Radeon RX 7600 jest bezkonkurencyjny w swojej kategorii

| autor: Sandra Kicińska | Przeczytasz w 3 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu
Radeon RX 7600 jest bezkonkurencyjny w swojej kategorii

Doczekaliśmy się debiutu pierwszej z dwóch średniobudżetowych kart graficznych przygotowanych dla mniej zamożnych graczy. W sieci pojawiły się recenzje, które wskazują na to, że AMD Radeon RX 7600 w swojej kategorii to obecnie najlepszy wybór. Jednocześnie możemy także zapoznać się ze specyfikacją, o której krążyło sporo nieoficjalnych informacji.

Przypominamy, że AMD Radeon RX 7600 dostępny jest od 25 maja. W przyszłości pojawić ma się jeszcze RX 7600 XT, ale nie wiemy jeszcze, na jaki termin producent planuje ujawnienie tego GPU.RX 7600 cena vs wydajność i zużycie energii

Recenzje dostępne w sieci jasno pokazują, że względem poprzednika AMD Radeon RX 7600 oferuje około 40% wzrost wydajności. Niestety jest to okupione większym zapotrzebowaniem na energię (TDP na poziomie 165 W), co wywołuje wysokie temperatury GPU. Niepocieszająca jest też stosunkowo mała ilość pamięci VRAM (8 GB), która okazuje się niewystarczająca w przypadku wielu tytułów podczas korzystania z ray tracingu przy rozdzielczości 1080p.

Cena RX 7600 utrzymuje się w okolicach 1400-1600 zł, co zdaniem wielu recenzentów, jest dobrą propozycją dla graczy szukających niedrogiego ulepszenia kilkuletniego GPU, które coraz gorzej radzi sobie w nowszych i bardziej wymagających tytułach. Osoby posiadające karty graficzne z wyższej półki raczej nie mają powodów do spoglądania w kierunku AMD Radeona RX 7600. Trudno jednak ocenić, na jak długo taki zakup wystarczy, zwłaszcza w czasach rosnącego zapotrzebowania na VRAM. Testującym spodobała się natomiast kultura pracy nowego GPU oraz oferowanie nowatorskich rozwiązań, jak złącza DisplayPort 2.1 oraz wsparcie dla kodeka AV1.

Jak specyfikacja Radeona RX 7600 przekłada się na wydajność w grach?

AMD Radeon RX 7600 jest pierwszym GPU korzystającym z architektury RDNA 3 w postaci rdzenia NAVI 33. Posiada tyle samo jednostek Radeon RX 6650 XT, ale dzięki wyższemu taktowaniu jest od niego szybszy. W związku z tym znacząco wyprzedza swojego poprzednika.

AMD Radeon RX 7600 posiada 8 GB pamięci VRAM GDDR6 na 128-bitowej szynie i magistrali PCIe 4.0 x8. 

Radeon RX 7600 charakteryzuje się przepustowością na poziomie 288 GB/s, 32 blokami CU, 2048 procesorami strumieniowymi, taktowaniem wynoszącym 2250 MHz (tryb standardowy) oraz 2655 MHz (tryb podkręcony). Nowa karta AMD jest więc konkurencją dla GeForce’a RTX 4060.

AMD Radeon 7600 może okazać się godną konkurencją dla RTX-a 4060.
AMD Radeon 7600 jest konkurencją dla GeForce’a RTX 4060.

Jak powyższa specyfikacja przekłada się na wydajność w grach? Testy przeprowadzone przez PC Gamera pokazują, że całkiem nieźle, choć GPU potrafi się krztusić przy bardziej wymagających tytułach, gdy korzysta się z wyższych niż 1080p rozdzielczości i ray tracingu. Czasem na przeszkodzie do komfortowej rozgrywki stają zbyt wysokie ustawienia, jak w przypadku niżej przedstawionego Cyberpunka 2077.

Cyberpunk 2077 nie działa najlepiej na maksymalnych ustawieniach.
Cyberpunk 2077 nie działa najlepiej na maksymalnych ustawieniach. Źródło: PC Gamer

Nie licząc jednak bardziej wymagających tytułów, karta potrafi zapewnić płynność na poziomie nawet 100 fps-ów. Dla graczy, którzy szukają po prostu dobrej karty w przystępnej cenie, nie powinien to być jednak problem. Kręcić nosem będą oczywiście ci, którzy poszukują najwyższej jakości.

Cyberpunk 2077 na wysokich ustawieniach, bez ray tracingu i w rozdzielczości FHD.
Cyberpunk 2077 na wysokich ustawieniach, bez ray tracingu i w rozdzielczości FHD. Źródło: PC Gamer

Może Cię zainteresować:

Komputronik Gaming Google News
Przygodę z grami rozpoczęła w wieku trzech lat. Najwięcej radości sprawiają jej szeroko pojęte gry RPG i strategie, choć nabiła też niewyobrażalne ilości godzin w symulatorach pokroju The Sims czy ETS. Poza tym miłośniczka literatury, anime i czarnego humoru.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 - (6 głosów)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO