Asus ROG Ally kolejny raz udowadnia, że jest lepszy od Steam Decka

| autor: Krzysiek Kalwasiński | Przeczytasz w 2 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu
Asus ROG Ally kolejny raz udowadnia, że jest lepszy od Steam Decka

Pojedynek Asus ROG Ally vs Steam Deck cały czas trwa. Youtuber zajmujący się tematyką związaną z naprawą sprzętu wziął na warsztat Asusa ROG Ally – konkurenta Steam Decka. Nowy handheld już niejednokrotnie udowodnił swoją wyższość nad urządzeniem Valve, a teraz zrobił to po raz kolejny. Przynajmniej według youtubera o nicku iFixit.

Asus ROG Ally kolejny raz udowadnia swoją wyższość

Już przed premierą, gdy tylko opublikowane zostały dane dotyczące specyfikacji Asusa ROG Ally, mogliśmy przypuszczać, że poważnie zagrozi on cenionemu Steam Deckowi. Po premierze nie było tak kolorowo, jak się wcześniej zapowiadało, ale wciąż bardzo dobrze. Okazuje się jednak, że może być jeszcze lepiej, zwłaszcza zdaniem osób, które samodzielnie zajmują się naprawami sprzętu. „Kieszonkowego” Asusa bardzo łatwo rozkręcić, o wiele łatwiej niż sprzęt Valve.

Na powyższym filmiku można dokładnie obejrzeć cały proces rozbiórki. Z materiału wynika, że takie czynności, jak wymiana baterii, drążków analogowych czy dysku SSD, nie są szczególnie kłopotliwe. Stopień trudności nie wzrasta jakoś bardzo mocno wraz z zaglądaniem głębiej, bo łatwo wymontować również głośniczki, czytnik linii papilarnych czy przycisk włączania i wyłączania. Problem pojawia się dopiero przy dotarciu do ekranu – głównie przez to, że okazuje się on przyklejony do obudowy.

Mimo stosunkowo łatwego demontażu iFixita zmartwiła inna rzecz – brak oficjalnych części zamiennych. Producent nie dostarcza ich jeszcze do serwisów lub osób prywatnych. Najpewniej zmieni się to jednak w niedalekiej przyszłości, sądząc po dotychczasowych działaniach firmy chcącej nie tyle dogonić, co przegonić konkurenta. Skoro Valve zadbało o ten aspekt, Asus pewnie zrobi to samo.

Poza kwestią demontażu iFixit potwierdził to, co mogliśmy przeczytać w recenzjach. Z jego strony padły zarzuty pod adresem topornego interfejsu, choć nie omieszkał pochwalić bardziej pozytywnych aspektów, jak wysoka kompatybilność z wszelkimi platformami dystrybucyjnymi wynikająca z zastosowania Windowsa 11. Towarzyszy temu, niestety, niska żywotność baterii i znacznie gorsza wydajność podczas pracy na niej.

Przypominamy, że Asus ROG Ally dostępny jest w cenie około 3800 zł, również w Polsce.

Komputronik Gaming Google News

Może Cię zainteresować:

Mój pierwszy wybór to wszelkiej maści gry zręcznościowe, ale dobrym RPG (zwłaszcza japońskim) również nie pogardzę. Bawi mnie wszystko poza typowymi grami sportowymi. Filmy również aktywnie zabierają mi czas, podobnie jak muzyka.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 - (5 głosów)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO