AMD FSR 2 czy NVIDIA DLSS 2? Zwycięzca mógł być tylko jeden

| autor: Krzysiek Kalwasiński | Przeczytasz w 2 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu
AMD FSR 2 czy NVIDIA DLSS 2? Zwycięzca mógł być tylko jeden

Technologie AMD FSR oraz Nvidia DLSS są coraz częściej wykorzystywane w grach. Dzięki nim możemy uzyskać lepszą wydajność niewielkim kosztem w zakresie jakości obrazu. Pozostaje więc zadać pytanie nie tylko o to, która technologia radzi sobie lepiej, ale też o to, w jak dużym stopniu przewyższa konkurencyjne rozwiązanie. Odpowiedzi na nie postanowił udzielić youtuber Hardware Unboxed.

Nvidia DLSS vs AMD FSR – która technologia jest lepsza?

Odpowiedź na powyższe pytanie może wydawać się oczywista – wszak Nvidia jako pierwsza wprowadziła rozwiązanie, które miało pomóc w rozwiązaniu problemów z wydajnością podczas korzystania z ray tracingu. Autor poniższego filmu postanowił także sprawdzić, jak bardzo DLSS przewyższa technologię opracowaną przez AMD. W tym celu przetestował i porównał wyniki 26 gier w rozdzielczościach 4K i 1440p oraz w trybach Performance i Quality.

Jeśli chodzi o wydajność, wyniki są bardzo podobne. Największe różnice widać w jakości obrazu i to na tym aspekcie skupia się test. Wykorzystano do niego takie gry, jak The Last of Us: Part I, Dead Space Remake, Call of Duty Modern Warfare II, Hogwarts Legacy, Cyberpunk 2077 czy Forspoken.

W większości z nich DLSS wypada lepiej, choć gdzieniegdzie FSR radzi sobie tak samo dobrze. Ujęte to zostało na poniższej infografice. Trzy plusy przy nazwie technologii oznaczają znaczącą przewagę i jest to najwyższa ocena przyznana przez autora. Słowo „Tie” oznacza oczywiście remis.

Nvidia DLSS vs AMD FSR
Zestawienie wydajności osiąganej przy użyciu DLSS i FSR na przykładzie 26 gier. Źródło: Hardware Unboxed

Jak widać, FSR nigdy nie wypadło lepiej od rozwiązania „zielonych”. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że technologia Nvidii ograniczona jest do własnych kart graficznych, a rozwiązanie AMD jest dostępne szerzej – w tym również na konsolach obecnej generacji. Tyczy się to zarówno nowszych, jak i starszych wersji – AMD obiecuje kompatybilność przez następne dwie generacje kart, a w przypadku Nvidii nowsza wersja ograniczona jest do RTX-ów z serii 40. W zestawieniu zabrakło rozwiązania Intela, czyli XeSS, ale być może pojawi się ono w następnym teście.

Komputronik Gaming Google News

Może Cię zainteresować:

Mój pierwszy wybór to wszelkiej maści gry zręcznościowe, ale dobrym RPG (zwłaszcza japońskim) również nie pogardzę. Bawi mnie wszystko poza typowymi grami sportowymi. Filmy również aktywnie zabierają mi czas, podobnie jak muzyka.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 - (3 głosy)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO