Asus ROG Ally oficjalnie – recenzenci wskazują pierwsze problemy

| autor: Krzysiek Kalwasiński | Przeczytasz w 4 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu
Asus ROG Ally oficjalnie – recenzenci wskazują pierwsze problemy

Asus ROG Ally jawi się jako godny konkurent Steam Decka. Wszystko wskazuje na to, że pod wieloma względami przewyższa on sprzęt Valve. Warto przypomnieć, że ilekroć próbowano konkurować z przenośnym sprzętem Valve, kończyło się to dość szybko z niewzruszonym Steam Deckiem wciąż przesiadującym na tronie. Wkrótce będziemy mogli ocenić, czy inaczej będzie w przypadku nowego przenośnego PC. Asus ROG Ally został oficjalnie zaprezentowany – poznaliśmy jego specyfikację, ceny oraz datę premiery. Sprzęt testują pierwsi recenzenci, toteż możemy zapoznać się z ich opiniami.

Spis treści:

Asus ROG Ally – data premiery i cena

Asus ROG Ally doczekał się oficjalnej prezentacji. Jest to przenośny PC, który zachęcić ma przede wszystkim graczy, a to za sprawą wysokiej wydajności.

Nowy handheld zadebiutuje 13 czerwca 2023 roku. Nie wiemy, kiedy dokładnie trafi do Polski, poza tym, że będzie to „wkrótce”.

Asus ROG Ally zadebiutuje w dwóch wariantach. Najpierw pojawi się ten wydajniejszy model, ale w trzecim kwartale obecnego roku zadebiutuje także tańsza i gorzej wyposażona wersja. W Stanach Zjednoczonych cena sprzętu wynosi 699 dolarów, a w krajach Europy będzie to 799 euro. W Polsce nabędziemy ROG Ally w cenie 3799 zł. Na ten moment nie ma jeszcze informacji na temat ceny gorszego modelu w Polsce, ale w Stanach będzie on o 100 dolarów tańszy.Warto wspomnieć, że gracze, którzy zakupią Asusa ROG Ally, otrzymają za darmo abonament Xbox Game Pass na trzy miesiące.

Specyfikacja Asus ROG Ally

Większość informacji na temat specyfikacji Asusa ROG Ally poznaliśmy, zanim producent zdążył się nimi oficjalnie podzielić. Został on wyposażony w dwa rodzaje nowych procesorów AMD z serii Ryzen Z1 z grafiką RDNA3, czyli pierwsze układy w architekturze Zen 4, które powstały specjalnie z myślą o przenośnych urządzeniach. Nadchodzący ROG Ally zadebiutuje w dwóch odsłonach – standardowej oraz Extreme. Szczegółową specyfikację techniczną przenośnego PC znajdziecie poniżej.

Specyfikacja techniczna Asus ROG Ally prezentuje się następująco:

 • Procesor: AMD Ryzen Z1 Extreme (8 rdzeni/16 wątków) lub AMD Ryzen Z1 (6 rdzeni/12 wątków)
  GPU: zintegrowany układ AMD o architekturze RDNA 3 (4 lub 12 rdzeni)
 • Wyświetlacz: 7 cali, 1920 × 1080, 120 Hz Full HD Display (500 nitów, 7ms)
 • Pamięć RAM: 16 GB RAM LPDDR5 Dual Channel
 • Pojemność: M.2-2230 512 GB PCIe Gen4
 • System: Windows 11 Home
 • Komunikacja: Wi-Fi 6E (802.11ax), Bluetooth 5.2
 • Porty i gniazda: 3,5 mm mini-jack, ROG XG Mobile Interface, USB typu C (DisplayPort 1.4), microSDBateria: 40 Wh, zasilanie 65 W
 • Wymiary: 28,0 x 11,3 x 3,9 mm
 • Waga: 608 g
Asus ROG Ally specyfikacja

Do tego dochodzi jeszcze chłodzenie (technologia ROG Intelligent Cooling), Armoury Crate SE (do zarządzania przyciskami, nakładkami i profilami) oraz głośniki ze wsparciem Dolby Atmos. Sprzęt jest kompatybilny ze Steamem, Epic Games Store, Xbox Game Pass itp.

Asus ROG Ally – pierwsze recenzje

Asus ROG Ally prezentuje się bardzo dobrze na papierze. Nie zabrakło jednak poważniejszych zgrzytów. Dziennikarze, którzy mieli okazję przetestować sprzęt, narzekają na kilka kwestii. Zachodzi problem m.in. z niską żywotnością baterii, która w przypadku bardziej wymagających gier wytrzymuje do dwóch godzin. Do tego dochodzą problemy z wydajnością, bo w przypadku niektórych gier trzeba zmniejszyć graficzne ustawienia, aby móc cieszyć się płynną rozgrywką. Całości nie pomaga dość topornie działający system i gorsza od Steam Decka ergonomia.

Cieszy natomiast możliwość zainstalowania wszystkich gier z różnych bibliotek, tym bardziej że większość z nich działa poprawnie – a to wszystko przy wysokiej kulturze pracy. Odbiorcom spodobał się także lepszej jakości ekran, Armoury Crate SE oraz szybkość ładowania baterii. Recenzenci zgodnie uważają jednak, że cena handhelda jest zbyt wysoka.

Kwestia wydajności Asus ROG Ally

AMD Ryzen Z1 oraz Ryzen Z1 Extreme, które pojawią się w nadchodzącym Asus ROG Ally, to niestandardowe układy APU oparte na architekturze Zen 4. Podstawowy model oferuje 6 rdzeni i 12 wątków z 4 blokami CU RDNA 3 zintegrowanego GPU Radeon do kompletu. Wariant Extreme łączy w sobie 8 rdzeni Zen 4 z 16 wątkami oraz 12 rdzeni graficznych RDNA 3. Procesory wyposażone są także w pamięć cache o wartości kolejno 22 i 24 MB.

Asus ROG Ally wydajność

Trzeba przyznać, że przeskok pomiędzy tymi dwoma jednostkami jest naprawdę spory. Producent zapowiadał przed premierą, że Asus ROG Ally nawet w gorszej konfiguracji przewyższać będzie o około 50% Steam Decka. Z recenzji wynika, że tak faktycznie jest, ale pod warunkiem, że przenośny PC jest podłączony. W przypadku grania na baterii różnice nie są na tyle duże, by mogły uzasadnić zmianę sprzętu.

Shadow of the Tomb Raider na porównaniu Steam Deck kontra Asus ROG Ally
Shadow of the Tomb Raider na porównaniu Steam Deck kontra Asus ROG Ally. Źródło: Tom’s Hardware.

Obszerny test przeprowadzony przez redaktora strony Tom’s Hardware przytacza przykłady oparte na takich grach, jak Shadow of the Tomb Raider, Redfall, Cyberpunk 2077 czy Red Dead Redemption 2. Wykresy dostarczone przez stronę wyraźnie pokazują, że różnice w wydajności są niewielkie, przynajmniej na baterii. Jest to jednak sprzęt przenośny i to w takiej formie powinien oferować jak najwyższą wydajność.

Wykres przedstawiający działanie Cyberpunka 2077 na Steam Decku i Asus ROG Ally
Wykres przedstawiający działanie Cyberpunka 2077 na Steam Decku i Asus ROG Ally. Źródło: Tom’s Hardware

Andrew E. Freedman, który przeprowadził testy, podejrzewa, że podczas korzystania z karty zewnętrznej wyniki byłyby jeszcze lepsze na korzyść sprzętu Asusa, ale to kolejna rzecz, która negatywnie wpłynęłaby na komfort podczas korzystania z przenośnego PC. Na podstawie jego słów można wywnioskować, że Asus ROG Ally stworzony jest z myślą o osobach, które z podobnych sprzętów korzystają w domu. Podobnego zdania zdaje się mieć większość recenzentów.

Porównanie RDR 2 na Steam Decku i Asus ROG Ally
Porównanie RDR 2 na Steam Decku i Asus ROG Ally. Źródło: Tom’s Hardware

Może Cię zainteresować:

Komputronik Gaming Google News
Mój pierwszy wybór to wszelkiej maści gry zręcznościowe, ale dobrym RPG (zwłaszcza japońskim) również nie pogardzę. Bawi mnie wszystko poza typowymi grami sportowymi. Filmy również aktywnie zabierają mi czas, podobnie jak muzyka.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.7/5 - (4 głosy)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO