Among Us – dlaczego ta gra jest tak popularna? Jak grać, aby wygrywać?

| autor: Jakub Krawczyński | Przeczytasz w 4 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu
Among Us – dlaczego ta gra jest tak popularna? Jak grać, aby wygrywać?

Among Us to nietuzinkowa, wieloosobowa gra, która ukazała się w 2018 roku, ale zyskała wielki rozgłos w 2020 r. Aktualnie to jedna z najpopularniejszych darmowych gier na telefon 2021 roku. Wyjaśniamy, o co chodzi w rozgrywce oraz przedstawiamy topowe porady, dzięki którym będziecie mieli większą szansę wygrywać. Tutaj dowiesz się, dlaczego gra Among Us jest tak popularna oraz na czym jeszcze zagrasz.

Spis treści:

 • Among Us – o co chodzi w grze?
 • Na czym zagrasz w Among Us?
 • Wymagania Among Us na PC
 • Among Us na PlayStation – kiedy premiera?
 • Czy zagram na Xboxie i czy jest w Xbox Game Pass?
 • Jak pobrać Among Us za darmo?
 • Jak grać w Among Us? Porady dla początkujących

Among Us – o co chodzi w grze?

Among Us jest w swoich założeniach dość podobne do towarzyskich gier imprezowych, jak Mafia czy Wilkołak. Rozgrywka toczy się na statku kosmicznym, gdzie gracze podzieleni są na dwie drużyny:

 • większą, „Crewmates”, czyli załogę statku,
 • oraz drugą, mniejszą ekipę „Imposters”, czyli oszustów.

Załoga statku składa się z 4 do 12 graczy, podczas gdy oszuści to od 1 do 3 graczy. Ci pierwsi będą musieli wykonywać różne zadania na planszy, w tym naprawę statku/bazy. Ci drudzy natomiast wyglądają jedynie z pozoru jak załoga statku, ale starają się ich zabić.

Jeśli członek załogi statku odnajdzie martwe ciało lub naciśnie alarmowy przycisk na środku mapy, wszyscy pozostali gracze zostają zwołani do określonej (i zależnej od mapy) lokacji, gdzie odbywa się spotkanie awaryjne. Wszyscy zebrani głowią się wtedy, kto jest oszustem i kogo powinno się wystrzelić w kosmos.

Drużyna Crewmates wygrywa jeśli uda się jej pozbyć się ze statku wszystkich impostorów.

Oszuści osiągają zwycięstwo z kolei przy dwóch warunkach – albo doprowadzą do stanu, gdy członków załogi i impostorów będzie tyle samo albo muszą dokonać sabotażu krytycznie ważnego komponentu statku, zanim naprawią go Crewmates.

gra among us

Hit 2020

Gra ukazała się w 2018 roku na iPhone i telefony z Androidem, jednak świat o niej szerzej usłyszał w 2020 r., gdy wielu popularnych streamerów na Twitchu zaczęło transmitować rozgrywkę. Wtedy to zaczął się absolutny „boom” na tę grę, co przyczyniło się do dalszego rozwoju gry, jak na przykład dodania nowych funkcji i map.

Na czym zagrasz w Among Us?

W chwili publikacji Among Us dostępne jest na platformy:

 • PC – Steam
 • Nintendo Switch
 • iOS
 • Android

Gra Among Us na telefon z iOS lub Androidem jest darmowa. Z kolei Among Us na PC kosztuje 18 zł, a wersję na Nintendo Switch kupcie za 17 zł.

Zobacz także: Gry na 2 osoby na jednym komputerze – TOP 10

Wymagania Among Us na PC

Minimalne wymagania Among US na PC są niezwykle niskie i w zasadzie nawet starsze niż 10-letnie laptopy uruchomią ten tytuł bez problemu. Aby uruchomić grę na komputerach osobistych, należy mieć:

 • System operacyjny: Windows 7 SP1+
 • Procesor: obsługujący instrukcje SSE2
 • Pamięć: 1 GB RAM.
 • DirectX: 10.
 • Przestrzeń magazynowa: 250 MB wolnego miejsca.

Among Us na PlayStation

Among Us na konsolach PlayStation 4 i PlayStation 5, mamy dobre wieści ukazała się na PS4 i PS5 14 grudnia 2021 roku.

Czy zagram na Xboxie i czy jest w Xbox Game Pass?

A co z konsolami Xbox? Tutaj także doczekamy się gry na Xbox One oraz Xbox Series X|S 14 grudnia 2021 r., a dodatkowo będzie ona dostępna na premierę w abonamencie Xbox Game Pass.

Co ciekawe, gra w wersji na PC jest dostępna w Game Passie już od 10 grudnia 2020 roku.

Jak pobrać Among Us za darmo?

Darmowa wersja Among Us dostępna jest jedynie na Android i iOS. Aby pobrać grę za darmo, należy wejść do sklepu Google Play Store lub Apple App Store, wpisać w wyszukiwarkę „Among Us” i kliknąć na ikonę „zainstaluj”.

Istnieje jednak jeden sposób, aby cieszyć się grą Among Us na PC za darmoemulator BlueStacks, który jest całkowicie legalny. Pozwala on na przeszukiwanie zasobów Google Play w identyczny sposób, co na smartfonie z Androidem, a więc wystarczy wyszukać i zainstalować Among Us dokładnie tak samo, jak na telefonie.

Warto podkreślić, że Windows 11 ma w niedalekiej przyszłości pozwalać na instalację i uruchamianie aplikacji z Androida, więc istnieje szansa, że używanie BlueStacks za jakiś czas nie będzie konieczne.

Jak grać w Among Us? Porady dla początkujących

Poniżej znajdziesz najważniejsze porady, jak lepiej grać w Among Us, zarówno jako Crewmate, jak i Impostor.

Jak grać, jako Crewmate w Among Us?

Jeśli grasz jako załogant i zależy Ci na wygranej, powinieneś przede wszystkim trzymać się razem w grupie. Ponadto jeśli ktoś stoi w miejscu do wykonywania zadania – nie zawsze oznacza, że je wykonuje. Musisz patrzeć się na pasek postępu zadań, bo nie można ich wykonać natychmiastowo, tylko potrzebują sporo czasu.

among us na komputer

A skoro już o zadaniach mowa, jeśli otrzymasz zwyczajny task na planszach Polus lub Skeld, oznacza to, że wszyscy muszą zrobić to samo zadanie. Jeśli ktoś wykonuje je w innych miejscach znaczy to, że jest impostorem. Musisz też pamiętać, żeby robić widzialne zadania zawsze w obecności innych – wtedy w 100% dowodzimy tego, że jesteśmy „czyści”. Jeśli tego nie dopilnujemy – nikomu nie będziemy w stanie dowieść swojej niewinności.

Warto też mieć świadomość tego, że tylko oszuści mogą używać szybów wentylacyjnych, co w połączeniu z używaniem kamer (Skeld i Polus) i sprawdzania, kto używał drzwi (Mira HQ) w danym momencie powinno pomóc w dedukcji.

Jak grać jako Impostor w Among Us?

Jako impostor natomiast będziesz udawał wykonywanie zadań, więc aby uniknąć podejrzeń, najlepiej zachowywać się dokładnie tak samo jak Crewmate. Rób taski odpowiednio długo, a jeśli zdarzą się sytuacje awaryjne, koniecznie staraj się pozorować, że je naprawiasz.

Poza tym staraj się wykonywać sabotaż absolutnie wszystkiego, co się da, a przede wszystkim świateł (zmniejszą zasięg wzroku załogantów do minimum, a Tobie w ogóle nie), dzięki czemu zabijanie drużyny przeciwnej będzie łatwiejsze.

among us za darmo na pc

A skoro już o likwidowaniu Crewmate’ów mowa – staraj się robić to w pobliżu szybów wentylacyjnych, aby szybko uciec z miejsca z brodni. Nie zawsze jednak warto zabijać przy każdej okazji – często lepiej jest zdobyć zaufanie, a tym samym alibi od kogoś innego. Z drugiej strony nie wahaj się blefować i oskarżać innych Crewmate’ów.

Mogą Cię zainteresować:

Komputronik Gaming Google News
Na skrzyżowaniu światów dziennikarstwa, PR-u i IT. Ma słabość do najnowszych technologii obrazu oraz dźwięku i nie byłby sobą, gdyby przestał być na bieżąco z gadżetami. Przygodę z komputerami i grami zaczął w wieku 5 lat, a teraz jest tatą małej gejmerki. Gdy nie zajmuje się żonglerką i ekwilibrystyką słowną, lubuje się w słuchaniu alt-rocka, zgłębianiu kina światowego i konsumowaniu szeroko rozumianej (pop)kultury.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 - (8 głosów)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO