AMD wypuszcza nowe procesory Ryzen 5000, które nie zrujnują Twojego budżetu

| autor: Miłosz "AlexB" Szubert | Przeczytasz w 2 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu
AMD wypuszcza nowe procesory Ryzen 5000, które nie zrujnują Twojego budżetu

Platformy oznaczone sygnaturą AM4 mają na karku już siedem lat. Wydawać by się mogło, że powoli nadchodzi czas, by zaczęły przechodzić na zasłużoną emeryturę. Firma AMD ma najwidoczniej inne plany. Na początku lipca ukazał się bowiem Ryzen 5 5600X3D – zmodyfikowana wersja procesora Vermeer-X z dużą pamięcią podręczną L3 96 MB, bazowym taktowaniem na poziomie 3,3 GHz, 6 rdzeniami i 12 wątkami. Na tym jednak nie koniec. Jak podaje portal VideoCardz.com, na stronie marki Gigabyte pojawiło się potwierdzenie dla co najmniej kolejnych dwóch jednostek z tej rodziny.

Dwa kolejne procesory: Ryzen 7 5700 i Ryzen 3 5100

Pierwszą z nich jest Ryzen 7 5700. Ma on być oparty na architekturze krzemowej Cezanne, ale bez zintegrowanego procesora graficznego Vega. Według podanych danych zaoferuje on 8 rdzeni i 16 wątków, taktowanie podstawowe na poziomie 3,7 GHz (4,6 GHz po podkręceniu) i 16 MB pamięci cache L3.

Drugim z obecnych w rozpisce procesorów jest Ryzen 3 5100. On również najpewniej będzie oparty na architekturze krzemowej Cezanne. Ma on zaoferować 4 rdzenie, 8 wątków, taktowanie bazowe na poziomie 3,8 GHz (4,2 GHz po podkręceniu) i 8 MB pamięci cache L3. Tutaj również nie uświadczymy zintegrowanego procesora graficznego.

Procesory AMD Ryzen 5000 - tabelka
Źródło: VideoCardz.com

Bez zachwytu – ale za to pewnie i taniej

Jak zatem widać, nie będą to jakieś specjalne demony wydajnościowe – oczywiście pod warunkiem, że rzeczone specyfikacje zostaną oficjalnie potwierdzone. Dla osób poszukujących budżetowych rozwiązań nowe procesory AMD mogą jednak stanowić pewną opcję do wyboru. Jeśli tylko ich sprzedaż nie zostanie ograniczona tylko do jednego sprzedawcy, jak w przypadku jednostki Ryzen 5 5600X3D.

Aktualnie najpopularniejsze procesory AMD Ryzen 5:

Komputronik Gaming Google News

Może Cię zainteresować:

Filmoznawca z wykształcenia. Interesuje się wszystkim, co interesujące. Fan tenisa, koszykówki, komiksów, dobrych książek i gier strategicznych Paradoxu. Od niedawna domorosły Mistrz Gry (podobno wychodzi mu to całkiem nieźle).
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 - (3 głosy)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO