Twórcy Atomic Heart odpowiadają na kontrowersje dotyczące związków z Rosją

| autor: Miłosz "AlexB" Szubert |Przeczytasz w 2 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu
Twórcy Atomic Heart odpowiadają na kontrowersje dotyczące związków z Rosją

Niedługo minie rok od rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Niemal od pierwszego dnia wielu mniejszych i większych twórców gier potępiało ten akt przemocy. Jednak nie wszyscy. W gronie deweloperów, którzy zdecydowali się milczeć, było studio Mundfish, czyli twórcy Atomic Heart – nadchodzącego FPS-a z elementami RPG, nawiązującego do serii BioShock oraz System Shock, którego akcja rozgrywa się w retrofuturystycznej wersji Związku Radzieckiego. Taki stan rzeczy nie wszystkim się podobał, zwłaszcza że choć formalnie firma Mundfish jest zarejestrowana na Cyprze, w praktyce pochodzi z Rosji. Naciskani przez różne środowiska deweloperzy w końcu zdecydowali się wydać na Twitterze specjalne oświadczenie.

Oświadczenie studia Mundfish

Ciekawi, co się znalazło w ogłoszeniu studia? Poniżej znajdziecie jego pełna treść zarówno w oryginale, jak i przetłumaczoną na język polski.

“Zauważyliśmy pytania dotyczące tego, jakie jest nasze stanowisko w Mundfish. Chcemy was zapewnić, że Mundfish jest deweloperem i studiem z międzynarodowym zespołem skupionym na tworzeniu innowacyjnej gry i jest niezaprzeczalnie organizacją propokojową, przeciwną przemocy wobec ludzi.

Nie komentujemy polityki ani religii. Bądźcie pewni, że jesteśmy globalnym zespołem skupionym na tym, aby Atomic Heart trafiło w ręce graczy na całym świecie.

Nie akceptujemy i nie będziemy akceptować osób, które publikują obraźliwe, nienawistne, dyskryminujące, pełne przemocy lub grożące komuś treści.”

Oświadczenie studia Mundfish opublikowane na Twitterze.
Oryginalna treść oświadczenia studia Mundfish

Inne kontrowersje

Nie wszyscy zaakceptowali takie podejście. Niektórzy zwracają chociażby uwagę na brak odniesienia do powiązań z rosyjskimi oligarchami, jakie studio Mundfish ma posiadać. Mowa tu chociażby o GEM Capital, firmie będącej jednym z inwestorów Atomic Hearts, którego właścicielem jest były członek zarządu Gazpromu. Innymi słowy wszelkie zyski dewelopera oznaczają również zyski dla rosyjskiej gospodarki. Szerzej na ten temat rozpisuje się użytkownik Twittera o pseudonimie Aryo, na co dzień zajmujący się publikacją treści na temat wydarzeń na Wschodzie.

W dyskusjach na temat studia da się znaleźć również głosy osób, dla których tego typu kwestie nie mają żadnego znaczenia. Według nich należy oddzielić postacie twórców i ewentualne kontrowersje z nimi związane od dzieła, jakie uda im się stworzyć. Do której grupy należycie? Na to pytanie musicie już sobie odpowiedzieć sami.

Komputronik Gaming Google News

Może Cię zainteresować:

Autor
Miłosz "AlexB" Szubert
Filmoznawca z wykształcenia. Interesuje się wszystkim, co interesujące. Fan tenisa, koszykówki, komiksów, dobrych książek i gier strategicznych Paradoxu. Od niedawna domorosły Mistrz Gry (podobno wychodzi mu to całkiem nieźle).
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 - (2 głosy)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO