowadzenia zaprezentowanych rozwiązań na rynek. Nie wiemy też, którzy producenci sprzętu komputerowego wykorzystają te rozwiązania. Warto dodać, że nad matrycami 480 Hz pracuje także LG.

Mogą Cię zainteresować:

Komputronik Gaming Google News
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 - (3 głosy)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO